Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Судні дні. Чому Харківська міськрада не може зібратися на сесію?

Сесії міськради не проводили з серпня.

У 2021 рік Харків, можливо, увійде з бюджетом 2020 року. Старий склад міськради вже не має права приймати новий кошторис, а новий ніяк не збереться на першу сесію, тому що суд змушує виборчком переробляти протоколи.

Рівно п'ять років тому, 17 листопада 2015 року, Харківська міська рада провела свою першу сесію, а новообраний голова Геннадій Кернес прийняв присягу. Водночас вибори проходили тоді ж, як і цього року — в останню неділю жовтня. Але порахували результати набагато швидше.

"Тоді ми вже почали роботу. Сьогодні ж поки маємо неробочий склад новообраної ради, представники кількох політичних сил фактично блокують її створення, взагалі відсутній міський голова. Як прийматимуть бюджет міста — незрозуміло. Багато питань повисли в повітрі", — написала на своїй сторінці в Facebook депутат міськради сьомого скликання Наталія Коваленко.

KHARKIV Today дізнавався, що заважає новим депутатам почати роботу.

Хто бачив порушення?

Відразу ж після виборів місцевий осередок ОПЗЖ подав на тервиборчком до суду. Члени партії звинуватили членів комісії в тому, що голоси за кандидатів ті зарахували "Блоку Кернеса — "Успішний Харків". 4 і 5 листопада суди постановили переписати протоколи по декількох дільницях. Комісії уточнили протокол, міська виборча комісія оголосила результати виборів. Раптово до справи "Опозиційної платформи" приєднався кандидат в депутати від "Слуги народу" Олексій Вац.

Заступник начальника ДФС Київського району Харкова йшов на вибори під №12 і до міської ради не потрапив. Він вимагав скасувати протокол про результати виборів і провести перевибори. Суд першої інстанції вимогу відхилив, Другий апеляційний адміністративний суд — частково підтримав. Повторні вибори судді дозволили не проводити, але протокол наказали переписати.

Це було 14 листопада. Міська ТВК переписала протокол, але Олексій Вац тут же подав новий позов. Суд знову задовольнив його вимоги частково. Комісії знову доведеться переробити протокол. Вона не внесла до нього ті зміни, на яких наполягав суд, наполягає позивач.

"По ОПЗЖ є рішення судів 4 і 5 листопада, вони стосуються Шевченківського і Слобідського суду. Ці рішення повинні бути обов'язково враховані при встановленні результатів по всьому місту. Неможливо без двох цих районів встановити загальний результат. Я не є стороною у справі в цих судах, але навіть один голос має значення по всьому місту, це математика. До того ж, в протоколі від 14 числа три члени комісії написали "окрему думку" про те, що приписи суду комісія не виконала", — заявив Вац.

решение
Перше рішення суду

У своїй заяві позивач також вказував на те, що представники Громадянської мережі "ОПОРА" фіксували порушення під час здачі протоколів. Порушення були, підтверджує омбудсмен з виборчого права Громадянської мережі "ОПОРА" Юрій Чумак, але жодне з них не є підставою не визнавати результати виборів.

"ОПОРА" дійсно писала скарги, наші спостерігачі знаходили порушення, але 90% з них були пов'язані з агітацією, вони ніякого істотного впливу на хід виборів та підрахунок голосів не мали. "ОПОРА" не бачить підстав, за якими можна було б говорити про колосальні порушення, які ставлять під сумнів волевиявлення громадян, — заявив представник Громадянської мережі KHARKIV Today.

Порушення фіксувала і поліція. Але в даний момент є тільки одне рішення суду, воно також стосується порушення правил агітації, а не підрахунку голосів. Все це дало підставу судам усіх інстанцій не задовольняти вимогу позивача про проведення повторних виборів.

Не повноважні зібратися

Оскаржити в судах рішення територіальної комісії можна нескінченну кількість разів — закон не встановлює обмежень. Але є певні правила. По-перше, суд не прийме заяву з того питання, яке вже розглянув. По-друге, у позивача має бути підстава.

"Якщо територіальна комісія дійсно не врахувала рішення суду, це може бути підставою для нового суду", — говорить Юрій Чумак.

На жаль, позицію Харківської міської територіальної комісії з цього питання дізнатися не вдалося. Адвокат Антон Мартиненко, який представляє комісію в суді, відмовився давати коментар, голова комісії Ольга Мозгова послалася на зайнятість.

Минулого разу новий протокол комісія підписала через два дні після рішення суду, тому є підстави вважати, що результати виборів будуть встановлені до кінця тижня. Це не виключає нових позовів, якщо адвокати позивачів зможуть знайти порушення в протоколі.

депутаты
Нові депутати ще не повноважні, старі вже не повноважні. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Тим часом Харків виявився в ситуації безвладдя. Сесії міської ради не проводилися з серпня, засідання комісій не проводяться. Нові депутати — ще не повноважні, старі — вже не повноважні. У 2021 рік Харків може увійти без нового бюджету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міськрада без монобільшості. З ким будуть домовлятися люди Кернеса?

"Нові депутати зможуть зібратися як мінімум тоді, коли дві третини з них стануть повноважними, але коли це буде — невідомо, йдуть суди. Стара рада формально повноважна, реально — ні, не може приймати ніяких рішень. Що стосується бюджету, то якщо не приймуть новий, місто буде жити за старим бюджетом", — роз'яснив ситуацію депутат міськради сьомого скликання Ігор Черняк.

Вихід з глухого кута можливий в двох випадках. Або міська виборча комісія врешті- решт складе бездоганний з законодавчої точки зору протокол і у суду не буде підстав задовольняти скарги позивачів, або позивачі більше не захочуть судитися. Останнє може статися тоді, коли стане більш-менш зрозуміла ситуація з одужанням Геннадія Кернеса. Зараз він явно не в тому стані, щоб прилетіти з Берліна до Харкова і взяти участь в сесії міськради. Стати мером знову він може тільки після того, як особисто зачитає присягу в залі міськради.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.