Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Через випадок правця на Харківщині власників тварин просять ретельніше прибирати

Ілюстративне фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Разом із переселенцями у громаді побільшало тварин.

Домашні улюбленці можуть не тільки радувати власників, а й створити проблеми для людей довкола. 

Випадок правця зареєстрований на території Первомайської громади. На щастя, лікарі вчасно надали допомогу. Але тепер власників тварин просять бути уважними. Про те те, як запобігти захворюванню, розповів лікар-епідеміолог із Первомайського Сергій Кравченко, повідомив місцевий телеканал "Надія". 

"Три тижні тому в нас у Близнюківському районі (укрупнений Лозівський район) жінка захворіла правцем, у результаті отримання колото-різаної рани коліна. Усе скінчилося благополучно. Не завжди такі випадки закінчуються так, як нам хотілося би. Захворювання людини стається через порушення цілісності шкіряних покровів різноманітними предметами, цвях, наприклад, уламок дерева, навіть скажу, шип троянди. Правцева паличка знаходиться на всьому, що ми тут бачимо і основне джерело її — коти та собаки", — поінформував він.

За словами лікаря-епідеміолога, через війну улюбленців стало більше, тому збільшилася загроза захворіти.

"До нас приїхали переселенці з військових зон і привезли з собою дуже багато домашніх тварин. Спостерігаючи картину, особливо зранку, кількість собак і котів, яких вигулюють, у порівнянні з довоєнним періодом, виросла майже у три рази. Це говорить про те, що втричі більше почали обсіменяти траву, дерева, кущі троянд, усе, де проходить кіт чи собака і, випорожняючись, вони виділяють цю паличку. Вона живе у кишківнику, бере участь в процесах травлення, так само, як наша кишкова паличка. Потрапляючи до навколишнього середовища, вона покривається оболонкою, яка захищає від впливу, від будь-яких сонячних променів, температури і так далі. Тобто ніби впадає у сплячку та довгий час знаходиться у такому стані, доки не потрапить до рани людини", — пояснів Кравченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські ветеринари почали приймати пацієнтів довше

Він уточнив, не меншу загрозу несуть укуси котів і собак. 

"У них і в слині є (правцева паличка). Укуси котів більш небезпечні, тому що зуби тонкі, проникають глибоко і крові немає. Ні сам постраждалий, ні інші можуть не звернути уваги — протерли пальчик від крапельки крові та все", — розповів лікар-епідеміолог.

Потрібно завжди бути насторожі, оскільки правець нікуди не подівся, закликав він.  

"Клініка доволі-таки неприємна. Токсин викликає судоми мʼязів та існує такий вигин дугоподібний. Тіло вигинається, людина не може контролювати ніякий мʼяз, супроводжується сильними болями, іноді мʼяз відривається від місця кріплення, іноді буває таке, що стається компресійний перелом хребта, оскільки хребет вигинається, мʼязи його стягують і ламаються зʼєднання хрящів. Смерть настає, якщо не звернутися за медичною допомогою. Або від зупинки дихання, коли настає параліч грудної клітки на вдиху, людина вдихнула, а видихнути не може, або вражаються сердечні мʼязи, тобто, зупиняється серце", — повідомив Кравченко. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківʼянин їв в’ялених карасів і захворів на ботулізм

Лікар-епідеміолог пропонує дорослим поцікавитися у сімейного лікаря, які щеплення вони отримували від цього захворювання та коли було останнє.

"Якщо пройшло більше десяти років — не полінуйтеся, а прийдіть, зробіть один укол і, власне кажучи, на десять років ви гарантовано захищені від цієї хвороби. Діти слабіші за дорослих і кількість щеплень у них менша, ніж у дорослих, тому загроза збільшується в рази", — розповів він.

При отриманні травми Кравченко радить не полінуватися, а звернутися до лікаря. Особливо це стосується глибоко проникаючих ран, отриманих сторонніми предметами, котрі знаходяться довкола.

Лікар-епідеміолог також звернув увагу на загрозу від недобросовісних хазяїв тварин. 

"Наші собаководи завжди ходять із пакетами целофановими і зазвичай цей процес у них недовгий. Собака тільки вийшов та починає робити свої справи. Вони підбирають усе, що вийшло з цієї тварини і тут же його викидують у контейнер. Дивлячись зараз, чесно кажучи, останній факт, що мене змусило виступити перед людьми, прямо біля будинку, біля пісочниці знаходяться екскременти та ніхто навіть і  не прибрав. Я не думаю, що це бродячі собаки, тому що саме у нашому районі немає зграй. Має бути повага одне до одного. Якщо кожен подумає, що мій улюбленець може комусь нашкодити, принести якийсь біль, захворювання, то нескладно, я вважаю, просто за ним прибрати" — пояснив він.  

 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.