Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Тепло і гаряча вода в Харкові: хто, як і коли може підвищити тариф?

Фото: KHARKIV Today/Сергій Козлов
отопление, тепло, батарея, отопительный сезон, газ. Фото: KHARKIV Today/Сергей Козлов
Щоб змінити ціну на тепло, необхідно пройти довгу процедуру.

Секретар Харківської міськради Ігор Терехов пообіцяв не підвищувати ціни на опалення і гарячу воду. Правда, він забув згадати, що нові тарифи вступили в силу перед Новим роком. Харків'яни вже побачили подорожчання в своїх квитанціях.

У 2021 році ціна на тепло і гарячу воду підвищуватися не буде. Таку заяву зробив секретар міськради Ігор Терехов. У минулому році цей тариф переглядали тричі. Він змінювався в залежності від ціни газу і мінімальної зарплати.

Як змінювалася ціна

Щедра пропозиція нового керівника міста чи звичайний передвиборчий популізм? Харків'яни обговорюють в соцмережах обіцянку секретаря міськради зберегти ціну на тепло і гарячу воду на нинішньому рівні.

"Я прийняв рішення, тарифи для городян на опалення і гарячу воду підніматися не будуть. Вони залишаться на рівні 2018 року", — заявив секретар міськради.

З 2018 року ціна послуг "Харківських тепломереж" змінювалася кілька разів, причому не завжди — в бік зростання. Можна переконатися в цьому, заглянувши на сайт підприємства. У грудні 2018 року Нацкомісія з державного регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (Регулятор) встановила такі ціни: 1539,5 грн / Гкал тепла і 39,22 гривні за куб гарячої води (в квартирах з сушаркою рушників). Цей тариф вступив в силу в 2019 році. А в січні 2020- го послуги підприємства подешевшали до 1100 гривень за гігакалорію і 80 гривень за куб гарячої води.

Ціну коректували ще кілька разів, а в грудні 2020 року Регулятор затвердив новий тариф: 1748,47 грн/Гкал за опалення і 92,87 грн. за куб гарячої води. Ціни зросли відповідно на 18 і 15%. У квитанціях за грудень, які отримали харків'яни, зазначений вже цей тариф. Ігор Терехов про недавнє підвищення не згадав.

Об'єднатися і "вибити" зниження цін​​​​​​​

Секретар міськради або міський голова не можуть одноосібно підвищити або знизити тарифи. Але вони можуть на них впливати. Про процедуру затвердження нових цін в "Харківських тепломережах" розповів експерт "Харківського антикорупційного центру" Євген Лисичкін. 

"Тарифи розраховують фахівці підприємства, потім вони затверджуються в департаменті з питань ЖКГ Харківської міськради і направляються до Нацкомісії, а на підприємстві водночас проходить перший етап громадських слухань. Нацкомісія перевіряє їх на відповідність витрат і доцільність, повертає з зауваженнями, проводиться другий етап слухань, знову відправляються документи Регулятору. У Нацкомісії зазвичай зменшують тариф на кілька копійок і затверджують", — пояснив Євген Лисичкін.

слушания
Громадські слухання на підприємстві. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today 

"Харківські теплові мережі" — це комунальне підприємство, воно залежить від рішень міських чиновників. Якщо на те є політична воля, то "ХТМ" може і роками не подавати документи на перегляд тарифу. Але виникає питання: на що це підприємство буде жити?

"Ситуація виглядає патовою, бо з населення підприємства зберуть стільки грошей, скільки і в минулому році, а ціни на газ ростуть,"Нафтогаз" заганяє тепломережі в борги. Далі він або їх забирає, або борги потрібно буде погасити з місцевого бюджету", — розповів KHARKIV Today екс-міністр з питань житлово-комунального господарства (в уряді Юлії Тимошенко) Олексій Кучеренко.

Ще один вихід пропонує експерт з питань ЖКГ Українського інституту аналізу та менеджменту політики Андрій Нікончук.

"Собівартість газу в ціні тепла становить приблизно 70-80%. Якщо підприємство в кінці року зафрахтує весь потрібний йому об'єм газу на 12 місяців і оплатить його наперед за фіксованою ціною, то весь наступний рік воно не буде залежати від коливання ціни на паливо на світових ринках", — говорить експерт.

Для "Харківських тепломереж" такий сценарій виглядає фантастичним. Підприємство — хронічний боржник НАК "Нафтогаз України". Щороку в жовтні "Нафтогаз" погрожує залишити Харків без тепла, поки "ХТМ" не виплатить хоча б частину боргу. Збирається позачергова сесія міськради, і дірки в бюджеті "ХТМ" латають за рахунок грошей платників податків.
 
Наприкінці минулого року борг зріс до 5,8 мільярда гривень, підприємства домовилися про реструктуризацію, але за таких умов про покупки наперед не може бути й мови.

Олексій Кучеренко радить мерам українських міст об'єднатися і натиснути на Кабмін, щоб через уряд домовитися з "Нафтогазом" про більш прийнятну ціну палива і закріпити її хоча б на рік. Тоді хвилювання на світовому газовому ринку не потривожать місцеві КП, та й за обіцянками керівництва міст з'явиться дещо, крім популізму.

Автор: Олена Павленко
 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.