Професор із Харкова виграв суд у Кабміна: рішення про знищення академії визнали протиправним
Верховний Суд поставив крапку в об'єднанні двох харківських вишів і визнав приєднання ХМАПО до ХНМУ незаконним.
Понад три роки знадобилось професору Миколі Козубу, аби довести, що рішення і спосіб, у який було приєднано Медичну академію післядипломної освіти до "молодшого брата", Харківського національного медичного університету, було незаконним.
Верховний Суд визнав і скасував розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2021 року "Про реорганізацію Харківської медичної академії післядипломної освіти". Ця постанова набрала законної сили і не може бути оскаржена.
Як "злили" два виші
Кабінет міністрів прийняв рішення приєднати ХМАПО до ХНМУ у 2021 році. За документом, який підписав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, після реорганізації ХМАПО мала перестати існувати як юридична особа, її студенти мали продовжити навчання у ХНМУ. Долею викладачів та науковців ХМАПО урядовці не переймалися, мабуть, вважаючи, що усім вистачить місць у медуніверситеті. Реорганізація відбувалась тоді не тільки у Харкові: медичні академії післядипломної освіти хотіли об'єднати з профільними вишами у Києві та Запоріжжі. Головним аргументом у столиці називали відсутність аналогічних інституцій у Європі: у них відсутнє поняття відокремлених підрозділів для отримання лікарями післядипломної освіти.
Проте історично в Україні медична освіта формувалася інакше: створювались спеціалізовані вищі медичні освітні заклади – інститути вдосконалення лікарів (у Харкові, приміром, він був створений у 1923 році), які ніколи не були у складі медичних інститутів (зараз університетів). Це були інші кафедри, інші викладачі, інша специфіка викладання, ніж у класичних університетах.
Коли стало відомо про приєднання ХМАПО до ХНМУ, на захист Академії стали представники медичної спільноти, чиновники. Перед початком повномасштабної війни до Президента України зверталася Харківська обласна рада, Володимиру Зеленському писали звернення та петиції із проханням скасувати рішення Кабміну. Після лютого 2022 року було не до цього. Частину викладачів ХМАПО перевели до ХНМУ, вони отримали там "смішні" ставки, більшість утратили роботу, фактично Академію післядипломної освіти було знищено. На момент "оптимізації" у ХМАПО працювали 144 професори, понад 400 доцентів та асистентів.
Хоча на сайті Міністерства охорони здоров'я Харківська медична академія післядипломної освіти залишається відокремленим підрозділом. Тут пишуть, що ХМАПО "є одним з провідних медичних вузів України. Академію було засновано далекого 1923 року як Харківський клінічний інститут удосконалення лікарів, наступником багаторічної історії якого є наш заклад. Академія здійснює пріоритетні наукові дослідження з найважливіших напрямків клінічної медицини і фармації, працює в тісній взаємодії з органами управління та установами охорони здоров’я. Академія сьогодні – це високопрофесійний колектив викладачів, багато з яких – вчені зі світовими іменами, відомі лікарі, великі організатори охорони здоров’я".
Харківський медуніверситет давно "інтегрував" ХМАПО і позиціонує його як Навчально-науковий інститут післядипломної освіти, де готують лікарів-інтернів за 22-ма лікарськими спеціальностями.
Професор Микола Козуб пішов до суду одразу після поглинання ХМАПО, у 2021 році, хоча його разом з іншими колегами "узяли" до Медуніверситету. Він подав позови до Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров`я. Головна претензія професора, зараз викладача кафедри акушерства та гінекології №3 ХНМУ — спосіб, у який було знищено Академію: співробітників ніхто не попередив, профспілка нічого не знала про це рішення. У демократичній державі, упевнений професор, такого не може бути.
"Вони вчинили несправедливо: не скликали колектив, не пояснили, зробили усе через "коліно". А я так не люблю. Ніхто не вірив, що професор виграє у Кабміна та Міністерства цю справу! Я 22 роки працював на медичну науку, а нас усіх пошили в дурні. І що в результаті? Я три роки отримую зарплатню як санітарка в університеті, адже нас усіх перевели на пів ставки. А половину співробітників просто викинули на вулицю. Мені дуже прикро за Україну і науку через це", — розказав професор Козуб у коментарі KHARKIV Today.
"Це розплата"
Верховний Суд визнав рішення Кабміну протиправним і наказав скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис про зміну статусу Харківської медичної академії післядипломної освіти. Міністерство охорони здоров`я України має припинити реорганізацію ХМАПО і поновити її.
У ХНМУ не коментують це рішення: повноваження ректора вишу Валерія Капустника скінчилися у червні 2024 року, вибори нового ректора мають відбутися восени.
Тим часом професора Козуба вирішили звільнити: уже після рішення суду йому повідомили про те, що Харківський національний медичний його скорочує.
"Думаю, це розплата зі мною. Проте я не здамся, буду оскаржувати звільнення. Я впертий харків'янин", — каже Козуб.
KHARKIV Today зміг отримати перелік усіх співробітників, яких звільняють у Харківському національному медичному університеті. Серед них багато колишніх працівників Харківської медичної академії післядипломної освіти. Більшість із них не виїжджали із Харкова за час повномасштабної війни, і ХНМУ — їхня основна робота.
Нагадаємо, навесні 2024 року дев'ять харківських медичних інститутів, у яких щодня виконують надскладні операції та роблять наукові відкриття, вирішили якимось чином реформувати. Швидкого об'єднання "за згодою" не вийшло: науковці повстали і виграли перший "раунд". Хто за цим стоїть і до чого тут ексрегіонал?