"Людей стало вдвічі менше". У Харківській області закривають три пологових відділення
У 2025 році у трьох містах Харківської області закриваються пологові відділення. Йдеться про Валки, Мерефу та Ізюм. Основна причина — різке зменшення народжуваності за останні 5 років.
Половина породіль із Валок їде народжувати у Харків. Така ж ситуація — і в Мерефі, яка розташована за 30 км від обласного центру. Що стосується міста Ізюм, то після деокупації пологове відділення в міській лікарні взагалі не відновлювало роботу.
Вирішили не відбудовувати
У 2025 році пологових відділень у лікарнях Харківській області буде менше. Керівники районної лікарні у Валках та міських у Мерефі та Ізюмі ухвалили рішення їх закрити. Що стосується Ізюма — це проста формальність, кажуть в мерії, бо відділення після звільнення міста так і не відновило свою роботу. Центральна міська лікарня, у якій воно прауювало, була зруйнована ударами російської авіації ще у березні 2022 року. Але навіть у таких умовах медики продовжували працювати в підвалі медзакладу.
Після звільнення міста лікарню вирішили відбудувати. Роботи почалися у вересні 2023 року, гроші збирала по всьому світу Фундація Олени Зеленської. Назбирали 1 мільярд 230 мільйонів гривень. Роботи тривають досі, відновити комплекс планують до кінця 2025 року. Але пологового відділення в ньому вже не буде.
"У нас зараз населення залишилося половина того, що було. Можливо, потім, як відбудуємось-відремонтуємо, і відкриємо пологове відділення. А зараз жінки їздять народжувати у Харків та Балаклію", — розповів KHARKIV Today міський голова Ізюма Валерій Марченко.
Одразу після деокупації в Ізюм планували відправити пологовий будинок на колесах від Фонду Народонаселення ООН в Україні, але він так і не запрацював, бо не було потреби.
Натомість в Ізюмській центральній міській лікарні Піщанської Богоматері планують наступного року відкрити реабілітаційне відділення, зокрема для відновлення людей, які постраждали від воєнних дій та вибухових пристроїв — це в громаді зараз потрібніше.
За 5 років народжуваність впала удвічі
Зовсім інша ситуація — в лікарнях Валок та Мерефи. Там пологові відділення, на щастя, ніяк від війни не постраждали, але від них все одно доведеться відмовитися. За вимогами Національної Служби Здоров'я України, якщо в лікарні на рік проходить менше 170 пологів, то пологове відділення працювати не може, адже лікарі та акушерки втрачають кваліфікацію, приймаючи, наприклад, по 8-10 пологів на місяць.
"На жаль, кількість пологів зменшилася, і в найближчі 10 років народжуваність не буде мати такого, скажімо, рівня, як була навіть у 2021 році. Тому, знову ж таки, доцільність в багатьох лікарнях пологових цих відділень, тут просто треба приймати рішення, мені здається, самостійно на місцях", — розповіла в коментарі "Суспільному" заступниця начальника ХОВА Олена Логвинова.
У Валківській лікарні підтверджують: якщо 5 років тому в місцевому пологовому народжували близько 200 жінок на рік, то зараз — близько 100. Національна служба здоров'я при укладанні контрактів із лікарнями ставить умову 85-90 пологів за пів року.
"Головний фактор — не хочуть народжувати взагалі. Це не тільки в нас, це зараз усюди. Останні років 10 зменшується народжуваність, ріст був у 2022 році, коли до нас приїхало багато переселенців, і то він був незначний", — повідомив KHARKIV Today головний лікар Валківської районної лікарні Артем Ковальов.
У перший рік повномасштабної війни у Валках прийняли 120 пологів, але лише половина з породіль були місцевими, інші приїхали на тимчасове проживання з інших громад. За словами Артема Ковальова, зараз жінки можуть самі обрати будь-яку лікарню для пологів, не обов'язково за місцем реєстрації. 50% валківчанок останнім часом їдуть народжувати до районного центру в Богодухові або в Харків. Тому тримати окреме відділення для тих, хто лишається, в лікарні вважають невигідним. Лікарів та акушерок переведуть до інших підрозділів лікарні, а відділення законсервують.
Це означає, що його просто зачинять до кращих часів з усім обладнанням, там не буде інших пацієнтів. Пологове зберігатиметься принаймні рік в режимі "повної готовності" на той випадок, якщо воєнна ситуація в області погіршиться, і до Валок доведеться переводити пологові з Харкова чи інших населених пунктів.