Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Дороге життя. У Харкові ціни на продукти зростають, на одяг — падають

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Соняшникова олія за рік зросла в ціні на 58%.

В Україні зростають ціни на продукти першої необхідності. Найбільше подорожчали соняшникова олія і цукор.

Економісти стривожені: в липні інфляція в країні побила трирічний рекорд і вперше з 2018 року склала двозначну цифру — 10%.

Що подорожчало і подешевшало?

Держстат опублікував дані по інфляції за липень. Гарного мало: ціни в порівнянні з липнем 2020 року зросли на 10,2%. Найбільше подорожчали предмети і послуги першої необхідності: продукти писання і комуналка. За перші сім місяців 2021 року в порівнянні з першим півріччям минулого року ціни найбільше підскочили на:

  • природний газ — 92%;
  • цукор — 67%;
  • соняшникова олія — ​​58%;
  • яйця — 57%;
  • електроенергія — 36%.

Саме подорожчання газу і електрики "потягнуло" за собою зростання цін майже на всі продукти харчування і послуги. Слідом за газом подорожчав бензин (на 19%), а, значить, виробники повинні були закласти його складову в свої ціни. Крім того, ще в січні на 1000 гривень зросла мінімальна зарплата, і з тих пір ціни на продукти харчування неухильно росли.

Але є і хороші новини. Деякі товари і послуги подешевшали або залишилися в тій же ціні, що і рік тому. За даними Держстату, місцеві овочі в цьому році на 9% дешевше, ніж в минулому, взуття в порівнянні з липнем подешевшала на 4,5%, а одяг — майже на 5%. За рік практично не змінилися ціни на фрукти, предмети домашнього побуту та побутову техніку, майже не подорожчала сфера розваг і культури. Останнє — не дивно, адже за цей карантинний рік розважальні заходи були великою рідкістю.

Зростання цін зупиниться восени

Харківську статистику за липень поки що не опублікували, але, як показують цифри попередніх місяців, регіональні дані по інфляції відрізняються від загальноукраїнських всього на частки відсотка. Як і українців в інших областях, харків'ян найбільше обурило зростання цін на продукт першої необхідності — соняшникову олію. Воно дорожчає з початку року, вже в березні ціна пляшки об'ємом 0,85 літрів досягла 60 гривень, до липня пляшка коштувала 70 гривень.

Експерти тоді пояснювали, що на це вплинув зовнішній ринок: зросла ціна нафти, яка використовується для транспортування, в Азії не вистачало робочої сили, а у інших світових експортерів Росії та Аргентини — був неврожай в минулому сезоні, тому вони скоротили поставки на світовий ринок.

супермаркет
Яйця — в лідерах подорожчання Фото: KHARKIV Today 

Світовий ринок в червні стабілізувався, але на цінниках в харківських супермаркетах це поки не відобразилося. За пляшку продукту просять від 57 до 72 гривень.

Стрімко дешевшають сезонні овочі і деякі фрукти. Ще на початку тижня ціна за кілограм кавуна на ринках і в магазинах Харкова була не меншою 10 гривень, зараз ягоду можна знайти по 7-8 гривень за кіло. Подешевшали овочі місцевого виробництва. Найдешевше коштує картопля, капуста і морква — по 5-6 грн/кг, помідори можна купити по 9-10 грн, баклажани — по 12. Як і раніше дорогі персики і виноград (в середньому по місту — 50-70 грн/кг , в залежності від сорту), з фруктів можна недорого купити яблука — вони коштують приблизно 20 гривень за кіло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Портрет харків'янина. 88% жителів регіону вважають себе бідними.

У Нацбанку прогнозують, що зростання цін загальмується в вересні. Підвищення зарплати до 7 000 гривен в 2022 році, на думку експертів, на інфляцію майже ніяк не вплине.

"Після досягнення піку восени цього року інфляція почне сповільнюватися завдяки надходженню нового врожаю, коригуванню глобальних цін на енергоносії", — говорять експерти в звіті за липень.

Але тривалий інфляційний сплеск не пройде даром для економіки країни, прийшли до висновку експерти НБУ в щомісячному звіті. На їхню думку, чим швидше Міжнародний валютний фонд дасть Україні наступний транш кредиту, тим менше будуть рости ціни.

"В іншому випадку це може привести до погіршення інфляційних та курсових очікувань, що змусить центробанк проводити більш жорстку монетарну політику", — попереджають уряд банкіри.

Як повідомляли в Кабміні, черговий транш МВФ Україна повинна отримати до кінця року. Раніше називався вересень. У НБУ вважають, що це було б дуже до речі, тому що саме на дев'ятий місяць року припадають пікові виплати країни міжнародних боргів.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.