На Харківщині розшукують тіла загиблих
На звільнених територіях шукають тіла українських військовослужбовців і цивільних мешканців.
Пошуком тіл загиблих на звільнених від російської окупації землях, зокрема на півночі Харківщини, займаються українські захисники. За пів року боїв та окупації є чимало військових зі статусом "зник безвісти". Крім того, іноді українські захисники не могли евакуювати побратимів з поля бою, тіла залишалися у "сірій" зоні. Тепер кожного героя треба знайти, ідентифікувати і достойно поховати.
У районі населеного пункту Козача Лопань (прикордонне селище у Дергачівській громаді) нацгвардійці стали свідками одного такого епізоду, коли експерти з ексгумації знайшли тіло військовослужбовця Збройних сил України на позиціях. Ці укріплення протягом бойових дій декілька разів займали то українські оборонці, то окупанти. Сьогодні територію контролюють українські військові. Тривають пошукові заходи.
"Працює група цивільно-військового співробітництва Збройних сил України, яка називається "На щиті". Вони займаються евакуацією та пошуком тіл полеглих. Також проводиться пошук тимчасового поховання місцевого цивільного населення. Ці позиції раніше були наших Збройних сил України, потім стався прорив наших позицій противником. Евакуювати загиблого побратими не встигли, і тому він був тут тимчасово похований. Група отримала інформацію від наших військовослужбовців, що загинув боєць на цьому блокпосту, і орієнтовно тіло може бути поховане десь у цьому районі", — пояснив гвардієць Віталій.
Особу військовослужбовця ідентифікують, зокрема через аналіз ДНК і передадуть рідним загиблого, щоб поховати належним чином.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розстріляне місто. Ізюм як є після 162 днів окупації
"Завдяки Національній гвардії у нас з’явилась можливість тут працювати. Ми сюди приїхали, перевірили інформацію, і вона підтвердилась. Ми вилучили тіло полеглого героя. У нас чимало подібної інформації. Не тільки про ці місця. Але ми завжди перевіряємо, бо тіла можуть бути ще. Дуже допомагають місцеві мешканці — свідки тих подій. Це — праця не тільки самого пошуку, але й багатьох складових: збирання, аналізу інформації, її опрацювання: від самого початку, до фактичного місця поховання, — поділився військовослужбовець ЗСУ Леонід, який займається пошуковою діяльністю з 2014 року.
Нвцгвардійці поінформували, що будь-яка інформація про полеглих має дуже важливе значення для військових, співробітників системи МВС та органів місцевого самоврядування. Йдеться не лише про українських військовослужбовців та цивільних мешканців, але й про ліквідованих російських окупантів. Не рідко останніх вдається обміняти на тіла наших захисників. Також це дозволяє розслідувати численні акти геноциду, здійснені громадянами РФ.