Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Працелюбний десант. Як волонтери ремонтують пошкоджені будинки в Харкові та області

Фото: Rotary Club Kharkiv "New Level"
Харківський "Добробат" два з половиною місяці рятує зруйновані будівлі від опадів та мародерів.

Люди різних професій об'єдналися, аби допомагати розбирати завали після прильотів російських ракет та лагодити будинки і школи.

Останнім часом у Харкові біля понівечених вибухами шкіл частом можна побачити людей в помаранчевих жилетах, які носять дошки ОСБ, розгрібають завали, закривають вибиті вікна. Харківський загін команди "Добробат" два з половиною місяці рятує зруйновані будівлі від опадів та мародерів. Останнім часом вони працюють і на деокупованих територіях.

У Київській області було легше

Перші "Добробати" — об'єднання волонтерів-будівельників — виникли у Київській області. Після деокупації там були великі масштаби руйнувань, люди, що пережили навалу росіян, самотужки не справлялися з тим, щоб розібрати завали будинків або полагодити проламані дахи. Їм на допомогу прийшли волонтери. Поступово рух поширився на Чернігівську та Сумську області, а в середині липня з'явився і в Харкові.

Його очільник Павло Філіппенко на той час уже давно волонтерів — з початку війни він, як голова одного з осередків "Ротарі клубу", завозив та розподіляв гуманітарну допомогу для харків'ян. Спочатку харківські добробатівці лагодили переважно приватні будинки, але зараз на прохання міської влади займаються в основному школами і багатоповерхівками. Головне їхнє завдання — закрити вікна та двері. 

"У нас багато шкіл, де ракетні вибухи повибивали вікна, такі вікна рахуються тисячами, і це зараз наша основна робота. Є будівлі, які не будуть опалювати, там ми просто забиваємо вікна, щоб туди на потрапив дощ, сніг, мародери щоб не заходили. А є такі будинки, де живуть люди, які будуть опалюватись, там ми не тільки плитами забиваємо, а ще й клеїмо пінопласт, щоб тепло не виходило", — розповів Павло Філіппенко KHARKIV Today.

школа
Найчастіше "Добробат" працює в школах. Фото: Rotary Club Kharkiv "New Level"

Зараз у харківському осередку близько 100 активних учасників, які регулярно виходять на роботи. Серед них є як професійні будівельники і промислові альпіністи, так і люди, що до війни і викрутку в руках не тримали. Робота знаходиться для кожного. Закривати вікна спеціальними профілями можна навчитись досить швидко. Обсяги робіт дуже різні. Буває так, що у школі немає лише 9-10 вікон, і тоді команда справляється за три години. А є об'єкти, на яких немає 400 вікон, і тоді працювати потрібно цілий робочий тиждень. Матеріали надає міська влада або спонсори через головний осередок.

За словами волонтерів, у Харківській області працювати набагато важче, ніж в Київській, Сумській та Чернігівській.

"Там війна минула давно, тому люди охоче долучаються, роботу простіше організувати, бо життя вже налагодилося. У Харкові важче, тому що люди часто бояться виїжджати під обстріли, краще пересидіти вдома", — каже голова харківського осередку "Добробату".

У всіх осередках дбають про безпеку волонтерів — перш ніж добровільні будівельники заходять на об'єкт, його оглядають рятувальники, прибирають усі розбиті конструкції та виносять уламки снарядів або ракет. 

Громади починають об'єднуватись 

Тепер, коли багато громад на сході області звільнили від окупантів, добробатівцям додалося роботи. Нещодавно будівельний десант побував у селі Коробочкіно Чугуївського району та у Балаклії. Працювати на виїзді набагато важче, ніж в Харкові. Спочатку волонтери їдуть на розвідку — спілкуються з місцевою владою, дізнаються, де і в якому обсязі потрібна допомога, а вже потім їдуть на роботу.

"У Коробочкіно 100 будинків побиті чи зруйновані. Працювати в школі, де є 100 вибитих вікон, легше, бо там можна стати на одному місті та забивати. У селі треба поїхати поміряти, треба, щоб люди були на місці. Мобільний зв'язок у цих регіонах поганий, і з кимось ми не можемо зв'язатися", — розповідає голова місцевого "Добробату".

За словами Павла, спочатку жителі Коробочкіного та Балаклії трохи недовірливо поставились до волонтерів, але почали швидко самі долучатися до роботи. Хтось приходив допомагати, інші просто просили інструменти, аби закрити вибиті вікна самостійно.

коробочкіно
Волонтери в Коробочкіно. Фото: Добробат

"У Балаклію перший день приїхало нас 25 волонтерів з Харкова. Люди спочатку так поглядали — хто такі, що тут роблять? Наступного дня поїхало 10 волонтерів і до нас вже долучились місцеві. А на неділю ми залишили генератор і інструменти, знайшли відповідального і вони вже самі згуртувалися, самі носили, забивали. Наше завдання — показати людям, що можна гуртуватися, разом робити якусь справу, яку поодинці важко робити", — каже волонтер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як харків'яни можуть закрити вибиті вікна до морозів

На черзі — будівельний десант в інші звільнені міста і села, треба тільки дочекатися, поки військова адміністрація дозволить проїзд та складе списки тих, кому потрібна допомога. У майбутньому добробатівці планують організувати на своїй базі невеликі курси, де навчатимуть волонтерів будівельних спеціальностей.

"Невдовзі Україні знадобиться дуже багато спеціалістів, які зможуть займатися відбудовою", — каже Філіппенко.

На сайті "Добробату" можна зареєструватися у якості волонтера або надіслати заявку про допомогу. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.