Міністр про ймовірну евакуацію з Харківщини: рішення треба приймати вчасно
Зараз людей евакуйовують із підконтрольної Україні частини Донеччини, оскільки, скоріше за все, взимку там не буде тепла. Вирішити, чи потрібна планова евакуація з інших регіонів, має місцева влада.
Попередньо, з Донеччини потрібно вивезти 220 000 людей. Про процес евакуації в ефірі національних телеканалів повідомила міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
"За 1 и 2 серпня вдалося виїхати 821 особі з Донецької області, з них — 185 дітей, а також 49 маломобільних", — розповіла вона.
Людей евакуювали до центральних областей. Громади зобовʼязані прийняти дітей переселенців до дитячих садків та шкіл.
"Знаю, що громадам важко, пройшла перша хвиля евакуації, це вже друга, коли ми готуємося до опалювального сезону і знаємо, що більше 500 000 людей знову переміститься. Буквально місяць-два, і ці люди будуть шукати прихистку у центральних і західних областях", — спрогнозувала міністр.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові встановлюють пересувні котельні
Вона поінформувала, що людям дали можливість зареєструватися на отримання виплат прямо у потязі. Переселенці отримали перші гроші, коли дібралися до нового місця.
"Під час рейсу були зібрані усі необхідні документи, заяви написані. Коли люди прибули до місць компактного проживання, прийшли працівники соцзахисту і видали перші гроші... Дійсно, багато тисяч очікує ще на виплати, в "Дії" не змогли зареєструватись, у Центрі надання адміністративних послуг кажуть чекати. Ми не хочемо, щоб це повторювалось і розуміємо, що треба прийти до людей і там їм надати таку допомогу. Готівкою перші виплати, а потім оформили і решту люди отримують на картки", — пояснила Верещук.
Міністр уточнила, люди не хочуть виїздити через страх невідомості. Над інформуванням пообіцяла працювати.
"Люди не мають інформації про те, що держава поопікується за них, привезе, зустріне, розселить, дасть допомогу і дасть змогу перезимувати", — розповіла вона про стримуючий фактор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У президента просять прирівняти мешканців Харкова до переселенців і призначити виплати
Верещук не унеможливила евакуацію з інших регіонів, зокрема Харківщини, де може виникнути аналогічна ситуація з опаленням.
"Я за те, щоб люди розпочинали евакуацію заздалегідь. Я за те, щоб обласні військові адміністрації зверталися через свої комісії, які є при кожній ОВА, приймали рішення, аналізуючи ситуацію, яка є, поточну і, звичайно, прогнози на опалювальний сезон. І я за те, щоби такі рішення були прийняті зараз, щоб потім не було багато емоцій, багато зусиль, які, так би мовити, можна зараз планово уникнути... Влада зробить все, щоб і з Харківщини, і з Запоріжчини люди їхали і евакуйовувались зараз. Бо потім, коли навіть керівництво ОВА буде приймати такі рішення, може бути занадто пізно. Я ще раз звертаюсь до керівників ОВА: брати відповідальність на себе і організувати планові евакуації. Як це, наприклад, робиться у Донецькій області", — повідомила міністр.
Нагадаємо, восени очікують нову хвилю біженців зі сходу на захід України. У той же час ммер Барвінкового на півдні Харківщини сказав, що опалювального сезону в них точно не буде. Окупанти розбомбили частину газових мереж, опалювати місто буде нічим.
"Газу не буде — це вже 100%. Я кажу людям, щоб заготовлюяли дрова, надаю дозвіл рубати посадки, пиляти пошкоджені снарядами дерева, ми їх списуємо, щоб це не було хаотично", — каже Олександр Бало.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські школярі не почнуть навчальний рік за партами
У Барвінковому є 50 багатоповерхівок, усі їх давно перевели на індивідуальне опалення. На централізованому опалення лишаються школи та дитсадочки. За будь-яких обставин цього року вони вже точно не відкриються, тому у вересні в міськраді планують злити воду із системи, аби взимку не розмерзлися труби. Хоча так надовго в Барвінковому зараз ніхто не загадує — у передмісті стоять кілька десятків тисяч росіян, поки що бійці ЗСУ їх стримують, але вони не полишають спроб узяти місто. Тому відносна тиша, що панує в місті кілька останніх днів, дуже тривожить його жителів.