Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок купця Михайла Рощупкіна на Юмівській вулиці

Современный вид дома купца Рощупкина по улице Гуданова, 12. Фото: А. Парамонов, 2021 год
Затишний купецький особняк за радянської влади перебудували у непоказний безликий будинок.

У 1888 році харківський купець Григорій Володимирович Юм вирішив на своїй землі заснувати вулицю, щоб вигідніше продати ділянки під забудову. Землю під нову Юмівську вулицю він передавав місту безкоштовно. Однак тільки у 1895 році питання було вирішене остаточно. У тому ж році міська влада занепокоїлася і про вирівнювання Німецької вулиці і дворове місце самого Григорія Юма, яке значилося під № 1 на вулиці його імені, було збільшено на 54 сажні (приблизно 115 метрів — ред.) за рахунок міської землі, яку він і прикупив за 600 рублів.

Дворові ділянки на новій вулиці були куплені заможними громадянами, наприклад, інженером Здіславом Харманським, дворянкою Вірою Васильєвою, Наталією Грот, Марією Міклашевською, Лідією Кованько, купцями Дмитром Кисілевським і Іваном Єршовим.

У 1908 році харківський купець 2-ї гільдії Михайло Іванович Рощупкін купив дворове місце № 12 на Юмівській вулиці у дворянки Марії Феліксівни Міклашевської. Вочевидь, воно було порожнім. Тут Рощупкін побудував двоповерховий кам'яний будинок з невеликим підвалом під частиною будівлі. Авторство проєкту на сьогоднішній день невідомо. У будинку було всього дві квартири: на першому поверсі, вона здавалася в оренду, і на другому, в якій жив власник з дружиною Зінаїдою Дмитрівною і сином Олександром. У будинку були центральна електрика, водопостачання і каналізація.

На дворовом фасаде дома по улице Гуданова, 12 ярко видны надстроенные этажи и части здания. Фото: А. Парамонов, 2021 год
На дворовому фасаді будинку на вулиці Гуданова, 12 чітко видно початкові два поверхи будинку, на які надбудували ще два. Фото: А. Парамонов, 2021 рік

У 1920 році будинок Рощупкіна був націоналізований і незабаром переданий Всеукраїнській раді Всесоюзного товариства політкаторжан і засланців. У столичному Харкові у Товариства було кілька будівель, у 1929 році приступили до будівництва нової будівлі на Пушкінській вулиці. Будівництвом займався Харківський союз житлових кооперативів (Жилбудконтора) за проєктом його головного архітектора Дмитра Торова.

Уклавши договір з Жибудконторою на будівництво нової будівлі, Товариство політкаторжан вирішило продовжити співпрацю з цією організацією і в частині розбудови будинку на Юмівській вулиці, 12. Від імені замовника виступали заступник старости Товариства Дмитро Костянтинович Белановський і член президії Дмитро Юхимович Яблоновський.

Завдання, яке ставило Суспільство архітектору Дмитру Торову, полягало насамперед у переплануванні перших двох поверхів, де передбачалося зробити кілька двокімнатних квартир. Підвальний поверх призначався для сучасної котельні із запасом палива і необхідною кількістю підвалів — по одному на кожну квартиру.

Парадная лестница дома по Юмовской, 12, созданная по проекту Дмитрия Торова. Фото: А. Парамонов, 2021 год
Парадні сходи будинку на Юмівській вулиці, 12, створені за проєктом Дмитра Торова. Фото: А. Парамонов, 2021 рік

Другим завданням архітекторові замовник ставив надбудову третього поверху над будівлею і проїздом, де збиралися влаштувати контору Товариства з проєктним і виробничим відділами, канцелярією, бухгалтерією, місцевкомом, двома кабінетами, кімнатою прислуги, гардеробом і туалетом. До липня 1929 року Товариство політкаторжан побажало надбудувати не один поверх, а два.

Проект надстройки здания по Юмовской, 12 авторства архитектора Дмитрия Торова. Публикуется впервые

Інженери Окржилсоюзу, вивчивши будівництво, дійшли висновку, що поверховість можна збільшити, а над проїздом влаштувати парадний під'їзд. Щоб полегшити надбудови, архітектор Торов запропонував зробити дерев'яні перекриття, а товщину стін зменшити до двох цеглин. За договором кошторис не повинен був перевищувати 45000 рублів, однак пізніше його було збільшено, завдяки новим запитам від Товариства політкаторжан. Так, вони побажали постелити в будівлі лінолеум.

Просьба Общества политкаторжан ускорить настил линолеума в здании по Юмовской, 12
Прохання Товариства політкаторжан прискорити настил лінолеуму в будівлі на Юмівській, 12

Після укладення договору 7 вересня 1929 року роботи повинні були розпочатися 1 жовтня. Будівництво йшло досить швидко. Деяку затримку викликали дроти телефонної станції, закріплені на даху будинку, а також відселення мешканців. Вже 31 січня 1930 року комісія Управління окружних інженерів оглядала перебудовану будівлю, правда, був надбудований тільки третій поверх, були і деякі дрібні незакінчені роботи. Типовими для такого роду робіт були двері, які розсохлися і просіли, неякісна малярка, несправності газового, каналізаційного та водяного обладнання. Зима не дозволяла виконати і штукатурку фасаду.

Взаємовідносини замовника і підрядника не склалися, пішли судові засідання, в яких очікувано виграло Товариство політкаторжан. Будівництво нової будівлі вони замовили іншій будівельній організації. Незважаючи на неякісну роботу, будівля купця Рощупкіна, перебудована за проєктом Дмитра Торова, досі стоїть під № 12, тільки вулиця тепер носить ім'я Гуданова.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.