Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківські музейники під обстрілами та в окупації рятують унікальні експонати

Фото: Андрій Канашевич/Facebook
Куп'янський краєзнавчий музей зруйнувала ракета, але найцінніші експонати встигли вивезти.

Росіяни прицільно атакують об'єкти культурної спадщини. Серед усіх знищених або обстріляних закладів культури 36% знаходяться на Харківщині — такі дані Міністерства культури. Щодня музейні працівники рятують унікальні експонати, іноді — ціною власного життя.

25 квітня росіяни завдали удару по приміщенню Куп'янського краєзнавчого музею. Трагічно загинули директорка Ірина Осадча та працівниця музею Олена Водоп'янова. Будівля музею, архітектурна пам'ятка ХІХ століття, що пережила Другу світову, зруйнована росіянами. Але колекцію унікальних вишиванок та ляльок-мотанок вдалося врятувати.

Таємна евакуація вишиванок

Про директорку музею Ірину Осадчу колеги згадують як про фахівчиню високого рівня. За 10 років роботи вона зуміла залучити до музею кілька важливих грантів, завдяки яким звичайний районний краєзнавчий заклад вийшов на новий рівень. Тут почали проводити майстер-класи зі ткацтва, робити ляльок-мотанок, проводити екскурсії містом.

Куп'янськ окупували у перші дні війни, вивозити музейні експонати вже не було можливості, тож Ірина Осадча залишилася в місті та почала переховувати музейні експонати від окупантів.

"Під час окупації їй вдалося заховати цінні експонати, особливо українські стародавні сорочки у різних людей. Ви тільки уявіть цей жах і рівень ризику: ходити по місту, домовлятися про збереження експонатів", — розповіла експертка "Українського культурного фонду" Наталія Буйнова.

вишиванки
Ті самі старовинні вишиванки. Фото: Світлана Рязанова/Facebook

Зараз ці вишиванки знаходяться в надійному місці, їх вдалося вивезти з Куп'янська, як і величезні ляльки-мотанки, що робилися для всеукраїнського конкурсу та отримали там нагороду. У музеї зберігалися старовинні монети, унікальні фотографії, цікаві експонати місцевого побуту. Найцінніші екземпляри вдалося вивезти. Як це зробили, музейники не кажуть та обіцяють розповісти лише після війни. Справа в тому, що безліч краєзнавчих музеїв України все ще знаходяться в окупації. Якщо росіяни дізнаються, яким чином музейним працівникам вдається рятувати експонати, це загрожує і цим експонатам, і життю людей.

Ірина Осадча вже не перша харківська музейниця, яка загинула на роботі. Директорка Історичного музей Державного Святогірського історико-архітектурного заповідника Світлана Шарабан до того, як обійняти цю посаду, 20 років пропрацювала в Харківському історичному музеї. Як і її колега з Куп'янська, Світлана Сергіївна намагалася сховати цінні експонати від росіян.

станок
У музеї проводили майстер-класи із ткацтва. Фото: Світлана Рязанова/Facebook

"Вона в березні 2022 року намагалася самотужки, разом із сестрою, вивезти це, її в упор розстріляли: зірвався бензобак і машина згоріла. Багато місяців музейники домагалися проведення ексгумації, щоб поховати людину. Дуже важко зараз все це згадувати", — розповіла KHARKIV Today директорка Харківського історичного музею Ольга Сошникова.

Історія порятунку експонатів з Ізюмського краєзнавчого музею, навпаки, завершилась благополучно. Співробітники сховали основні експонати від окупантів у сховищі, про яке вони не знали. Євангеліє Івана Мазепи 1707 року одна з працівниць закладу закопала в землю, а потім, тікаючи з окупації, вивезла з собою до Кропивницького. З книгою працюють реставратори, вона дещо пошкоджена, бо під час Другої світової війни музейники ховали її, просто закопавши в землю.

Експонати можуть не повернути

Будівля Куп'янського краєзнавчого музею сама по собі була цінним культурним надбанням міста. Це архітектурна пам'ятка ХІХ століття, єдина вціліла частина знищеного більшовиками комплексу Покровського собору. Те, що недоруйнували діди, довершили їхні нащадки — російська ракета С-300 залишила від музею лише стіни. Поки що невідомо, настільки складно буде його реставрувати.

"Під завалами знаходяться деякі експонати колекції, але скільки там їх — нам невідомо, туди ще не пускають", — каже Ольга Сошникова.

музей
Будівля музею була архітектурною пам'яткою. Фото: itinery.com.ua

За даними Міністерства культури, в Україні внаслідок російських обстрілів постраждало 35 музейних установ. Оскільки Харківська область постійно знаходиться під ракетними ударами, найцінніші предмети з музеїв вивезли в інші регіони. Зараз працівники культури непокояться через те, що цінні експонати можуть не повернутися до Харківщини. Так було після Другої світової війни. На час бойових дій та окупації України історичний музей Харкова евакуювали до Уфи. Пізніше ті експонати, що вціліли, повернули до Києва, але не всі передали назад у Харків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків без культури. У місті заборонили роботу майже всіх театрів та концертних майданчиків

"Після Другої світової наша колекція в евакуації дуже постраждала. Найкращі речі залишились в Києві, вони не повернулися, там багато чого нашого — наприклад, булава, яку тримають наші президенти, коли дають присягу українському народу — це булава з наших фондів", — розповідає директорка Історичного музею.

Зараз Міністерство культури  теж має право залишити експонати в інших музеях. Поки йдуть бойові дії на Харківщині, в цьому є сенс, але після війни харківські діячі культури наполягатимуть на поверненні експонатів — заради майбутніх поколінь, яким важливо на власні очі, а не лише в інтернеті, побачити, як жили їхні предки.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.