Люди гріються у Центрах незламності. Як живе Куп'янськ під загрозою повторної окупації
Із кожним днем життя в Куп'янську стає все більш небезпечним. Місто потерпає від усіх видів ворожої зброї: від крихітних fpv-дронів до півторатонних керованих авіабомб. Російські диверсанти намагаються прориватися на східні околиці, тим часом евакуація з міста сповільнилася: люди лишаються на лівобережжі попри відсутність світла та тепла.
Річка Оскіл зараз ділить місто Куп'янськ на два світи: в одному поки що є електрика, працюють магазини та лікарні, в іншому у квартирах немає опалення, ніде купити ліки та продукти, а погрітися можна лише в Центрах незламності. Попри це, на лівому березі ще живуть більше 1000 людей та не планують виїжджати.
Тепло лише від буржуйки
До війни у Куп'янську, як і в більшості міст, найжвавішим був центр. Тут розташовувалися майже всі адміністративні будівлі, крамниці, салони краси, місцеві жителі відвідували ринок вранці та гуляли у парку ввечері. Зараз до центру куп'янчани намагаються не потикатися без зайвої потреби. Над головними вулицями постійно зависають російські fpv-дрони, оператори яких полюють на все, що рухається — і на автомобілі, і на велосипедистів. Тож кожен, хто лишається в Куп'янську, вже знає, де пролягають більш-менш безпечні маршрути.
Та дрони — то ще пів біди, бо росіяни мало не щодня обстрілюють місто з "Градів" та артилерії, мінометів і танків. Найбільшої шкоди завдають авіабомби. Вони тут теж падають різні: від 80 кг вагою до півторатонних. З початку жовтня за неповні два місяці на центр міста скинули шість таких керованих авіабомб вагою 1,5 тони. Попри такі страшні умови, життя тут ще є. Працюють магазини та аптеки, можна звернутися до лікарні за медичною допомогою, є світло та газ.
"Пошкоджений центральний водогін, але частково люди забезпечені водою за рахунок резервної свердловини. Комунальники щодня підвозять цистернами воду туди, куди централізовано її подати неможливо. Але ми всіх закликаємо евакуюватися все одно, бо ситуація така, що сьогодні ми це ще робимо, але не знаю, чи зможемо робити це завтра", — розповів KHARKIV Today начальник Куп'янської міської військової адміністрації Андрій Беседін.
Евакуація зараз дуже сповільнилася. За добу виїжджають 20-30 людей. Лишається ще 3800 цивільних загалом у громаді, понад тисяча з них живе на лівому березі, вже майже на лінії фронту в нелюдських умовах. Електропостачання та води за річкою немає, магазини й аптеки не працюють. Більшість жителів лівобережжя мешкають у приватних будинках, але в Ківшарівці в неопалюваних багатоповерхівках без світла, води і каналізації ще проживають близько 350 людей.
"Починаючи з 2022 року, у селищі було обладнано більше 25 Пунктів незламності, там є буржуйки, генератори, паливо, продукти харчування", — розповідає Беседін.
У такі пункти місцеві жителі ходять заряджати ґаджети, але скористатися ними не завжди є можливість, бо мобільні мережі час від часу "лягають".
Чи загрожують цивільним диверсанти?
Росіяни почали прориватися на околиці Куп'янська малими групами. 13 листопада колона росіян на легких бронемашинах просочилася до міста з боку Лимана Першого. Одному екіпажу навіть вдалося заїхати в місто через вулицю Сватівську та заховатися в одному з будинків, але того разу оборонці міста їх ліквідували.
Командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів Ахіллес 92 ОШБР Юрій Федоренко повідомив, що окупанти просунулися до межі житлової забудови. За даними міської військової адміністрації, цивільні під час цих проривів не постраждали, адже на околиці вже ніхто не живе. Але такі спроби прорватися, швидше за все, повторюватимуться.
"Ворог намагається виконати поставлене завдання. Спочатку в нього було до 1 листопада оволодіти Куп’янським-Вузловим, Куп’янськом лівобережним. Зараз строки змістилися, це завдання противник не виконав, тепер вони мають виконати завдання до Нового року", — повідомив Федоренко в ефірі телемарафону.
Росіяни пробують прорвати українські укріплення на різних напрямках. Минулого місяця вони покладали надії на атаки на південь від Куп'янська, які мали вивести їх до станції "Куп'янськ-Вузловий", але зараз зосередилися на північному напрямку. На жаль, росіянам вдається малими групами на човнах перебиратися на правий берез Осколу, хоча, за словами військових 92-ї бригади, пріоритетною задачею ворога лишається окупація лівобережжя і розширення вже існуючого плацдарму, зокрема за рахунок найближчих куп'янських передмість.