Друге життя підвалів. Як волонтери влаштовують бомбосховища у будинках Харкова
У Харкові майже немає повноцінних бомбосховищ, але почали з'являтися тимчасові укриття. Члени благодійної організації "Волонтерська" планують облаштувати прихистки від російських бомб для 100 тисяч харків'ян.
24 лютого харків'яни з'ясували, що місто було не готове до війни. Під звуки перших обстрілів тисячі мешканців багатоповерхівок спустилися в підвали і виявили, що вони не можуть слугувати укриттям: частина з них закриті і ключа не знайдеш, інші затоплені, деякі непридатні для використання через прокладені в них труби. Досі мало не єдиним надійним укриттям від обстрілів у Харкові лишається метро. Учасники проєкту "Волонтерська" влітку вирішили виправити ситуацію.
Підходить не кожен підвал
Справжні бомбосховища, обладнані за усіма вимогами вентиляцією, запасним виходом та дизельною електростанцією, збереглися в Харкові хіба що на великих підприємствах. Головним укриттям для містян під час масових обстрілів та авіабомбардувань початку війни слугував метрополітен. Але деякі люди ще навіть улітку залишалися жити в непристосованих для цього підвалах багатоповерхівок.
"Ми тоді побачили, що наше місто будувалося без врахувань нашого сусіда і кількість бомбосховищ недостатня для тих обстрілів, які нам влаштовує цей наш кінчений сусід. І ми почали думати, що можна зробити хоча б для 100 тисяч людей", — розповів KHARKIV Today засновник проєкту Макс Бурцев.
Волонтери звернулися за консультацією до Держслужби з надзвичайних ситуацій і дізналися, що справжнє бомбосховище побудувати досить складно, а от вимоги до тимчасового укриття набагато простіші — його можна облаштувати майже в будь-якому підвалі багатоповерхівки. Тоді волонтери пішли в мерію і взяли список підвалів, які можна було б перетворити на укриття. А далі вирушили на огляд. Виявилося, що далеко не всі підвали можна використовувати у якості укриття. Десь неможливо зробити вентиляцію, в інших проходять труби каналізації та водогону, деякі — затоплені. Але більшість підземних приміщень усе ж визнали цілком придатними для такої ролі.
Роботу над першими укриттями почали в середині літа. На один підвал волонтери витрачають в середньому тиждень роботи, але були великі та занедбані приміщення, з якими довелося працювати довше. У першу чергу виносять сміття, покривають стіни антигрибковим засобом, роблять вентиляцію, проводять електрику і навіть встановлюють унітаз. Останній штрих — піддони для ліжок.
Зробили 12% від потреби
Волонтери встигли обладнати 105 підвалів у різних частинах міста. Там можуть розміститися 6 720 людей. На черзі — ще 16 підвалів, які мають перетворити на сховища на цьому тижні.
"Ми починали з тих районів, які обстрілювались частіше — Салтівки, Олексіївки, селища Жуковського. Але потім обстріли почали відбуватися по всьому місту, тому ми значно розширили географію — у нас є такі укриття і на Данилевського, і на проспекті Науки", — каже Макс Бурцев.
Усі ці укриття зачинені. На дверях є табличка, де вказано контактні телефони двох відповідальних мешканців будинку. Під час повітряної тривоги вони мають першими спускатися і відчиняти двері для своїх сусідів. Мапи цих укриттів немає, і вказівники до них волонтери теж не планують ставити — укриття розраховане на жителів одного будинку, які і без оголошень знають, що робиться в їхньому підвалі.
Влітку, коли росіяни в основному перейшли від обстрілів з РЗСВ до ракетних ударів, жителі Харкова майже перестали спускатися в укриття під час повітряних тривог. Час підльоту ракет з Бєлгорода такий малий, що вибухи на вулицях лунали раніше, ніж вмикався сигнал повітряної тривоги — люди просто не встигали ховатися. Але зараз характер обстрілів дещо змінюється. Ворог починає застосовувати ракети великої дальності, які запускає з Чорного та Каспійського морів, а також дрони-камікадзе, які летять досить повільно. Тому у харків'ян зараз є час, щоб спуститися в укриття заздалегідь.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові знову перевірять наявні укриття
"Ми не знаємо, що буде взимку, не знаємо, що планує наш сусід, тому потрібно, щоб укриття просто були — навіть якщо в них ніхто не сидітиме цілими днями, там можна буде сховатися на кілька годин", — вважають у "Волонтерській".
Проект розрахований на багато місяців, адже зараз облаштували лише 12% укриттів від мінімальної потреби. До зими волонтери планували обладнати такі укриття обігрівачами, аби вони могли слугувати також і пунктами обігріву, якщо з якихось причин у Харкові не буде опалення. Але поки що це надто дорого, тож розраховують на те, що жителі будинків спускатимуться в укриття з власними обігрівачами.
Проєкту можна допомогти, перерахувавши кошти за реквізитами, які вказані на сайті "Волонтерської".