Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

26 жовтня, 2020 - 08:17

Якщо завтра "дистанційка". Як викручуються сільські і районні школи області

Класи, які ще не побували на двотижневому карантині через коронавірус, можна перерахувати на пальцях.

Для учнів, які не мають власних смартфонів, освітній процес хочуть організувати за допомогою гаджетів батьків.

Слабкий мобільний інтернет у віддалених селах, гаджети лише у половини учнів, застаріла комп'ютерна техніка в школах — з таким багажем і рапортами про 100% готовність до дистанційного навчання розпочали навчальний рік школи Харківської області.

Одночасний сеанс з класу інформатики

Привид дистанційного навчання, який накрив весною всі без винятку школи, і зараз нависає над ними. Установи і класи, які ще не побували на двотижневому карантині, можна перерахувати на пальцях: якщо не педагог зліг з підозрою COVID-19, так школяр. У разі, коли заразився учень, на самоізоляцію відправляють весь клас — як контактний. Якщо захворює учитель, то на домашньому навчанні повинні бути всі, кому він викладав.

Днями діагноз "коронавірус" підтвердили у 11 вчителів в області. Всього з 1 вересня в Харківській області його поставили 149 викладачам і співробітникам шкіл. Зараз хворіють 74 людини — і 75 вже одужали, розповіли в департаменті науки і освіти ХОДА. Дітей з підтвердженим коронавірусом менше — з початку навчального року 138 випадків, і сьогодні хворіє 61 школяр.

Так-сяк, але школи Харкова з дистанційним навчанням справляються. Хтось з педагогів підготувався до форс-мажору ще влітку, освоївши Google Classroom, хтось в'їжджає в онлайн-програми на ходу. Загальне одне — вчителям доводиться читати матеріал, перебуваючи в школі.

"Адже не всі класи йдуть на ізоляцію. Учитель відчитав свій урок тим, хто в школі, а на час онлайн-уроку, який за розкладом, йде до класу інформатики. Там він може бути не один, а з колегами, людини три-чотири . І ось вони сидять, кожен перед своїм монітором, і проводять уроки своїм дітям. Шум, гам — учні теж відповідають,  зосередитися важко. Інтернет в школі слабкий, як провели багато років тому — так ніхто і не оновлював. Тому під час онлайн- уроку часто зникає", — анонімно розповіла про реалії дистанційного викладання вчитель однієї зі шкіл Харкова.

"Якщо цікавляться — повинні дати?"

За межами обласного центру ситуація з дистанційним навчанням ще гірша. Щоб оцінити масштаби проблеми, ми направили в усі районні управління освіти інформаційні запити: наскільки школи готові до "дистанційки", чи в усіх населених пунктах є інтернет, а у дітей — гаджети?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З початку навчального року коронавірусом захворіли 149 вчителів в Харківській області

Відповіді посипалися як з рогу достатку. Менша їх частина — відписки на тему "Як чудово в нашому районі підготувалися до дистанційного навчання". Якщо вірити звітам чиновників, то в Кегичівському, Первомайському, Зміївському та Нововодолазькому районах Харківської області швидкісний інтернет є не тільки у всіх школах, а й у кожному селі, хоч праскою лови. І ні слова про те, у скількох дітей є гаджети. І у скількох їх немає.

"Якщо ми зараз почнемо опитувати людей в селах про інтернет і гаджети, вони вирішать: ага, раз цікавляться — значить повинні дати. А чого не дають? Значить, вкрали. У нас це миттєва реакція", — пояснила чиновниця від освіти одного з районів Харківській області.

Без гаджетів і засобів

Картина в інших районах Харківської області така ідилічна. Чиновники Краснокутського району відрапортували, що до "дистанційки" на 100% готові всі їх 14 навчальних закладів — і тільки 60% дітей. Причини неготовності інших 40% прозаїчні: кількість учнів в родині більша, ніж кількість гаджетів, і немає інтернету.

У Вовчанському районі смартфони є у 94,47% дітей, а ось доступ до швидкісного інтернету всього у 70% з них. У 8 селах району — Іванівці, Бочковому, Українському, Котовці, Шевченковому, Замулівці, Плетенівці і в Огурцовому — інтернет слабкий. Є в районі і 119 сімей, чиї діти не забезпечені гаджетами.

"Для такої категорії учнів освітній процес організовують за допомогою гаджетів батьків", — вийшли зі становища у Вовчанській райдержадміністрації.

У Борівському районі всі навчальні заклади готові до дистанційної освіти, але у 30% дітей немає ні смартфонів, ні комп'ютерів. 11 шкіл району — сільські, тому інтернет слабкий або зовсім відсутній.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Школи, вузи, дитячі сади: як пропонують вчитися в МОН

У школах Сахновщинського району офіційно інтернет є у всіх школах, але у 70% учнів, які проживають в селах, його немає, як і гаджетів, тому не всі діти можуть вчитися дистанційно.

