Чи стане вулиця Героїв Праці вулицею Петлюри? У Харкові почали громадське обговорення нових топонімів
Деколонізація на Харківщині виходить на фінішну пряму. Робоча група при обласній адміністрації вже вибрала нові назви для районів області, а от у випадку з Харковом вирішили ще раз спитати думку громади.
46 вулиць, провулків та проспектів треба перейменувати в Харкові згідно із законом про деколонізацію. Також нові назви шукають для трьох станцій метрополітену. В інших громадах області на нові назви чекають більше 300 об'єктів.
Бандери не буде
У кінці липня з карти Харкова зникнуть проспект і метро Гагаріна, вулиця та станція Героїв Праці, а бульвар Грицевця та ще десятки назв. До 27 числа поточного місяця начальник Харківської обласної військової адміністрації має ухвалити рішення про їх перейменування. Ці повноваження перейшли до нього у травні цього року від міської ради, яка залишила без змін більше 40 назв, що підпадали під закон про деколонізацію.
Альтернативні топоніми начальник ХОВА шукає не сам — для цього при адміністрації створили робочу групу з істориків, лінгвістів та чиновників адміністрації, які добирали нові назви у відповідності до історичного спадку або сучасних реалій. Окрім членів робочої групи, з пропозиціями могли виступити будь-які громадські організації і громадяни.
Від Харківської міської ради пропозицій не надходило, хоча Департамент масових комунікацій звертався і просив перелік вулиць, що підлягають перейменуванню, але їхніх пропозицій ми так і не отримали", — розповіла KHARKIV Today учасниця робочої групи, начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова.
Більшість вулиць, які треба перейменувати — невеликі і знаходяться на околицях. Але є і знакові для Харкова місця. Наприклад, нову назву потрібно підібрати для проспекту Гагаріна і однойменної станції метро. Робоча група при ХОВА запропонувала назвати проспект на честь видатного громадського діяча Левка Лук'яненка, інші громадяни висунули свій варіант — повернути історичну назву, Зміївський проспект. Ще один варіант — поміняти космонавта Гагаріна на ракетобудівника Корольова, який народився в Житомирі. Станція метро "Проспект Гагаріна", ймовірно, називатиметься "Левада".
Ще одна велика вулиця — Героїв Праці, робоча група пропонує назвати її вулицею Нескорених, а громадськійсть — вулицею Петлюри. Лермонтовська, що в центрі міста, має бути переназвана на честь видатного українського літератора Майка Йогансена, вулиця Грицевця — на честь 92-ї бригади, що боронить Харків, станцію метро "Героїв Праці" пропонують назвати "Салтівською", а "Завод ім. Малишева" перейменувати на "Танковий завод". Назвати щось на честь Степана Бандери не пропонували.
Повний перелік топонімів можна подивитися на сайті ХОВА. На обговорення є лише доба — пропозиції приймаються до 18 липня включно.
Подати пропозицію:
- поштова адреса: вул. Сумська, 64, м. Харків, 61002;
- • електронна адреса: [email protected]
Телефон для консультацій:
- +38 066 837 54 87
Робоча група розгляне пропозиції громадян наступного тижня і сформує вже остаточний список, який нададуть начальнику ХОВА Олегу Синєгубову. Остаточне рішення буде залежати від нього.
Найчастіше лишали вулицю 1 травня
У громадах області процес остаточної деколонізації йшов жвавіше. Робоча група вже розглянула всі пропозиції та створила список для очільника обласної адміністрації.
Процес перейменування у всіх районах ішов неоднорідно. Ізюмський, Богодухівський, Красноградський і Лозівський райони впорались добре, там майже нічого не лишилося змінювати. Гірше справи йдуть у Чугуївському та Куп'янському районах — через бойові дії громадам було просто не до перейменувань. У Харківському районі залишилося найбільше топонімів, змінювати які місцеві ради чомусь не захотіли — понад 200.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У метрополітені Харкова встановлюють нову назву станції
"Найпопулярніший топонім, які громади лишили — вулиця 1 травня, далі за популярністю — вулиця Гагаріна, але таких назв набагато менше. Від громад у нас завжди був представник, який пропонував свої назви. Гагаріна найчастіше пропонували замінити першим українським космонавтом Каденюком. Пальму першості тримають нейтральні назви. Особливо відзначилася Малоданилівська громада, у нас була дуже напружена розмова з головою, який наполягав, що ніяких іменних назв громада категорично не хоче. Але робоча група інакше подивилася на це", — розповіла Марія Тахтаулова.
Врешті, дійшли компромісу. У списку, який робоча група подасть на затвердження начальнику ХОВА, будуть і нейтральні вулиці: Північна, Садова, Квіткова, Весняна, Зелена. Але будуть і вулиці Захисників України, 72-ї бригади, Української Армії, Петра Болбочана і навіть Кузьми Скрябіна.