Архітекторка звернулася до Ігоря Терехова
Харківська архітекторка попросила мера Харкова Ігоря Терехова розпочати обговорення майбутнього виду нашого міста одразу після війни за "круглим столом".
Харківська архітекторка Катерина Кублицька написала звернення до Харківського міського голови Ігоря Терехова про бачення майбутнього Харкова відразу після того, як з'явилася інформація про те, що у відновленні архітектурного простору Харкова братиме участь архітектурне бюро "Apple Park" Нормана Роберта Фостера (Великобританія). Звернення опубліковано на сторінці Катерини Кублицької у Facebook.
"Було зазначено, що необхідно зберегти родзинку нашого відомого архітектора Олексія Бекетова. Ще я звернула увагу, що місто вже має розуміння, які квартали необхідно відбудувати, є розуміння планування міста. І прозвучала сентенція щодо того, що зруйновані основні будівлі і є бажання трохи змінити архітектурний образ міста. Ця заява дуже схвилювала громадськість та професійну спільноту. Викликала як позитивні, так і негативні емоції", — пояснила Кублицька.
У своєму зверненні Катерина Кублицька підтримує залучення до відновлення міста іноземних архітекторів, внесення змін до архітектури міста та збереження родзинок. Однак архітекторка виступає проти того, щоб зберігати роботи тільки одного архітектора та архітектурного спрямування. Як зазначає Кублицька, у Харкові представлено багато течій — бароко, класицизм, індустріальна цегляна архітектура, еклектика та неостилі, модерн, зокрема український та міжвоєнний, соцреалізм.
Архітекторка вважає, що відновлювати Харків не повинна одна людина. До пошуку рішень мають бути залучені фахівці з різних сфер — економісти, маркетологи, соціологи, культурологи, екологи, інженери, Держслужба з надзвичайних ситуацій та оборона, архітектори, урбаністи, реставратори, охорона здоров'я.
"Після зібрання кількох "круглих столів" для обговорення потреб громади, бізнесу, муніципалітету. І лише на цьому етапі у нас з'явиться бачення оновленого міста та міста, яке відбудовується. Створюється завдання на проєктування. А далі... нам потрібна професійна різноманітність: запрошені іноземні архітектори, місцеві архітектори, оголошення архітектурних конкурсів (міжнародних та внутрішніх)", — наголосила Катерина Кублицька.
Зруйновані пам'ятки архітектури Катерина Кублицька закликає зберегти, не дозволивши окупантам знищити генетичний код українців, а також реставрувати та модернізувати їх. На думку Кублицької, Харків має бути архітектурно різноманітним та гармонійним, а не з єдиним архітектурним ансамблем. Архітекторка висловила готовність до обговорення відновлення Харкова за "круглими столами" із залученням фахівців.
"Щодо обговорень, круглих столів, збору стейкхолдерів, фахівців — готові допомогти. І гадаю, вся професійна спільнота готова допомогти. Всі ми маємо міцні професійні зв'язки у різних сферах, як у країні, так і на Заході. Ми готові допомогти та організувати обговорення і дослідження, — зазначила Катерина Кублицька. — Пане мере, давайте працювати разом, як Ви відзначали протягом усієї цієї війни у своїх щоденних зверненнях: "Ми разом! Ми — харків'яни!".
За словами Кублицької, вже зараз багато харківських архітекторів, ховаючись від обстрілів у бомбосховищах, розмірковують над відновленням Харкова і проводять аналіз.
Як писав KHARKIV Today, мер Харкова Ігор Терехов повідомив, що після війни у Харкові створюватимуть новий архітектурний простір, але із збереженням старих традицій — без "коробок", оскільки кожен мікрорайон має відрізнятись один від одного. Брати участь у відновленні Харкова готове архітектурне бюро "Apple Park" Нормана Роберта Фостера (Великобританія).