Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Хто заробляє на продажу електроенергії у Харківській області

Фото: Build Portal
Вільний ринок електроенергії не виключив переплати.

Одні економлять на відкритих торгах, інші — переплачують "кишеньковим постачальникам".

В Україні вже третій рік працює ринок електроенергії. Це дозволяє замовникам купувати електроенергію у різних фірм, а не тільки у місцевого обленерго, як це було раніше. І тому бюджетні структури отримують діаметрально різні можливості — заощадити на відкритих торгах гроші громади або витратити більше на "кишенькових" постачальників. Про це повідомили у Харківському антикорупційному центрі.

"Але не завжди відбувається так, як планувалося. Ось і виходить, що лікарня у Чугуєві купує електроенергію за 3,72 грн. З ПДВ за 1 кВт / год, а лікарня у Золочеві — за 1,62 грн. за 1 кВт / год. Іноді замовники використовують усілякі виверти, щоб замовити електроенергію у конкретного постачальника за найвищою ціною. Тому ХАЦ проаналізував закупівлі електроенергії у системі ProZorro у Харківській області", — розповіли антикорупційники.

За даними ХАЦ, позбутися монополії на постачання електроенергії від АТ "Харківенергозбут" не вдалося. З 1 січня 2020 року з ним уклали 2460 договорів на 884 мільйони гривень (сума вказана за даними bi.prozorro). Також 208 договорів уклали з державним "Укрінтеренерго" на 69 мільйонів 800 тисяч гривень.

Антикорупційники уточнили, це підприємство — постачальник "останньої надії". З ним укладають договори, коли замовник не встиг провести відкриті торги. І зазвичай цей тариф вище ринкового.

"Ми ж досліджували найбільші приватні компанії-постачальники електроенергії до установ та організацій регіону. Серед приватників перше місце за сумою укладених договорів займає харківське ТОВ "Овіс Трейд", яке уклало 84 договори на 233 мільйони 100 тисяч гривень. Власник 51% статутного капіталу ТОВ "Овіс Трейд" — Володимир Шумілкін, мер Харкова у 2002-2006 роках. Також співвласниками ТОВ "Овіс Трейд"  є Сергій Куций, ТОВ "КУА "ДІКВ-Л" і син Володимира Шумілкіна — Олексій", — пояснили у ХАЦ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тарифи на електроенергію зміняться восени. Хто з жителів Харківської області буде платити менше

Антикорупційники додали, три договори на 133 мільйони гривень уклали з ТОВ "Газенерджітрейд". Ця фірма працювала у Харкові. Зараз ТОВ "Газенерджітрейд" перереєстрували у Дніпрі, а засновником став Антон Веселов. Раніше засновниками були Анатолій Шуленко і Олександр Ткаченко. А також Сергій Татарчук.

"Людина з такими прізвищем, ім'ям та по батькові працювала в "Укртелекомі" і була помічником Олега Каратуманова, коли той був нардепом. У Дніпро цю фірму перереєстрували після відкриття кримінального провадження щодо заволодіння коштами КП " Міськтротранссервіс", — повідомили у ХАЦ.

За даними антикорупційників, третє місце за кількістю договорів (якщо рахувати навіть "Харківенергозбут" і "Укрінтеренерго") займає харківське ТОВ "Спеценергогруп" — 129 договорів на 127 мільйонів 300 тисяч гривень.

"Власниця фірми — Олена Кравченко, а керівник — Тетяна Іванісова. Ще місяць тому фірма вказувала телефон — 380679073333, як свій контактний у Єдиному державному реєстрі. Раніше цей телефон використовувало також ТОВ "АК Груп 1", де кінцевим бенефіціарним власником є ​​Ігор Котвицький, екснардеп, людина з оточення ексміністра МВС — Арсена Авакова. Директором ТОВ "Ак Груп 1" вказана Олена Тоболіна, депутатка Харківської міськради від партії "Блок Кернеса — Успішний Харків!", — розповіли у ХАЦ.

Антикорупційники уточнили, на четвертому місці за кількістю договорів серед приватників — сумське ТОВ "Енер Суми". З цією фірмою уклали 14 договорів на 83 мільйони 900 тисяч гривень. На 98% власник фірми — полтавське ТОВ "Юнова Консалтинг". Цією фірмою володіє киянин Владислав Хохотва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дворазове подорожчання електроенергії в Україні відклали на осінь

У ХАЦ додали, п'ятірку серед приватників-постачальників електроенергії замикає харківське ТОВ "Газенергопроект". З цією фірмою уклали 67 договорів на 77 мільйонів 300 тисяч гривень. Власники компанії — харків'яни Олександр Сухорада і Андрій Козидубов. Сухорада також керує фірмою. Ще 16 договорів на 51 мільйон 300 тисяч гривень уклали з харківським ТОВ "ЕК "Енолл", яким володіють Віктор Чугунов і Олександр Виборних.

