Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харків рубають. Навіщо міські дерева обрізають "під нуль"?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Після такої санітарної обрізки дерево часто гине протягом двох років.

У 2020 році в Харкові зрубали близько 1500 дерев та кронували ще 5 000. Під приводом видалення сухостою часто знищуються дорослі здорові дерева, які давали місту тінь і кисень.

Стовбування замість кронування. Так харківські екологи сумно жартують про так звану санітарну обрізку. Замість того, щоб створити деревам красиву крону, горе-обрізальники часто перетворюють їх в мертві стовпи.

"Все кругом в пеньках"

Зима і рання весна в Харкові — час, коли на місці колись пишних крон дерев з'являються оголені стовбури. Щодня в соцмережах з'являються повідомлення городян про масштабні вирубки.

"Зубенко, 72, все навкруги в пеньках: липи, клени, берези. На Салтівському шосе вирубали вже майже всі тополі", — пише жителька Салтівки Лариса Сухорецька.

шоссе
Уздовж Салтівського шосе зрубали тополі. Фото: Євген Афанасьєв

"У моєму власному дворі спиляли: акацію, в'яз, дві тополі, липу — під корінь одні пеньки — жодного дерева в замін посаджено ними не було. Потім ще при аварії на трубопроводі тепломережі підкопали і повалили вишню і кинули — вона засохла", — розповідає Євгенія Зоріна, яка живе в районі площі Небесної Сотні.

Дендролог Олена Головко каже: далеко не кожне дерево може пережити таке кронування. Трохи краще обрізку "під нуль" переносять липи, клени і тополі, хоча і вони можуть загинути, якщо місце надрізу буде неправильно оброблено. А ось берези після подібної процедури гарантовано вмирають.

"Береза ​​не витримує обрізки через сильний сокорух, вона гине, причому сокорух цього дерева починається дуже рано, з середини січня. Береза ​​не дає бічних пагонів, як липа, клен або тополя, тобто, не можна їй сформувати крону. Навіть якщо береза ​​виживе після обрізки, в найближчі рік-два вона загине", — розповіла Олена Головко KHARKIV Today.

березы
Фото: Дмитро Булах

Ці берези багато років прикрашали вулицю Героїв Праці. Судячи з усього, весну вони вже не переживуть.

Хто ріже гілки?

Проблема неправильної обрізки не нова для Харкова. Кронувати дерева так почали приблизно 10 років тому, пік цієї напасті припав на 2018-2019 роки. У 2019, судячи з даних міськради, вирубали і кронували близько 20 тисяч дерев. У 2020-му масштаби були дещо менші.

"На підставі оформлених актів "Харківзеленбуд" видалив 1434 аварійних дерев і обрізав крону майже п'яти тисячам дерев", — повідомила на засіданні міської комісії з питань житлово-комунального господарства заступниця начальника управління екології та благоустрою Харківської міськради Руслана Колодна.

Якість кронування дерев за останні роки не стала кращою. Ці претензії висловили представниці управління екології. члени депутатської комісії. Руслана Колодна повідомила, що обрізанням дерев у місті займається не тільки "Харківзеленбуд". Обрізати гілки можуть співробітники "Харківобленерго", якщо вони заважають проводам, на території житлових дворів за вирубку та обрізку дерев відповідають співробітники "Жилкомсервісу", а якщо дерево росте у дворі організації або підприємства, догляд за ним - турбота їх співробітників. Найчастіше організації, в тому числі "Харківзеленбуд", наймають підрядників для виконання цих робіт.

кронирование
Обрізанням дерев в Харкові займається кілька організацій. Фото: KHARKIV Today

"Наймають не спеціалістів, які просто не вміють це робити, тому вони їх тільки столурують. Я розмовляла з цими людьми, і я розумію, що це випадкові люди. До того ж, гілки потім переробляються на тирсу, якою опалюються теплиці "Харківзеленбуду", тому чим більше спиляли, тим більше заощадили на обігріві — але це тільки моє припущення", — пояснює можливі причини надмірної обрізки дендролог Олена Головко.

Члени депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства звернулися до управління екології з проханням пильніше вибирати підрядників. Руслана Колодна пообіцяла, що в управлінні розглянуть всі скарги і врахують побажання.

Кущі замість дерев

Згідно із законом "Про благоустрій населених пунктів" замість зрубаного дерева організація зобов'язана висадити інше. Правда, закон не зобов'язує робити це в тому ж місці і навіть в тому ж районі, де було зрубано старе дерево. Тому виходить так, що більшість дерев в Харкові рубають на околицях, а нові рослини висаджують в центрі. При цьому рубають великі дорослі дерева, а висаджують в основному чагарники.

"У 2020 році з метою збереження екологічної рівноваги на місці видалених дерев за бюджетні кошти — близько 10 мільйонів гривень — висаджено близько 12 500 зелених насаджень. З них дерев з великою грудкою землі — 674, чагарників — 11 774", — повідомила Руслана Колодна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків купить саджанців на 2,2 мільйона гривень

За її інформацією, найбільше рослин посадили на території саду Шевченка с 389 дерев і 11 тисяч кущів. Основна частина нової зелені осіла в Шевченківському районі: на вул. 23 Серпня, на Данилевського, у Сквері Перемоги. Садили дерева в Молодіжному парку, на Пушкінській, на проспекті Гагаріна та Новобаварському проспекті.

За січень-березень 2021 року встигли посадити 110 дерев, майже всі вони — 96 штук — ростуть в саду Шевченка. З 6500 чагарників половина росте в Саржиному яру. Водночас околиці міста тільки втрачають зелені крони. Що стосується варварського кронування, то закон не передбачає ні компенсації за втрачене дерево, ні покарання для тих, з чиєї вини воно загинуло.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.