Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

З Україною в серці. Харків готується до прем'єри опери "Вишиваний. Король України"

Це ще одна спроба віднайти в історії України людей, які допомогли би "зшити" націю, змусили би європейців по-новому поглянути на українців, а українців — полюбити Україну в собі.

Це ще одна спроба віднайти в історії України людей, які допомогли би "зшити" націю, змусили би європейців по-новому поглянути на українців, а українців — полюбити Україну в собі.

Його любові до України присвятив книгу американський дослідник, професор історії Йєльського університету Тімоті Снайдер. Він називав Вільгельма фон Габсбурґа "українцем, людиною, що обрала собі національність", а пересічний житель Харкова, Києва або Львова навряд чи знає, хто це такий. У 2020 році усе може змінитися, і постать нащадка Габсбурґів через його любов до України стане зрозумілою. Хто і чому вирішив відкрити Василя Вишиваного українцям, KHARKIV Today розказала очільниця команди "Опера "Вишиваний. Король України" Олександра Саєнко.

"Почалося все з того, що кілька років тому Харківський оперний театр активізувався. Вони як люди професійні розказали, що в академічній музиці в Україні драматична ситуація: не створюються сучасні опери, постановки відбуваються нові, але на старому матеріалі. І народилася велика амбіція — створити новий твір, зібрати зірковий авторський склад. Представники театру почали співпрацювати з бізнесом і звернулися, у тому числі, до Всеволода Кожемяка. Як почесний консул Австрії в Харкові він сказав, що готовий підтримати проєкт за умови, якщо буде прив'язка до Австрії", — згадує кураторка. 

Так з'явилася постать нащадка династії Габсбурґів Василя Вишиваного, про якого небагато знають на батьківщині, в Австрії. Навіть після книги "The Red Prince". Так склалося історично. По-перше, тому що Вільгельм був лівих вподобань, а по-друге, на початку XX сторіччя він став неформальним кандидатом на престол України, яку тоді, як і зараз, намагалися розшматувати кілька держав.

"Хто це такий взагалі? Його справжнє ім'я Вільгельм Франц фон Габсбурґ-Лотаринзький. Він народився на території сучасної Хорватії, а зростав на території  Західної Галичини (сучасна Польща). Там він уперше познайомився з українцями і почав їм дуже симпатизувати. Хоча його мали виховувати як шляхтича, був певний конфлікт з родиною. Він вивчив українську мову, а коли йому було 17 років, втік у Карпати, на територію нинішньої України, і там кілька тижнів блукав, почув трембіту і зрештою закохався в Україну на все життя", — розказала Олександра Саєнко.

Далі біографія Габсбурґа нерозривно пов'язана з Україною: він став переконаним націоналістом, писав вірші українською, прийняв проголошення Української народної республіки, пішов служити в армію, почав носити вишиванку. Якраз за часів гетьмана Скоропадського народилася ідея  про встановлення національного монархічного устрою в Україні. Пізніше було знайомство з майбутнім президентом ЗУНР, керування підрозділом січових стрільців і зголошення стати монархом, але без військового перевороту. Не склалося. Україна не стала незалежною, Вільгельм повернувся до Відня, потім жив у Парижі. 

"У нашій опері буде не дуже багато біографічного. Вона про ідею, цінності, мрію людини, світле, прогрес, а не копирсання — хто, з ким і як. Наш твір драматичний, але світлий. Вільгельм фон Габсбурґ був дуже впливовим, дружив з аристократами з усієї Європи, а під час Світової війни співпрацював з британською розвідкою проти Гітлера і проти СРСР. Усе життя він підтримував стосунки з ОУНівцями, через це і постраждав. Його викрали у нації. Ми хотіли показати, чим можемо пишатися. І це дійсно герой для нашого нового Пантеону ", — говорить очільниця проєкту.

Ідею відкриття Василя Вишиваного Україні підтримала когорта митців: композиторка Алла Загайкевич, письменник Сергій Жадан, актор-"кіборг" В'ячеслав Довженко, режисер Ростислав Держипільский, диригентка Опери та Філармонійного оркестру міста Ґрац (Австрія) Оксана Линів. Про їхню місію пробудження українського ми розкажемо в наступних матеріалах. А поки що скажемо: прем'єра опери "Вишиваний. Король України" відбудеться у Харкові 29, 30, 31 травня.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.