Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківські театри опинилися на межі закриття через ціну на газ

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Великі театральні приміщення потребують мільйонних витрат на комунальні послуги.

Через щораз вищі ціни на газ і комунальні послуги, що подорожчали вдвічі, державні театри змушені йти на простій, скорочувати робочий тиждень співробітників або просити допомоги у міністерства. У недержавних театрів вихід один — закритися.

З 2022 року тарифи на комунальні послуги для державних театрів зросли вдвічі. Через це багато хто з них опинився на межі виживання.

Мільйони на обігрів

Театр для дітей і юнацтва йде на простій. Про це стало відомо з документа, який опублікувала на сторінці театру у Facebook актриса трупи Дар'я Терновська. У наказі директора ТЮГу йдеться, що у 2022 році театр не працюватиме загалом 108 днів через брак фінансування.

"Начиная с апреля, закрывается почти на весь 2022 год, а что дальше неизвестно... Всё? Не нужны городу и области театры?",— пише Дар'я.

театр

Директорка театру Тетяна Цвіла заспокоює юних глядачів і їхніх батьків — на простій артисти підуть лише у крайньому випадку.

"У нас є певні організаційні питання. Це плани, які можуть коригуватися, але на сьогоднішній день викладені у формі наказу. Якщо ми реалізуємо все, що запланували, нам вистачить фінансування, і на простий йти не доведеться. У нас на сьогоднішній день у планах і робота з Українським культурним фондом, і робота на виїздах до ОТГ, є план збільшення кількості глядачів на виставах — готуємо нові формати, наприклад, літературні вечори", — розповіла KHARKIV Today Тетяна Цвіла.

Театр купує газ у постачальника. Щоб підтримувати температуру у приміщенні на рівні 13-15 градусів, потрібно витратити близько 12 тисяч гривень на день.

Така сама ситуація і у Харківському цирку. За словами директора підприємства Олексія Житницького, за перші 7 днів роботи у 2022 році йому принесли рахунки на оплату комунальних послуг на 300 тисяч гривень. А директор театру імені Шевченка у роздумах про те, де дістати 2 мільйони гривень на рік, аби обігріти велике приміщення історичної будівлі на Сумській. Тарифи зросли вдвічі.

Піднімати ціни — не вихід

Комунальним підприємствам обласного підпорядкування, якими є театри, із обласного бюджету компенсують гроші на зарплати. А от оплачувати комуналку вони мають із власних доходів. Основний дохід театрів — продаж квитків на вистави. Поки що підвищувати ціни на них у комунальних театрах не планують.

"Нам би дуже хотілося підняти ціни, заробляти, але люди й за цими цінами не хочуть купувати. І так — були по 150 гривень два перші ряди, ми зробили перші чотири ряди по 150 гривень. І то все не купується. Не можуть люди це подужати", — розповіла KHARKIV Today директор українського драмтеатру імені Шевченка Маргарита Сакаян.

театр
Щоб обігріти цей будинок, потрібно 2 млн грн. на рік. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Навіть якщо підняти ціни вдвічі — це не допоможе, — порахували в адміністрації Оперного театру.

"Підвищення вартості квитків — це не вихід. Ми втратимо глядача. Щоб вийти в нуль, потрібно підвищити ціни вдвічі. Непідйомна сума для глядача", — каже директор ХНАТОБу Олег Орищенко.

Він планує звернутися за додатковими дотаціями до Міністерства культури, а якщо не допоможе — до президента.

А ось недержавним театрам, які виступають під дахом Будинку актора, чекати на допомогу нема звідки. Не всі пережили урядові нововведення у вигляді заборони на роботу під час карантину, заборони займати більше 50% місць для глядачів, заборони пускати у театри невакцинованих глядачів. До карантину в Будинку актора виступало понад 20 театральних колективів, зараз лишилося вісім.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У центрі Харкова закрилася відома кондитерська

"Ми за договором оплачуємо за приміщення 1 гривню на рік — місто пішло нам назустріч. Але зараз електрику підняли втричі, я ще не бачив рахунки за опалення, але якщо там теж така ситуація, то ми будемо змушені підвищити для театрів ціни на наші послуги", — повідомив KHARKIV Today директор Будинку актора і голова правління Харківського міжобласного відділення Нацспілки театральних діячів України Ігор Арнаутов.

Підвищення комуналки, найімовірніше, буде останнім цвяхом у кришку труни незалежного харківського театру. Вже зараз багато колективів Будинку актора змушені скасовувати вистави, на які продається мало квитків. Одні бояться ходити до театру через пандемію коронавірусу, в інших немає довідки про вакцинацію.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.