До Харкова приїхав прокурор Міжнародного суду в Гаазі
У незалежному розслідуванні Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду українська прокуратура сприяє Гаазі.
Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан побував у Харкові, у місцях, які окупанти обстрілювали з 24 лютого. Про це 15 червня повідомила генеральний прокурор Ірина Венедіктова.
"Прокурор Міжнародного кримінального суду вже втретє в Україні за час війни. Відвідали разом Харків, який від початку повномасштабної агресії РФ майже постійно під ворожим вогнем, щоб обговорити спільні кроки стратегії притягнення до відповідальності та правосуддя. В результаті перманентних атак у місті й області загинули вже 760 цивільних, поранені більше 1000. Зруйновано більше 4000 об’єктів, з яких майже 2500 — багатоповерхівки", — розповіла вона.
Ірина Венедіктова розказала колезі з Гааги, що найбільш постраждалий район міста — "спальна" Північна Салтівка, де до війни жили 200 000 людей.
"Тут немає жодних військових об’єктів і при цьому майже кожен другий будинок — свідчення воєнного злочину", — зазначила генеральний прокурор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 169 дітей із Харківської області постраждали від війни
За її словами, історичні будівлі в центрі тепер — памʼятки доби російського варварства в 21 столітті.
Прокурору Міжнародного кримінального суду також показали Шевченківській район Харкова, де 26 травня загинули девʼять людей та 17 були поранені.
"Територію радіусом в кілометр майже дві години безперервно обстрілювали ймовірно із самохідних гармат "Піон". Серед вбитих — 5-місячний Михайлик, якого відкинуло на дах під’їзду з батькових рук. Місця, де лежали потерпілі, й досі марковані жовтими прапорцями, а тротуарна плитка збита осколками", — повідомила Венедіктова.
Вона додала, кожен доказ та свідчення надважливі для майбутнього результату.
"Харківські прокурори попри те, що доводиться працювати під обстрілами активізують розслідування воєнних злочинів. Вже є перші вироки російським військовим, які "поливали" цивільні об'єкти області з артилерії", — розповіла генеральний прокурор.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суд ухвалив перший вирок окупантам, які обстрілювали "Градами" Харківську область
Венедіктова поінформувала, що прокурор Хан уважно обстежує всі місця злочинів, ставить важливі професійні питання українським прокурорам.
"На фронті справедливості ми з ним пліч-о-пліч: в незалежному розслідуванні Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду українська прокуратура надає активне сприяння Гаазі. Водночас ми разом працюємо в рамках Спільної слідчої групи на платформі Євроюсту, до якої Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду долучився вперше в своїй історії", — повідомила вона.
Генпрокурор уточнила, завдяки змінам до законодавства у Міжнародного кримінального суду є необхідні процесуальні інструменти для роботи "на землі". На черзі — відкриття їхнього представництва в Україні.
"Завдання нашої правоохоронної системи нині надати всі можливості нашим колегам працювати об'єктивно, незалежно і швидко. Синергія національного і міжнародного правосуддя — наш ключ до справедливості", — пояснила Венедіктова.