Харківський інженери хотіли продати росіянам технології виробництва під грифом "секретно"
Росія намагалася викрасти секретні розробки виробництва парових турбін.
Співробітники Служби безпеки України затримали інженерів-конструкторів стратегічного заводу Харкова, які хотіли продати до Росії секретні українські розробки у сфері паливно-енергетичного комплексу. Керівником агентурної мережі був харків'янин, колишній бізнес-партнер заводу. На росіян працювали також начальник конструкторського бюро та заступник керівника цеху промислового підприємства.
Слідчі встановили, що росіянам потрібні були схеми, креслення й інструкції з виробництва парових турбін та комплектуючі до них, оскільки у Росії їх не виготовляють. До повномасштабного вторгнення РФ закуповували турбіни на заводі у Харкові. Вони потрібні для об'єктів державної корпорації з атомної енергії "Росатом", ТЕС і ГЕС. Тому росіяни наказали своїм агентам у Харкові викрасти документи та передати їх в електронній версії.
"Наявні в росії агрегати майже вичерпали свій ресурс і гостро потребують заміни чи капітального ремонту. Тож науково-технічні досягнення нашої держави потрібні були агресору для забезпечення безперервної роботи парових установок на об'єктах "Росатома". Також — для модернізації російських ТЕС та ГЕС, щоб продовжити безперебійне постачання електрики, у тому числі на заводи військово-промислового комплексу рф. За вказівкою окупантів їхні поплічники мали викрасти "потрібні" документи, відцифрувати їх та в електронному вигляді передати до рф", — розповів речник Управління Служби безпеки України у Харківській області Владислав Абдула.
У фігурантів провели обшуки, під час яких вилучили технічну документацію, телефони, ноутбуки, планшети, флешкартки з доказами злочину. В організатора агентурної мережі знайшли понад п'ять мільйонів у гривневому еквіваленті. Імовірно, ці гроші йому дали за співпрацю із росіянами.
Слідчі оголосили фігурантам підозру за ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає довічне ув'язнення. Затримані знаходяться під вартою, права внесення застави їм не дали.
Як писав KHARKIV Today, раніше у Харкові затримали інженерів-проєктувальників, які за гроші допомагали росіянам під'єднати Запорізьку атомну електростанцію до "Росатома". На замовлення "Росатому" вчені розробляли документацію для модернізації атомних станцій РФ.