Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Труд карантинного періоду. Безробітних в Харкові стало більше на 90%

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
На облік стали навіть ті, хто звільнився за власним бажанням.

Вісім місяців Україна бореться з коронавірусом, час від часу закриваючи і відкриваючи підприємства, дозволяючи і забороняючи роботу по певних годинах і днях. Жертвами цієї боротьби вже "впали" тисячі харків'ян, які залишилися без роботи.

За 9 місяців 2020- го на облік до Служби зайнятості стало 22 тисячі 700 харків'ян. Це — на 86% більше, ніж за такий же період минулого року. Дані оприлюднило міське управління соціально-економічного розвитку в своєму звіті.

Безробітні вийшли з тіні

Кількість безробітних в Харкові різко зросла ще в перші місяці  карантину, в квітні і травні. Це відзначають і укладачі звіту.

"Епідемія коронавірусу і пов'язані з нею обмеження негативно позначилися на ринку праці міста. Рівень безробіття станом на 01.10.2020 в порівнянні з аналогічною датою попереднього року збільшився з 0,51% до 1,39%", — повідомляють в міськраді.

Серед нових безробітних — багато тих, хто трудився в сфері роздрібної торгівлі і харчування. Ресторани, кафе, непродовольчі магазини навесні першими постраждали від повного локдауна, ледь встигли відновитися за літо і тут же зіткнулися з новими обмеженнями.

Оксана Завадська отримала статус безробітної ще влітку. Раніше вона працювала продавчинею-консультантом в магазині взуття на ринку біля метро "Героїв Праці". Він пережив карантин, але в кінці весни все-таки закрився.

"Весняну колекцію закупили, але взагалі не продали. У нас товар був дорожче, ніж в середньому по ринку, не Китай, а Іспанія, Польща. Господарі вирішили, що якийсь із магазинів треба закривати, закрили наш. Зараз один залишили на Холодній горі. Мені і ще одній продавчині запропонували безстрокову відпустку за свій рахунок. Я вирішила звільнитися", — розповіла Оксана KHARKIV Today.

Через кілька тижнів продавчиня-консультант стала на облік до Центру зайнятості та змогла отримати 1000 гривень компенсації щомісяця. Саме за рахунок таких найманих працівників, які добровільно пішли, поповнилися лави безробітних в Харкові, кажуть в Центрі зайнятості. Раніше вони б не змогли отримати допомогу з безробіття, але на початку карантину за розпорядженням уряду почали платити всім, тому багато з них вийшли з тіні і стали на облік.

"Були відповідні зміни законодавства, зараз воно більш лояльне до безробітних громадян. Зараз і ті, хто пішов за власним бажанням, і ті, хто взагалі не працювали, стають на облік. Їм відразу призначаються виплати, а раніше, якщо звільнялася людина за власним бажанням, виплати були тільки через три місяці, тому їм не було сенсу ставати на облік. Це теж зіграло свою роль", — назвав основну версію збільшення кількості безробітних заступник директора Харківського обласного центру зайнятості Анатолій Толстих.

центр занятости
Зараз допомогу платять з дня подачі заяви. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

З працевлаштуванням безробітних справи поки що йдуть не так добре, як з виплатою допомоги. З січня по вересень трохи більше 4 тисяч харків'ян змогли знайти нову роботу через Центр зайнятості, повідомляє управління соціально-економічного розвитку. Найгірше доводиться людям з вищою освітою, кажуть в обласному Центрі зайнятості. Серед безробітних їх — стабільно 70-80%, але стільки ж вакансій розраховані на людей робочих спеціальностей. За словами Анатолія Толстих, як і раніше, потрібні кваліфіковані працівники з інструментом, робітники з обслуговування та експлуатації обладнання та машин, але зараз попитом користуються і робочі без кваліфікації — наприклад, двірники.

З роботою, але без зарплати

Офіційна статистика не враховує "приховане безробіття" — тобто людей, які місце роботи не втратили, а й зарплату не отримують або отримують значно менше, ніж до початку карантинних обмежень. Таких людей в Харкові чимало, особливо — в сфері громадського харчування і обслуговування.

"Звільнення зараз — це дуже складний процес. З цього підприємці виходять шляхом скорочення робочого часу, переведення на неповну зайнятість або введення відпустки за свій рахунок. Якщо звільнити співробітника зараз, можна отримати перевірку від податкової, тому — тільки скорочення витрат на співробітників", — пояснив KHARKIV Today президент асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

барбер
Перукарі одні з тих, хто втратив частину доходу. Фото: liga.net

Він наводить як приклад салони краси. З травня, коли влада дозволила їм відкритися, вони змушені були скоротити кількість крісел в залі, щоб дотримувалася дистанція між відвідувачами. Як правило, перукарі працюють за схемою: 2 робочих дні і 2 вихідних на тиждень. Зараз, коли у вихідні салони закриті, у них ці дні випадають, відповідно і зарплата — мінімум на 25% менше.

У такій же ситуації опинилися співробітники ринків, спортзалів, ресторанів і кінотеатрів, які майже простоюють. Згідно з опитуванням, яке провели в Асоціації приватних роботодавців, у 16% членів об'єднання з початку карантину оборот знизився на 50% і більше. Природно, це відбилося на співробітниках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У локдаун "вихідного дня" в Харківській області оштрафували майже 90 порушників

"Ці підприємства не закрилися, але призупинили свою діяльність. Є поодинокі випадки звільнення персоналу, всі інші, як правило, відправляють людей у відпустку за свій рахунок", — говорить Олександр Чумак.

За його словами, поки що рано оцінювати той ефект, який дасть на ринок праці "карантин вихідного дня". Правда, сьогодні підприємці, нарешті, добилися від президента обіцянки компенсувати вимушений простій. Володимир Зеленський  анонсував одноразову матеріальну допомогу бізнесменам, які постраждали від карантину, в розмірі 8 тисяч гривень.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.