Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Кожне п'яте порушення закону про мову фіксують у Харківській області

Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Одним з проблемних питань залишаються зовнішня реклама, вивіски та написи.

За порушеннями закону про державну мову Харківщину випереджає лише Київ. 

Протягом липня-вересня на адресу мовного омбудсмена Тараса Креміня надійшло більше звернень про порушення прав людей на отримання інформації та послуг державною мовою (1155), ніж за попередні пів року (962). Відповідну інформацію опублікував уповноважений із захисту державної мови.

Загалом за девʼять місяців 2022 року мовному омбудсмену надіслали 2427 повідомлень про порушення Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", із них як звернення громадян зареєстровано 2177.

"Варто зауважити, що повномасштабне вторгнення РФ в Україну та набрання чинності нових норм Закону в січні (щодо мови друкованих ЗМІ) та липні (щодо мови інтернет-представництв та комп’ютерних програм на товарах) вплинули на інтенсивність надходження звернень щодо порушень. Так протягом липня-вересня надійшло більше половини від усіх звернень громадян (55,9%), а в січні-лютому — 32,1%, в березні-червні — 12% від зареєстрованих протягом девʼяти місяців звернень громадян", — написав Тарас Кремінь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'яни з початку війни стали частіше говорити українською

За статистикою щодо порушень закону про державну мову лідирують місто Київ (27,1%), Харківська (23,7%) та Одеська (5,5%) області. З Дніпропетровської області надійшло 4,8% звернень, з Київської — 6,2%, Закарпатської, Запорізької та Івано-Франківської областей — по 2,2%. Звернень щодо порушень в інших областях менше, ніж по 2%.

"Найбільш проблемним питанням у зверненнях громадян залишається  мова інтернет-представництв суб’єктів, що обслуговують громадян — 34,5%, зовнішня реклама, вивіски, написи – 17,8%; обслуговування безпосередньо (офлайн), інформація про товари та послуги — 10,6%; медіа, інформаційні сайти — 9,9%, мова при виконанні обов’язків посадовцями — 7,5%; освіта — 3%, охорона здоров’я — 3%, інше — 13,7%. У третьому кварталі найбільш актуальними для громадян є порушення закону щодо обслуговування через інтернет — 626 звернень, а також щодо інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами — 82 звернення за третій квартал", — розповів мовний омбудсмен.

Інфографіка: Уповноважений із захисту державної мови
Інфографіка: уповноважений із захисту державної мови

За результатами розгляду звернень для усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову уповноважений приймає рішення щодо заходів реагування, у тому числі проведення державного контролю, накладення санкцій на порушників, моніторинг дотримання вимог Закону. 

Громадяни України мають можливість подати звернення чи скаргу до уповноваженого з захисту державної мови через електронну форму на сайті

Також повідомити про порушення Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної" можна на електронну скриньку: lyst@mova-ombudsman.gov.ua. До звернень, надісланих на адресу електронної пошти, є низка вимог, визначених Законом України "Про звернення громадян", з якими можна ознайомитися тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українським школярам розповідатимуть про "русскій мір" і рашизм на уроках

Нагадаємо, 16 січня 2022 року набула чинності 25 стаття Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", відповідно до якої друковані ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження в Україні видаються державною мовою. Також у кожному місці розповсюдження друкованих засобів масової інформації друковані засоби масової інформації державною мовою мають становити не менше 50% назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці. 16 липня 2022 року набрали чинності частини друга та шоста статті 27 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", які регламентують використання державної мови в інтернеті та мови інтерфейсів комп'ютерних програм, встановлених на товарах.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.