Життя дорожчає: скільки харків'яни будуть платити за комуналку?
"Харківводоканал" планує підняти тарифи з січня наступного року, вже з 1 липня подорожчає газ, а з 1 жовтня — електрика.
Атракціон небаченої щедрості від уряду зі зниженням платіжок за опалення закінчився. 2020 рік стане роком подорожчання комуналки. Першими постраждають власники приватних будинків, які опалюються газом: їм доведеться платити нарівні з промисловими підприємствами.
Газ за ринковою ціною
Минулий опалювальний сезон був досить економним для власників приватних будинків з газовим опаленням. Газ дешевшав, починаючи з січня. Наприклад, в лютому цього року ціна за тисячу кубометрів палива склала 3,95 тис. грн. За даними НАК "Нафтогаз", це — на 15% менше, ніж в січні і на 35% менше, ніж в лютому 2019 року. У березні газ подешевшав ще на 15%, в квітні і травні ціни все ще падали.
Президент України Володимир Зеленський і вже колишній прем'єр-міністр Олексій Гончарук приписали собі заслугу за економію, але вся справа в тому, що газ подешевшав на всіх світових ринках, і це побачили в своїх квитанціях в тому числі і жителі Харківської області.
Мешканка селища Високий Тетяна Журавльова за опалення будинку площею 57 квадратних метрів в минулому лютому заплатила майже півтори тисячі гривень, а в нинішньому — усього 900 гривень. Березень був приблизно однаковий по дорожнечі і в 2019-му і в 2020-му році — 600 і 680 гривень відповідно. А ось квітень цього року вийшов дешевше в два рази. До цього, правда, тепер додалася квитанція за транспортування: кожен місяць потрібно заплатити 125 гривень, незалежно від того, користуєшся газом чи ні. Багатьох домовласників цей обов'язковий платіж позбавить можливості за літо зібрати гроші на наступний опалювальний сезон. А збирати, можливо, доведеться більше, ніж в минулому році.
1 січня 2020 роки українці повинні були почати платити за газ за ринковими цінами. Введення ринку газу — одна з вимог МВФ. Однак Кабмін випустив постанову, за якою газ для населення поставляється по спецообов'язку С дешевше, ніж для промисловості. Ринок повинен був запрацювати вже 1 травня, але 24 квітня уряд продовжив дії цих самих спецобов'язків, у травні приватні споживачі і виробники тепла купують газ по 2,3 грн за куб= а промислові підприємства — по 3,2-3,8 грн за куб. Якщо спецобов'язкине продовжать знову на невизначений термін, то вже з 1 липня власники приватних будинків будуть гріти їх за ринковою ціною. Це означає, що в наступному опалювальному сезоні газ може подорожчати на третину. Якщо ціни на паливо залишаться на нинішньому рівні, за зимовий місяць власники невеликого будинку в 57-60 квадратних метрів будуть платити не 900-1000 гривень, а 1200-1300 гривень, тобто, ціни повернуться до рівня 2019 року.
"Ще однієї відстрочки не буде. Зараз на світових ринках саме склалася сприятлива ситуація — ціни на газ і нафту падають, тому перехід до ринкових умов буде для населення не таким травматичним. Потім, коли ціни підростуть, уряд скаже: ми ні при чому, це все — світові ціни", розповів KHARKIV Today Андрій Никончук, виконавчий директор Українського інституту політики в сфері інфраструктурного розвитку.
Жителів багатоквартирних будинків газовий ринок наздожене лише в 2021 році: до 1 січня зберігаються цінові преференції для тепломереж і теплоелектростанцій.
Електрика: дві квитанції
Якщо за газ українці вже отримують дві платіжкі, то незабаром оплата електроенергії теж розділіться на дві частини: безпосередно за електрику і за її доставку. Члени Нацкомісії з регулювання електроенергіїі комунальних послуг (НКРЕКУ) під час круглого столу 5 травня говорили про це як про вже вірішене питання. Поки невідома дата впровадження другої квитанції, але очевидно, що з нею електрика подорожчає, оскільки зріс платіж за банківські послуги.
Під час круглого столу регулятори також бговорювали і можлівість підвищити ціну на електрику для населення. Розглядали різні варіанти, насамкінець зійшлися на тому, що з 1 жовтня слід скасувати знижку на перші 100 кВт. Зараз ми платимо за них по 90 коп за кіловат, а НКРЕКУ хоче встановити єдину ціну в 1,68 грн / кВт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'ян просять сплатити мільйонні борги за холодну воду
На ці заходи регулятор йде, щоб компенсувати збитки від так званого "зеленого тарифу" — завищеної ціни, за якою держава закуповує електрику в підприємств і приватних осіб, що використовуютьальтернативні джерела енергії (сонячні батареї, вітряки і т. д). До того ж, за годину карантину споживання електрики просіло на 15% і все ще не вийшло на докризовий рівень.
Заплатять за втрати енергетичних підприємств споживачі. Наприклад, зараз сім'я, яка використовує 200 кВт на місяць, має заплатити за них 258 гривень, а з 1 жовтня доведеться віддати "Харківобленерго" вже 336 гривень.
Вода подорожчає взимку
Вперше в історії тариф на воду и каналізацію для харків'ян взяли онлайн. Як писав KHARKIV Today, чиновники провели Zoom-конференцію и прийняли таке рішенння: якщо комунальники кажуть, що на зростання цін вплинуло пдорожчання електрики на 18%, и витрати на зарплати, які виросли на 5%. В ціну води і каналізації включили вартість ремонту зношених мереж. "Документи розглянуто в Києві, і які тарифи будуть прийняті, ми ще не знаємо", — розповіла директор фінансово-економічного департаменту КП "Харківводоканал" Яна Хайло.
"Харківводоканал" підвіщує вартість своїх послу у кілька разів на рік. Попереднє подорожчання відбулося в лютому, тодікомунальники рекордно піднялі ціни: 22% на воду и 46% на каналізацію. На ту годину з моменту минулого підвищення пройшло всього 9 місяців.Йдеться вже про 336 гривень.
Зараз харків'яни платять 15,22 грн за кубометр води і 9,21 грн за кубометр стічних вод. Тобто, житель стандартної харківської квартири з ванною, каналізацією та централізованою подачею гарячої води по нормі платить в місяць приблизно 105 гривень за воду та 91 гривню за каналізацію. Після того, як новий тариф набуде чинності, водопостачання подорожчає до 127 гривень, а водовідведення — до 108 гривень.
"Харківські тепломережі" поки що не заявляють про можливе зростання цін, але якщо подорожчає електрика і холодна вода, в цьому році можливе незначне коригування. Незначне, оскільки 70% в складі тарифу — це ціна на газ.
Навряд чи подорожчає квартплата, в усякому разі, до листопада 2020 року. Геннадій Кернес збирається переобиратися на пост міського голови, а перед виборами тарифи ніхто не підвищує.
Автор: Олена Павленко