Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Дерев'яний бум. Як на Харківщині отримати дрова безкоштовно та за гроші

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
В очікування важкої зими жителі області запасаються дровами.

Найпопулярнішим товаром осені стала деревина. Тисячі заявок на безкоштовні дрова подали мешканці деокупованих населених пунктів. Ті, хто не мають на це право, створюють ажіотаж у лісництвах, на попиті намагаються наживатися шахраї. 

Під час війни дрова в Україні подорожчали в середньому на 25%. Про це нещодавно в ефірі телемарафону заявив голова Державного агентства лісових ресурсів Юрій Болоховець. У Харківській області анонсували дров'яну гуманітарну допомогу для людей, що живуть поблизу зони бойових дій. Поки що далі обіцянок справа не пішла.

"Вирубають парки, як у Грузії"

Безкоштовні дрова пообіцяли в обласній військовій адміністрації 13 жовтня. Тоді голова ХОВА Олег Синєгубов повідомив, що Уряд дав на це більше 66 мільйонів гривень і доручив головам прифронтових громад збирати заявки від громадян.

"Безоплатні дрова в першу чергу будуть надаватися людям, чиє житло постраждало від обстрілів та соціально незахищеним верствам населення", — пообіцяв Синєгубов.

Протягом кількох днів голови громад мали подати уточнену інформацію до департаменту захисту довкілля та природокористування Харківської ОВА. За перші кілька днів вони отримали тисячі заявок.

"У нас уже подали заявки тисяча дворів — це як мінімум. І це при тому, що ми їх приймаємо поки що тільки від соціально незахищених верств населення — багатодітних родин, людей з інвалідністю, самотніх пенсіонерів.", — розповів KHARKIV Today голова Дергачівської громади В'ячеслав Задоренко.

Певного дедлайну подачі цих заявок немає — це можна робити протягом усього опалювального сезону. Але і дати, коли ці дрова надійдуть в громаду, поки що ніхто не називає. На щастя, більшість мешканців Дергачівщини дрова замовляють, за словами голови, про всякий випадок, якщо не буде газу. Колишній Дергачівський район давно газифікований, у більшості сіл та селищ встигли до опалювального сезону відновити газові мережі, які були пошкоджені бойовими діями. Газ є в Слатіно і днями буде в Безруках і Козачій Лопані.

дрова
У багатьох звільнених містах люди досі палять дрова, щоб зварити обід. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

У Борівській громаді, яку звільнили від окупації останньою, теж приймають заявки на безкоштовні дрова. І, поки що — тільки від соціально незахищених верств населення. 

"Щодо інших категорій — будемо дивитися. Ми поки що не маємо ніяких лімітів. Поки що тільки створюється реєстр. Зразок заяви є на сайті громади і біля входу до спорткомплекса, можна написати її там, або віддати старості села", — розповів голова громади Олександр Тертишний.

Більше 100 заяв уже прийняли в Ізюмській міськраді. У місті, що сильно постраждало від бомбардувань та обстрілів, подекуди досі готують їжу на вуличних вогнищах. Ізюмчани живуть так з квітня, тож усі запаси дров, які мали з минулого року, давно вже вичерпали.

"Власних дров у нас немає, на територію лісництва заходити небезпечно, бо там все заміновано. Якщо дрова не нададуть найближчим часом, то буде, як свого часу у Грузії після війни, коли там вирубали всі парки та сквери", — каже заступник міського голови Володимир Мацокін.

У багатьох ізюмчан зберіглося пічне опалення в приватному секторі, іншим волонтери привозять буржуйки, але топити їх поки що нічим. Рятує електрика, постачання якої нещодавно відновили — можна увімкнути обігрівач. Крім того, у деяких будинках буде газ, навіть у багатоквартирних — як виявилось, кілька котельних вціліло і їх можна буде запустити.

Слкадніше в громадазх, де немає влади. Наприклад, у Вовчанську, Чкаловському заяви писати просто немає на кого: влада втекла до Росії. Тут треба або одразу на голову районної військової адміністрації, або на голову ХОВА Олега Синєгубова.

Дорогі дрова і шахрайські схеми

У всіх лісгоспах Харківської області цього року відзначають надзвичайний попит на дрова. Ситуація схожа по всій країні, бо і на місцях, і в Офісі президента українців неодноразово попереджали про важку зиму із відключенням світла та опалення. Щоб якось організувати процес продажу дров населенню, у Держлісагентстві запустили сервіс "ДроваЄ"

У Харкові дрова продають чотири лісові господарства: Жовтневе, Чугуєво-Бабчанське, Зміївське і Гутянське. Послуги доставки дров немає, тому коли обираєш цю опцію, сайт пропонує дрова не місцевих лісгоспів, а Дніпропетровських, Полтавських або Сумських. Лісництва перевантажені замовленнями, тому швидко привезти дрова не обіцяють

"Ажіотаж на ринку дров зберігається, тому просимо відноситися із розумінням до часу очікування", — попереджають в Держлісагентстві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де купити дрова у Харківській області

Найдешевше продають сосну — по 852 гривні за кубометр у Зміївському лісництві. Найдорожче коштують твердолистяні породи — 1050 гривень за кубометр. У приватних продавців дрова коштують дещо дорожче — 1300-2000 за дуб, ясен та інші тверді породи, але їх продають вже колотими і доставляють. Але в лісгоспах застерігають: можна натрапити на шахраїв.

"Останнім часом на різних безплатних сайтах знов з'явилося багато об’яв з пропозиціями купити дрова, з привабливими цінами, пропонують будь-який обсяг деревини за вигідною ціною. Вимагаючи передоплату за товар, шахраї прикриваються контактними даними державного підприємства", — попереджають у Жовтневому лісовому господарстві.

У лісництвах нагадують, що вони ніколи не приймають оплату за дрова на картку.

Щоб замовити дрова на сервісі "ДроваЄ", треба:

  • Увійти до системи за допомогою id.gov.ua та авторизуватися на сайті;
  • Обрати постачальника, тип дров та інші параметри, зробити замовлення;
  • Очікувати підтвердження замовлення. За необхідності постачальник зв'яжеться із замовником;
  • Оплатити дрова онлайн в особистому кабінеті.

Під час отримання дров у лісгоспі треба буде пред'явити посвідчення особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків людини, яка замовляла дрова.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.