Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Нові гауляйтери Харківської області. Як змінюється влада на окупованих територіях

Фото: скрін відео
Центром окупованих земель Харківщини колаборанти обрали Куп'янськ.

У Вовчанську, Куп'янську, Шевченковому, Ізюмі та інших громадах, що опинилися під контролем росіян, іде боротьба за владу. Віталій Ганчев став головним гауляйтером, його підтримують куратори з "Єдиної Росії", колишній мер Куп'янська заарештований, а до старих колаборантів додаються нові посіпаки.

Північно-східні громади області потрапили під окупацію у перший місяць війни. Зараз росіяни намагаються поспіхом узаконити свою присутність на завойованих територіях, призначаючи своїх представників у тимчасові органи влади. Лояльність до окупантів не завжди гарантує просування по службі. Деякі з колаборантів уже стали жертвами інших, більш спритних.

Куп'янськ: влада змінюється

Місто стало непроголошеною столицею тимчасово окупованих територій Харківської області. Саме в Куп'янську місяць тому вирішили створити тимчасову адміністрацію Харківської області. Куп'янськ обрали не випадково: він знаходиться далеко від лінії фронту, там не було бойових дій, бо мер Генадій Мацегора майже відразу пішов на співпрацю з окупантами. Зараз через місто проходить важливий транспортний вузол, росіяни залізницею перекидають бронетехніку та підкріплення на Слов'янський напрямок, тому контроль над Куп'янськом для них дуже важливий.

Головою тимчасової адміністрації призначили Віталія Ганчева, колишнього міліціонера із Дергачів. KHARKIV Today детально писав про його співпрацю з окупантами у статті "Гауляйтери Харківської області". Навесні він неофіційно керував окупованими містами, а зараз уже як призначений голова тимчасової адміністрації зустрічається з наглядачами з Москви. А навідуються вони часто. На цьому тижні в Куп'янськ завітав замголови Ради Федерації РФ Андрій Турчак, до цього біли представники Міністерства освіти, свій офіс під виглядом гуманітарного центру відкрила партія Путіна "Єдина Росія".

ганчев
Віталій Ганчев (ліворуч) та куратор з Росії Андрій Турчак. Фото: скрін відео

Заступник Ганчева — відомий ще з 2014 року Володимир Демченко. Він намагався створити "ХНР" у Харкові, його затримали, але в результаті обміну зрадник потрапив в окупований Донецьк. У подальшому він став "заступником начальника із озброєння Народної міліції ДНР", а як почалась війна — знову повернувся на Харківщину.

Заступник міського голови Андрій Козуб, який обирався в міськраду від партії "ОПЗЖ", керує штабом підготовки до опалювального сезону. А от його начальника Генадія Мацегору, який одним з перших приєднався до окупантів, уже два тижні ніхто не бачив. За словами голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, його заарештували свої ж. Поки невідомо, що гауляйтери не поділили між собою.

Балаклія і Борова: імпортні гауляйтери

В окупованій Балаклії з РФ довелося експортувати не лише партію "Єдина Росія", а й міського голову. Після того, як законно обраний керівник міськради Іван Столбовий виїхав у Росію, не знайшлося нікого, хто захотів би співпрацювати з окупантами. Тож нового начальника тимчасової адміністрації привезли з Росії. 

49-річний Юрій Шевченко — громадянин РФ, називає себе підприємцем, а також "волонтером гуманітарної організації "Мир — Харкову". Про нього відомо мало. Навесні він разом з ізюмським гауляйтером Соколовим піднімав російський триколор перед будинком районної державної адміністрації. Поки що так званий мер мало себе показав: розпорядився навести лад навколо адміністративних будівель та оточив себе озброєною охороною. Шевченко — частий гість пропагандистських каналів РФ, де він розказує, як українська армія начебто обстрілює Балаклію забороненими фосфорними бомбами.

шевченко
Юрій Шевченко — громадянин РФ. Фото: скрін відео

А от заступник Шевченка — яскравий місцевий фрік Сергій Агарков, харківський сепаратист, учасник "Антимайдану", керівник "Союзу народного єднання”. До революції гідності Агарков брав участь у шоу "Україна має талант", під час якого він демонстрував різні фокуси: засовував до носа цвяхи, ковтав палаючий смолоскип. "Я артист оригінального жанру", — казав про себе Агарков, але з 2014 року виступає лише у жанрі "державна зрада".

У сусідній Боровій гауляйтер теж імпортний. Цього разу — з Білорусі. Андрій Семашко з міста Барановичі, за оперативними даними, раніше був заступником голови місцевого виконкому, а до цього очолював відділ ЖКГ у виконкомі міста Барановичі. Керує він під пильним наглядом військового коменданта із Новосибірська Сергія Роздорожного. За інформацією Борівської міськради, на бік окупантів перейшло дуже багато місцевих поліцейських. Щоправда, останнім часом його майже не видно..