У Балаклійському районі, де школи теж заявили про бойову готовність, половина всіх учнів із сіл і містечок не зможуть повноцінно вчитися через те, що немає смартфонів і доступу до мережі.

Схожа ситуація і в Печенізькому районі, де через перебої з інтернетом немає зв'язку з дітьми з віддалених сіл — таких 20% всіх учнів. І ще близько 30% школярів з малозабезпечених сімей без гаджетів.

У Зачепилівському районі для навчання дітей вчителі готові використовувати свої гаджети. Але 49 дітей з бідних сімей не мають смартфонів, як і грошей на їх купівлю.

"Підключити оптоволоконний інтернет в селах нереально"

У Лозівському районі при загальній готовності — теж проблема з інтернетом у віддалених селах, тому учні з Плісового, Миронівки, Нижньої Краснопавлівки, Єлизаветівки, Українського та Петропілля не мають зворотного зв'язку з учителем, повідомив заступник голови райадміністрації Юрій Петренко. І більша частина малозабезпечених сімей не може купити своїй дитині навіть простенький смартфон.

А у Валківському районі в деяких селах зовсім відсутнє інтернет-покриття або перебої навіть з мобільним зв'язком.

На тлі райдужних рапортів про бойову готовність особливо вразила відповідь з Чугуївської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 7.

"50% батьків учнів школи не мають можливості забезпечити дітей інтернетом і гаджетами. Мережа інтернету на мікрорайоні  "Дружба" (де проживає 80% учнів) працює з перебоями. Заклад не в повному обсязі забезпечено комп'ютерним обладнанням та інтернетом. Виходячи із зазначеного, школа в 2020-2021 навчальному році не готова до дистанційної освіти", — повідомила заступниця директора ЗОШ № 7 з навчальної роботи Юлія Семененко.

"У кожному районі Харківської області є села, які наказали "довго жити". Так, там інтернет, але, як правило, нижче 30 мегабіт на секунду — онлайн-урок не подивишся. А підключити оптоволоконну мережу в сільських районах в принципі нереально. Тому весь інтернет отримують з вишок", — розводять руками чиновники від освіти.

"Немає комп'ютерної техніки через релігійні переконання"

Детальніше за все ситуацію проаналізували в Дергачівському районі. Тут є і 7 передових установ, готових хоч завтра включитися в дистанційне навчання: Полівська гімназія, КЗ "Токарівський ліцей", КЗ "Безруківський ліцей", КЗ "Слатинський ліцей", КЗ "Великопроходівський ліцей", КЗ "Русько-Лозівський ліцей", КЗ "Солоницівський ліцей № 3".

І школи, для яких така форма викладання буде проблемною: наполовину готові КУ "Пересічанський ліцей", КЗ "Солоницівський ліцей № 2", філія "Протопопівська гімназія", КЗ "Прудянський ліцей", КЗ "Дворічнокутянський ліцей", Солоницівська гімназія "Перлина", на 43% — КЗ "Цупівская гімназія", на 30% — КЗ "Дергачівський ліцей № 2", на 16% — КЗ "Козачолопанський ліцей". У них або немає якісного інтернету, або потрібної кількості комп'ютерів і веб-камер, або те, що є, безнадійно застаріло. З 8335 учнів можуть отримувати дистанційну освіту лише 6306 учнів. Решта 2029 школярів, а це чверть усіх дітей району, не мають техніки для онлайн-навчання або доступу до мережі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через дострокові канікули школярі можуть завершити навчальний рік пізніше

У Чугуївському районі напередодні старту нового навчального року поліпшили інтернет в 7 навчальних закладах. Але знову біда з незаможними сім'ями — таких в районі 215, і у них немає коштів, щоб придбати гаджет.

"Не те, що комп'ютер або гаджет — телевізор в будинку один. Він навесні для малозабезпечених сімей був єдиним джерелом знань. А дітей, наприклад, троє. І уроки для різних класів навесні йшли в один і той же час по різних каналах. І як їм дивитися? Ніяк. Ще виручав — і продовжує — кнопковий телефон. У нас же класи маленькі — 5 дітей. У двох є комп'ютери та інтернет, у трьох — немає. І вчитель дзвонить своїм дітям і пояснює кожному індивідуально: і українську, і математику, і англійську", — розповіли в Ізюмському районному управлінні освіти.

У місті Первомайську все п'ять шкіл укомплектували сучасними комп'ютерами і підключили до швидкісного інтернету. За словами чиновників, майже у всіх дітей є гаджети і інтернет вдома, крім "незначної кількості учнів, які не мають вдома комп'ютерної техніки через релігійні переконання". Які саме, чиновники не уточнили.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.