Гагаріна змінять, академік Павлов залишиться. У Харкові завершується процес деколонізації
У Харкові найближчим часом отримають нові назви 208 вулиць. Залишиться змінити понад 150 топонімів, зокрема центральні Гагаріна та Новгородську, станції метро "Пушкінську" та "Героїв Праці" з однойменною вулицею.
Процес деколонізації у Харкові на фінішній прямій. У черговому пакеті перейменувань топонімічна комісія вшанувала героїв україно-російської війни, визвольних змагань початку ХХ сторіччя, згадала про міста-партнери та повернула деякі історичні назви. Утім, забули про видатних жінок та залишили найсуперечливіші топоніми на "потім".
У громади більше не питають
25 квітня завершуються консультації з громадськістю щодо нових назв для вулиць. Процедура формальна: голосування на сайті міськради, як це було раніше, немає, для того, аби щось підтримати або, навпаки, запропонувати інший варіант, необхідно або телефонувати в міськраду, або писати лист на електронну пошту. Часу взяти участь у процедурі у харків'ян майже не було — про обговорення стало відомо лише увечері 23 квітня.
"Коли було реальне голосування, чиновники зрозуміли, що не все іде так, як їм хочеться. Після того, як стараннями активних харків’ян ми відбилися від перейменування вулиці Студентської на Тація, вони зрозуміли, що краще обговорень не виставляти. Так "протягнули" перейменування вулиці Бакуліна на честь загиблого заступника міністра внутрішніх справ Єніна, хоча він взагалі не пов’язаний з Харковом", — вважає депутатка Харківської міськради, учасниця Топонімічної комісії Ірина Гончарова.
Не маючи змоги запропонувати щось офіційно, харків'яни активно обговорюють імовірні нові назви в соцмережах. Багатьох обурює невідповідність гучних назв скромним вуличкам. Ірина Гончарова пояснює це особливостями роботи відділу топоніміки Харківської міськради.
"Вони не дивляться, що це за вулиця, а просто беруть по алфавіту і пишуть для них нові назви. Тому на Данилівці у нас опинився провулок Скельний, хоча там низина, а на вулиці Успішній немає навіть асфальту", — каже депутатка.
Списки у міськраді складали на основі пропозицій Харківської топонімічної групи. Врахували далеко не всі з них. Іменами видатних жінок, наприклад, військової Яни Червоної та письменниці Наталі Забілої вулиці цього разу не назвали, але є надія, що їх включать до наступного пакету перейменувань.
Зміївський шлях і станція метро "Європейська"
Загалом у Харківській топонімічній групі задоволені тим, що більшість їхніх пропозицій в міськраді все ж врахували. Координаторка групи та начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова вважає, що критика деяких назв з боку громадськості пов'язана з тим, що харків'яни читають пропозиції переліком, а на них потрібно дивитися на карті — адже експерти намагалися створювати тематичні топонімічні ансамблі, наприклад, вулиця Холмогорська в Слобідському районі буде переназвана на честь Павла Чубинського, співавтора українського гімну, поряд буде вулиця іншого автора — Вербицького, у тому ж районі вже є вулиці Леонтовича і Щедрика — таким чином утворився "музичний" топонімічний ансамбль. Буде і театральний: вулиця Мотрони Московської стане вулицею Заньковецької, відповідний провулок переназвуть на честь Тобілевичів — театральної родини, а поруч буде вулиця Карпенка-Карого.
Більшість вулиць, що були пов'язані з назвами російських міст, перейменували на честь географічних назв тих країн, які зараз допомагають Україні у війні: Вологодська стала Британською, Зеленодільська — Іспанською, Калузька — Норвезькою. Але є і винятки.
"Хочу звернути увагу на перейменування вулиці Кисловодської на честь Сергія Пономаренка. Сержант 92-ї бригади Сергій Пономаренко загинув під час штурму школи 134, одного з найбільш знакових боїв у захисті Харкова. Школа знаходиться поруч з цією вулицею", — розповіла Марія Тахтаулова KHARKIV Today.
Далеко не всі вулиці, на думку експертки, заслуговують на те, щоб називати їх іменами видатних людей — тому й з'являються такі загальні назви, як Багата чи Успішна.
"Я хочу пояснити логіку, чому на невеличкі вулиці та провулки не варто пропонувати іменні назви. Вшанування пам’яті в топоніміці – це наша данина пам’яті людини. Коли пропонуються на перейменування незначний об’єкт, то це не має нічого спільного з вшануванням, ось тому й виникають такі недоречні, як на думку деяких людей, назви, як провулок Діловий, що став об’єктом іронії. Він знаходиться на ринку Барабашово, там відбуваються якісь ділові стосунки", — пояснює координаторка топонімічної групи.
В передостанній пакет перейменувань потрапили здебільшого невеликі вулиці та провулки. Але в Харкові досі недерусифіковані назви центральних вулиць. У Харківській топонімічній групі пропонують перейменувати проспект Гагаріна на Зміївський Шлях — це історична назва вулиці. Відповідна станція метро може називатися "Левада". Щодо станції "Пушкінської" — за нову назву ведуть боротьбу університети, розташовані неподалік, ймовірно, на честь одного з них і назвуть об'єкт. Вулицю Новгородську пропонували назвати на честь військової Яни Червоної, та, на думку експертів з топоніміки, краще назвати так вулицю Родникову — Яна там жила. Російський фізіолог Іван Павлов вважається вченим світового рівня. Тож вулиця, названа його іменем, не містить натяків на російську чи радянську пропаганду, тому залишиться. А от вулицю Героїв Праці швидше за все перейменують на Європейську — як і відповідну станцію метро.