Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Книги із запахом диму. Видавничу справу чекає криза після атаки на друкарню у Харкові

Фото: Український інститут книги
Обгорілі книги з "Фактор-Друку" на Книжковому Арсеналі в Києві.

Українське книговидавництво стоїть на порозі наймасштабнішої кризи в новітній історії. Харківську типографію "Фактор-Друк", де друкувалося 30-40% усіх книжок країни, не відновити раніше ніж за пів року і то за наявності фінансування. Попри обіцянки Президента дати гроші, держава не має можливості напряму підтримати підприємство.

30 травня у Києві розпочалася найбільша українська щорічна книжкова ярмарка Книжковий Арсенал. А рівно за тиждень до цієї події росіяни розгромили найбільшу друкарню, яка виготовляла книжки для провідних видавництв України.

Держава гроші не дасть

Цього року на "Книжковому Арсеналі" представили незвичайну експозицію: почорнілі книжки в порваних та обгорілих палітурках, що пахнуть димом. Це  нечисельні екземпляри з тих 50 000 примірників, яким пощастило вціліти у вогні. Експозиція називається "Книги, знищені Росією". Напередодні письменники Олександр Ірванець та Валерій Пузік хотіли скасувати презентації своїх нових творів, бо гадали, що вони згоріли, але їм пощастило: частину накладу працівники палітурного цеху встигли передати на склад перш, ніж у них влучили ворожі ракети.

Зараз, через тиждень після російського теракту, працівники видавництв та друкарні ще досі не знають, що саме вціліло у полум’ї. Розбір завалів триває.

арсенал
Книги, що майже вціліли. Фото: Facebook/Yuliya Orlova

"На жаль, багато книжок зібрати не можна, попіл розсипається в руках. Зараз працівники розбирають завали і всі книжки, які хоч якось можна ідентифікувати як книжки — збирають і відкладають в якості артефактів", —  повідомила директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.

У "Фактор-Друк" кажуть, що на розбір усіх завалів потрібен щонайменше тиждень. Руйнування масштабні: згорів цех площею 4,5 тис. кв. м, повністю зруйнована одна стіна та 2 тис. кв. м даху. Хоча інші цехи вціліли, але працювати підприємство не може.

"Ми можемо друкувати тексти — тобто, газети, плакати. Але друк — це лише один із 27 етапів поліграфічного виробництва. Якщо ми кажемо про виготовлення книжок, то це — зшивання листів, виготовлення книжкових блоків та багато інших робіт. Ми можемо друкувати листи, але не можемо з цих листів робити книжки", — пояснив KHARKIV Today власник компанії "Фактор" Сергій Політучий. 

На відновлення цеху піде щонайменше 5-6 місяців — і це за умови, якщо будуть гроші. За найскромнішими підрахунками, необхідно 5 млн. євро: 1,5 млн. на будівельні роботи, 3,5 млн. на обладнання. Президент України Володимир Зеленський під час візиту у розбомблений цех обіцяв допомогти грошима, але на "Факторі" на це особливо не сподіваються, адже в держави немає механізму підтримки бюджетними коштами приватного підприємства. 

цех
Сергій Політучий та Володимир Зеленський біля зруйнованого цеху. Фото: Офіс президента

"Гроші потрібні дуже великі, ми їх не маємо, а держава, на жаль, відповідно до діючих законів не може допомагати приватному підприємству. Це дуже дивна річ, бо, на мій погляд, для держави, для нації, для країни не має значення, яку форму власності має підприємство, важливо, щоб економіка працювала. Тому ми усіма засобами намагаємося знайти якусь допомогу", — каже власник компанії.

Останнім часом на друкарні "Фактор-Друк" працювали близько 100 чоловік, зараз частина з них задіяна на роботах з упорядкування цехів, але половина людей відмовляються виходити на роботу, бо дуже бояться повторних обстрілів. У компанії ухвалили рішення поки що не скорочувати нікого, працівники отримуватимуть зарплату.

На щастя, американський мільйонер та філантроп Говард Баффет зголосився допомогти "Фактору". Про це він повідомив у відеозверненні до відвідувачів Книжкового арсеналу. У першу чергу планують запустити друк підручників.

"Вони можуть знищити книги, але не українську стійкість та відданість. І ми маємо відновити друкарню, і зробити це швидко. Ми з нетерпіння чекаємо на роботу з Сергієм та роботу у Харкові", – заявив Баффет після розмови із Сергієм Політучим, повідомляє "Економічна правда".

Темпи друкарства сповільнились у чотири рази

Шкільні підручники, дійсно, будуть великою проблемою цього року. На щастя, далеко не всі вони потребують заміни, лише ті, що призначені кільком класам "Нової української школи". Наприклад, семикласники не дочекаються посібника з німецької мови видавництва "Ранок" — усі 82 000 примірників згоріли.

"Ми заново надрукуємо ці та багато інших книжок. Підручники обовʼязково довеземо до всіх шкіл до першого вересня. Це наші зобовʼязання перед читачами", — пообіцяв керівник видавництва "Ранок" Віктор Круглов.

Зробити це буде важко, адже темпи книговиробництва зараз сильно сповільняться. Поліграфічна галузь з початком війни і так сильно просіла: частину працівників мобілізували, інші переїхали в спокійніші області та за кордон, з цілодобового виробництва без вихідних довелося перейти на роботу в одну зміну — комендантська година та постійна загроза обстрілів унеможливлювала роботу вночі. 

рахунок
Реквізити для допомоги друкарні. Фото: Vivat

"З початком війни потужності друкарень скоротилися вдвічі, а зараз, після ракетного удару по "Фактор-Друк", сукупні потужності знову скоротились удвічі. Наші колеги не мають технічної можливості ані допомогти нам, ані задовольнити потреби видавничого ринку. До трагедії вони і ми приймали замовлення на серпень і навіть на вересень, а зараз я навіть уявлення не маю, що буде", — каже Сергій Політучий.

Зараз надходять пропозиції друкувати підручники в США, це можна було б робити і в сусідніх країнах  — Польщі, Чехії та Словаччині, але це вже рівень міжурядових угод, такими домовленостями має займатися Міністерство освіти. Сам Сергій Політучий переносити підприємство за кордон чи в інший регіон не планує.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.