Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

ХОВА заплатила сотні мільйонів гривень за будівництво фортифікацій фіктивним фірмам

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today.
Чотири фірми, які отримали загалом від ХОВА 270 мільйонів гривень за деревину, мають ознаки фіктивності.

Департамент ЖКГ Харківської обласної військової адміністрації укладав договори на постачання деревини фірмам з ознаками фіктивності. Відповідну заяву зробила голова Антикорупційного центру "Межа" Мартина Богуславець.

Вона проаналізувала прямі договори, які укладали без проведення тендерів, між департаментом ХОВА та фірмами з ознаками фіктивності. Загалом п'ятьом ТОВкам заплатили 270 мільйонів гривень. Це ФОП Чаус І.О., ТОВ "Герц індустрія", ТОВ "Сатисбуд", ТОВ "АТТ БУД" та ТОВ "ДЕРЕВООБРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВОСХОД". Їх створили незадовго до цих тендерів Харківської обласної військової адміністрації, інших контрактів у них немає, та й успішних бізнесменів вони не нагадують: хтось раніше відбував покарання, хтось має провадження за невиплату кредитів, а хтось відпрацьовує за викрадення на суспільних роботах.

"Усі вони почали заробляти мільйони одразу за кілька місяців після реєстрації. Класично – за прямими договорами і без конкурсних закупівель. Так сталося, що департамент Харківської ОВА для оборонних закупівель обирав щойно зареєстровані ноунейм фірми і ФОПи. Більше того, власники цих фірм не нагадують успішних бізнесменів і бізнесвумен – мають десятки судових справ, від крадіжок віскі до домашнього насилля над чоловіком і матір'ю, дехто з них позбавлені батьківських прав та мали виконавчі провадження за кредити в банках. Ще одна цікава деталь – схоже, ці бенефіціари навіть не здогадуються, що вони мільйонери. Адже продовжують працювати позмінно "на полях" та заводах. Ще раз: в ОВА укладають прямі договори на деревину для фортифікацій із фірмами, "власники" яких навіть не знають, що вони заробляють мільйони. Оце так засекречення військової інформації", – пише Богуславець для "УП".

Так, ФОП Чаус Ігор Олегович з Волині отримав десятки мільйонів гривень за постачання деревини. 

Дві бізнесвумен з Дніпропетровської області заробили від ХОВА понад 100 мільйонів гривень. Це Вікторія Смоляк, власниця ТОВ "Герц індустрія" та Наталія Коваль з ТОВ "Сатисбуд". Обидві фірма мають одного і того ж директора – Дмитра Кнорозова. Департамент ХОВА з листопада 2023 року по січень 2024 року віддав "Герцу" 20 контрактів на деревину на понад 57 мільйонів гривень.

Через "АТТ БУД" та "ДЕРЕВООБРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВОСХОД" департамент ЖКГ Харківської ОВА проганяє мільйони, зауважує Богуславець, а їхні власники та керівники дотичні до ще понад 30 нещодавно створених компаній.

"За цією схемою неозброєним оком видно, як хтось, будучи вхідним у владні кабінети, нещадно реєструє нові фірми, використовуючи для цього людей, які в силу обставин можуть не здогадуватися про це. І цей хтось далі продовжує заробляти на крові", – йдеться у матеріалі.

Усі зазначені договори від ХОВА підписував перший заступник департаменту ЖКГ Едуард Яровой.

"Але ми не віримо, що про фіктивні фірми не здогадувалось керівництво області. Звертаємось сьогодні до правоохоронців з вимогою притягнути до відповідальності всіх відповідальних", – написала Богуславець.

Увечері у ХОВА оперативно відреагували на цю заяву.

"Дав доручення профільному заступнику зібрати всіх учасників процесу будівництва фортифікаційних споруд. Кожен підрядник на засіданні групи "Прозорість та підзвітність" прозвітує про виконані роботи. Також про результати засідання буде прозвітовано публічно під час пресбрифінгу, де представники ЗМІ можуть поставити будь-які уточнюючі питання, які хвилюють громадськість", - повідомив начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Як писав Kharkiv Today, днями російська армія захопила десяток сіл на прикордонні Харківщини та практично зайшла на околиці Вовчанська. Стрімке просування ворога по півночі області викликало різку критику військових та громадськості у бік Міноборони та керівництва Харківської обласної військової адміністрації. Адже на першій лінії оборони не виявилось фортифікаційних споруд, окупанти пройшли пішки під прикриттям техніки. За місяць до цих подій у Харківську область приїздив президент, оглядав оборонні споруди та лишився задоволеним. Куди ж поділися фортифікації?

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.