"Вільний ринок електроенергії, проведення аукціонів на поставку електроенергії не виключає ситуацій, коли установи і організації переплачують за кВт * год. Так, приклад Чугуївської ЦРЛ імені М.І. Кононенка, яка уклала договір з ТОВ" "Спеценергогруп" на придбання електричної енергії вартістю 639 тисяч гривень. Вартість 1 кВт / год становила 3,72 грн. з ПДВ. У січні 2021 року ця лікарня купувала електроенергію на 853 тисячі 900 гривень у ТОВ "Спеценергогруп" за 3,78 грн. з ПДВ за 1 кВт / год. Вартість електроенергії для чугуївської лікарні виявилася дорожчою, ніж для інших установ, з якими останнім часом укладало контракти ТОВ "Спеценергогруп", — повідомили антикорупційники.

ХАЦ наводить приклад Національної академії Нацгвардії, з нею 24 травня уклали договір на постачання електроенергії за 2,24 грн. за 1 кВт / год. З Лозівською райрадою 31 травня уклали договір на постачання електроенергії за 2,53 грн. за 1 кВт / год.

"Інший приклад завищеної ціни вже не стосується аукціону. Йдеться про прямі договори. І знову в центрі уваги опинилося КП "Міськелектротранссервіс". 24 травня комунальники підписали договір з ТОВ "Трейденерджі" на постачання електричної енергії на 49 мільйонів 800 тисяч гривень. Як відзначили "Наші гроші", за договором, "Міськелектротранссервіс" замовив 17 мільйонів 410 тисяч квт / год електроенергії за ціною 2,86 грн за кВт / год з ПДВ. У договорі зазначено, що послугу з розподілу замовник платить безпосередньо оператору системи, тому тариф на розподіл не включений до тендерної ціни", — пояснили антикорупційники.

За їхніми даними, це висока ціна. Наприклад, тариф АТ "Харківенергозбут" на червень 2021 року для малих побутових споживачів без урахування розподілу на 27% нижчий — 2,08 гривень за кВт / год. У минулих договорах 2020 року ціна на електроенергію у договорах "Міськелектротранссервісу" була на рівні 2,24-2,29 грн. за кВт / год, тобто на 20% дешевше. Тоді постачальником було ТОВ "Газенерджітрейд". Це досить суттєва переплата.

"26 липня Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України уклав договір з ТОВ "Овіс Трейд" на поставку 169000 кВт / год електроенергії за ціною 2,04 за кВт / год з ПДВ. Тобто на 60 копійок дешевше на кожній кВт / год", — розповіли у ХАЦ.

Антикорупційники пояснили, після місцевих виборів у 2020 році Харківська область отримала понад 20 нових об'єднаних громад. Після чого почався процес передачі майна з балансу колишніх районних або місцевих рад, створення нових юридичних осіб. Це призвело до того, що у багатьох громадах вчасно не провели торги на поставку електроенергії. І десятки юридичних осіб в області укладали договори з постачальником "останньої надії" за фіксованим тарифом.

"Але і це ще не все. Багатьох договорів досі неможливо побачити у ProZorro, адже вони досі не завантажені. Так, відділ освіти, молоді та спорту Кегичівської селищної ради у липні завантажив договір з "Укрінтеренерго", як з постачальником "останньої надії". Вартість угоди склала 254 тисячі 400 гривень за ціною 3,94 за 1 кВт / год", — розповіли у ХАЦ.

До того ж, вони підкреслили, що у системі ProZorro можна побачити діючий договір цього відділу освіти на поставку електроенергії за ціною 2,26 грн. за 1 кВт / год. У коментарі для антикорупційників у відділі освіти повідомили, що закупівлю у постачальника "останньої надії" робили взимку, коли не були зрозумілі терміни, у які вдасться провести тендер і обсяги закупівлі. Тому договір опублікували вже після її закінчення — влітку.

"І подібні випадки не поодинокі. Грішать навіть ті установи, де не було проблем через децентралізацію. Наприклад, у Харкові подібний фінт зробило управління освіти Київського району", — повідомили у ХАЦ.

Антикорупційники вважають, що тенденції з новим ринком електроенергії такі ж, як і у інших. Є добропорядні замовники, які знаходять можливості для економії грошей платників податків, а є ті, хто охоче працює у схемах і вже не перший рік.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.