Вовчанськ: залишився старий мер

До недавнього часу про вовчанського міського голову Анатолія Степанця було відомо, що він не пішов на співпрацю з окупантами. Принаймні, на початку березня російські телеканали звинувачували мера в тому, що він перешкоджає роздавати гуманітарну допомогу від РФ. Він сам підтвердив, що не буде співпрацювати з окупантами і лишається українським громадянином.

У квітні з'явилась інформація про те, що 65-річного Степанця викрали і начебто катують. На відео, що поширювалося в мережі, він сидів зі зв'язаними руками. Потім про вовчанського міського голову довго нічого не було чути, аж ось у червні він потрапив у кадр телеканалу "Росія", який знімав сюжет про створення так званих тимчасових адміністрацій на окупованій території Харківщини. На нараді він сидів за одним столом з Ганчевим та іншими колаборантами. Після цього прокуратура оголосила йому підозру у держзраді. Ймовірно, що правду про те, сам Анатолій Степанець погодився на співпрацю з окупантами чи його змусили до цього під тортурами, ми дізнаємося вже після перемоги.

Ізюм: нові помічники старого зрадника

В Ізюмі, найбільшому окупованому місті Харківщини, головою тимчасової адміністрації лишається Владислав Соколов, колишній міліціонер та керівник охорони банку. Окупанти призначили його на посаду наприкінці квітня, а в інтерв'ю одному з російських телеканалів він нещодавно зізнався, що перейшов на бік ворога і почав допомагати російській армії ще в березні, коли в місті йшли бої.

Нещодавно в нього з'явився заступник. Олександр Кішинець народився у місті Єнакієво Донецької області. Він був першим заступником командира батальйону Спілки ветеранів Донбасу "Беркут". Його взяли у полон, але визволили під час обміну. Після звільнення Кішинець знову повернувся до СВС "Беркут", став політруком. Активно займався громадськими рухами, учасник "Антимайдану", очолював роботу з дитячими та молодіжними громадськими організаціями. В Ізюмі колишній беркутівець "кришує" продаж ліків та алкоголю.

ткачова
Любов Ткачова — колись безробітна, а тепер видавець. Фото: ХАЦ

Головним "комунальником" міста призначили Гліба Ткаченка, який раніше керував міським відділом ресурсів.  За пропаганду в Ізюмі відповідає колишня безробітня, яка, тим не менше, була депутаткою райради від "ОПЗЖ" Любов Ткачова. Вона — редактор та видавець агітки "Изюмский телеграф", яку безкоштовно поширюють через мешканців. Про цю газету неодноразово писав KHARKIV Today: її зміст — в основному пропаганда, заклики виходити на роботу за пайки та обіцянки налагодити нормальне життя. 

Як і в Боровій, на бік окупантів перейшло чимало ізюмських міліціонерів.

Шевченкове: ряжений "козак" із сімейкою

Керівником тимчасової адміністрації селища Шевченкове Куп'янського району став ще один артист вільного жанру. Андрій Стрижко родом із узбецького Самарканду. За  фахом він коваль, йому 47 років. Стрижко називає себе "козаком", часто виряджається у вбрання російського донського козацтва і з'являється в такому вигляді на різних заходах, які влаштовують у селищі окупанти.

стрижко
"Козак" Стрижко. Фото: скрін відео

Разом із "козаком" окупантам допомагає його дружина Віта, яка раніше працювала друкаркою у селищній раді, та Надія Шелюг — секретарка селищної ради.

Нещодавно Стрижко в козацькому одязі брав участь у демонтажі пам'ятника учасникам АТО, що народилися в Шевченківській громаді. 

Харківський район: пішли на підвищення

У Козачій Лопані раніше головним був сам Віталій Ганчев, а допомагав йому  Максим Губін. Останній мешкав у Харкові та до війни був звичайним шахраєм — обманював людей, обіцяючи їм за гроші знайти роботу в Ізраїлі. За деякими свідченнями, у 2014 році Губін займав проукраїнську позицію, а коли почалась війна, прийшов добровольцем у військомат. Даних про те, що Губін воював в АТО, ми не знайшли, отже, ймовірно, йому відмовили.

губін
Колись Губін хотів потрапити в АТО. Фото: скрін відео

Тепер Губін повністю змінив свої переконання. У лютому він з подачі Ганчева очолив Козачу Лопань, а недавно отримав підвищення. Ганчев призначив його "головою Куп'янського району". На вакантну посаду прийшов харківський пенсіонер Ігор Телятніков.  З 2006 року його тричі обирали депутатом Харківської міськради від  "Відродження" та Партії регіонів. З 2007 року він значився приватним підприємцем, а в 2022-му несподівано вигулькнув із небуття із новою карколомною кар'єрою зрадника.

У СБУ неодноразово нагадують: проти усіх цих персонажів ведуться слідчі дії, за державну зраду їм загрожує від 15 років у тюрмі до довічного ув'язнення.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.