Посушливий рік і висока сонячна активність. Чому у Харківській області очікують нашестя сарани?
Зграї сарани — вже на кордоні Харківської області. Цього року комахи розмножилися до надзвичайної кількості і зайняли тисячі гектарів на півдні України. "Хмари із сарани" вже помітили на Дніпропетровщині та Запоріжжі, тож їхнє проникнення на північ — питання часу.
Раннім зерновим культурам сарана вже не страшна, а от огороди та садки можуть постраждати.
Причина — сонце, посуха та росіяни
Сарана — комаха цілком звична для України та Харківщини зокрема. Але зазвичай вона нічим не загрожує садам, полям та огородам, бо живе в дикій природі та харчується очеретом і травою. Але бувають роки, коли ці комахи надзвичайно розмножуються. Так сталося і в червні 2025 року. Саме тоді у певних районах Херсонської області почали помічати незвичайні хмари, які складалися виключно з комах. Невдовзі вони вже перемістилися у сусідню Запорізьку область, а звідти — на Дніпропетровщину. Подекуди зграйки зустрічаються вже в Харківській області та навіть на півночі країни, в Києві — повідомляють в Держпродспоживслужбі.
До цього часу науковці не дійшли спільної думки щодо того, чому саме час від часу цілком мирна сарана збивається у велетенські зграї та починає знищувати все на своєму шляху. Але є кілька причин, які сприяють тому, що комахи розмножуватимуться сильніше, ніж зазвичай.
"У нас було кілька підряд посушливих літ та осеней із вологими, теплими і безсніжними зимами. До того ж, на кількість сарани також впливають 11-річні цикли сонячної активності, і якраз зараз Сонце особливо активне", — пояснила KHARKIV Today спеціалістка з ентомології, старша викладачка біологічного факультету ХНУ ім. Каразіна Вікторія Терехова.
У Держспоживслужбі стверджують: війна сприяє розмноженню комахи, адже поблизу лінії бойового зіткнення лишаються закинуті, необроблені від шкідників поля, на яких вдається вижити усім личинкам комах.
"Найбільшою мірою це війна. Це занедбані землі поблизу лінії зіткнення, це наслідки руйнування Каховської ГЕС. Нашестя сарани — наслідок екоциду Росії проти України. Та і не тільки проти України, а і проти всього світу. Зверніть увагу, у 2022-2025 роках спалахи відбувалися в регіонах, де ведуться бойові дії з росіянами. У 2024 році це була Слобожанська селищна рада Чугуївського району Харківської області, там був введений особливий режим захисту рослин. У 2023 році осередки розмноження сарани виявляли в Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях, але масштаби були менші", — розповів заступник голови Держпродспоживслужби Вадим Чайковський в інтерв'ю агробізнесовому виданню Latifundist.
Таким чином, Харківська область постійно перебуває в зоні ризику надзвичайного поширення сарани: лише потенційно замінованих полів у регіоні — 570 000 га, і вони не обробляються вже четвертий рік.
Пшениці нічого не шкодить
Сарана не перебирає харчами, а тому, коли вона розмножується, під загрозою опиняються і посіви у полях, і сади з городами.
"Вона їсть дуже різні рослини. У природі сарана їсть очерет, вона його дуже любить, але, коли поряд немає очерету, то комаха їстиме все. Комаха їсть не лише тоді, коли хоче їсти — іноді вона робить це, щоб поповнити втрати вологи", — каже Вікторія Терехова.
Жнива ранніх зернових у Харківській області вже пройшли.

"Якщо навіть десь не зібрали пшеницю, вона вже стоїть суха, сарана її не їстиме. А от кукурудза і соняшник, які ще вегетують, під загрозою, можливо, сади та городи — все, що ще зелене", — пояснив KHARKIV Today головний науковий співробітник Інституту рослинництва імені Юр'єва, доктор сільськогосподарських наук Сергій Авраменко.
У Держспоживслужбі радять аграріям перевіряти потенційні місця розселення шкідника. Сарана любить селитися на неорних землях, вздовж зрошувальних каналів, на лісових галявини та узліссях, у посівах багаторічних трав. Якщо буде помітно збільшення чисельності комах — потрібно звернутися до територіального органу Держспоживслужби.
А восени позбутися личинок сарани допоможе звичайна оранка.