Небайдужим до законопроекту «Про Вищий антикорупційний суд»
Заява "Небайдужих" стосовно внесення поправок до ЗП №7440 «Про Вищий антикорупційний суд».
Після довгих дебатів українська влада все ж таки визнала, що необхідно створити Вищий антикорупційний суд (ВАС). Необхідність його створення вже не підлягає сумніву, натомість вся боротьба йде довкола того, чи буде він ефективним і яким саме чином будуть обирати суддів ВАС. Це два ключові моменти.
1 березня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за президентський законопроект №7440 «Про Вищий антикорупційний суд».
До 15 березня є можливість внести у цей законопроект усі необхідні поправки.
На наш погляд, є три основні речі, які необхідно змінити у президентському законопроекті:
- Прописати чіткі та зрозумілі критерії для кандидатів на посади суддів ВАС;
- Міжнародні експерти повинні отримати вирішальну роль в процесі відбору суддів;
- ВАС повинен розглядати лише справи топ-корупції, підслідні НАБУ.
Статтею 128 Конституції України передбачено, що призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя в порядку, встановленому законом. Уся процедура добору суддів зберігається і під час створення антикорупційного суду. Відбір як проводили самі судді, так і проводитимуть. Призначення на посаду як здійснював Президент, так і буде здійснювати.
Громадська рада міжнародних експертів має стати лише тим ситом на стадії кваліфікаційного оцінювання, яке не дозволить поганим кандидатам стати суддями. При цьому вона забезпечить неупередженість та прозорість процесу, оскільки не має жодних зв’язків з кандидатами чи представниками української влади.
Чи це потрібно українському суспільству? Безумовно. Чи потрібно це українській владі? Якщо вона зацікавлена у справді незалежній та прозорій процедурі, то звичайно що так. Таким чином, пропонована участь міжнародних експертів в процесі добору суддів антикорупційного суду не тільки не порушує українське законодавство чи зазіхає на державний суверенітет, а є вигідним так корисним для успішності антикорупційної реформи в Україні.
Окрім того, відповідно до даних загальнонаціонального дослідження проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 15 по 19 грудня 2017 року в усіх регіонах України, учетверо більше українців готові довірити формування Антикорупційного суду міжнародним експертам, аніж суддям органів суддівського врядування.
Вказане вище є спільним баченням та рекомендаціями як українських громадських організацій, які спеціалізуються на боротьбі з корупцією, так і міжнародних партнерів України. Це дозволить призначити чесних та професійних суддів на прозорому та зрозумілому конкурсі. Тільки так можна бути впевненим в тому, що ідея антикорупційного суду не буде дискредитована ще до його створення.
Закликаємо народних депутатів усіх фракцій парламенту проявити прихильність створенню справді незалежного антикорупційного суду та внести відповідні поправки до ЗП №7440.
#ДеклараціяНебайдужих #Небайдужі
Оригінал: Роман Сініцин/Facebook