Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Володимир Зеленський звільнив лобіста "харківських угод"

Фото: УП.
Руслан Демченко залишався на держслужбі, хоча не міг бути призначений згідно із законом про люстрацію.

У 2010 році Демченко просував підписання "харківських угод", за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму, який РФ окупувала в 2014 році.

25 липня Президент України Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Руслана Демченка з посади заступника секретаря РНБО. 

"Звільнити Руслана Демченка з посади першого заступника Секретаря Ради національної безпеки і оборони України", - йдеться в документі.

Відомо, що Демченко підпадав під люстрацію, але його ім’я і прізвище зникло з сайту Міністерства юстиції, де він був зазначений у списку осіб, яким заборонено обіймати державну посаду.  

У 2010 році Руслан Демченко переконував депутатів підтримати розгляд законопроєкту про ратифікацію угоди у сесійній залі, пише "Українська правда". Одним із перших аргументів, наведених Демченком, була висока ціна на російський природний газ для України.

"У цій ситуації, звичайно, що не залишається іншого виходу, як піти з російською стороною на переговори щодо коригування ціни на газ, і домовленостей, і компромісу" – зазначив він.

Демченко також підкреслив, що в межах переговорів з РФ, "Україна отримала можливість закласти основи для стабільного економічного розвитку протягом найближчого десятиліття", а самі домовленості "йдуть у руслі євроінтеграційного напрямку зовнішньої політики нашої держави, вони дозволять європейським країнам бути впевненими щодо транзиту російського газу споживачам в Європі".

На тому ж засіданні, відповідно до стенограми, Демченко просував тезу, що "харківські угоди" і російський флот в Криму – це стабільність для України.

"Чорноморський флот Російської Федерації не стане причиною для активізації терористичної діяльності в регіоні чи нестабільності в Криму. Обидві сторони пов'язані між собою серйозними зобов'язаннями. Обидві сторони зацікавлені в стабільній ситуації, як в двосторонніх відносинах, так і навколо флоту. (...)

Обидві сторони мають намір докласти зусиль з тим, щоб чинне перебування російського Чорноморського флоту Російської Федерації на території України сприяло зміцненню загальноєвропейської і регіональної безпеки" – підкреслював дипломат.

Позиція комітету нацбезпеки тоді розділилася: 7 депутатів проголосували "за" ратифікацію "харківських угод" у ВР і 7 – "проти". Через це комітет рекомендував лише розгляд законопроєкту про ратифікацію у сесійній залі. Наступного дня, 27 квітня 2010 року, ВР більшістю проголосувала "за" ратифікацію цих угод.

У 2021-му році РНБО доручила СБУ проаналізувати обставини підготовки і ратифікації "харківських угод". За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, це рішення Верховної Ради згодом стало однією з причин російської анексії Криму та вплинуло на початок війни на Донбасі у 2014 році.

Окрім того, двом екс-міністрам оголошено підозру у держзраді саме за "харківські угоди". 

Йдеться про ексміністра закордонних справ Костянтина Грищенка та колишнього очільника Мін'юсту Олександра Лавриновича. За даними слідства, у квітні 2010 року підозрювані за попередньою змовою групою осіб з колишніми президентом (Янукович) та прем'єр-міністром (Азаров), діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та економічній безпеці України, в порушення Конституції та законодавства України, без фактичного розгляду проєкту угоди та проведення обов’язкової правової експертизи, погодили її без зауважень.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.