Троє в Харкові. Не враховуючи Фельдмана

Як Кучер, Кернес і Ярославський борються за владу в епоху коронавірусу.

Як Кучер, Кернес і Ярославський борються за владу в епоху коронавірусу.

У Харкові оголосили "коронавірусне перемир'я". Голова ХОДА Олексій Кучер, мер Геннадій Кернес і олігарх Олександр Ярославський після скандальної сварки минулого тижня знову сіли за один стіл і оголосили себе командою, єдиною армією, яка протистоїть коронавірусу. Тимчасове затишшя скоро закінчиться: конфлікт між гілками влади в регіоні залишається відкритим.

Кернес і Ярославський заходять на друге коло

Все почалося з того, що Володимир Зеленський 16 березня зібрав великих підприємців і попросив їх включитися в боротьбу із епідемією, що насувається, COVID-19: купити тести, обладнання та ліки. Він умовно розділив Україну на зони відповідальності олігархів. Харківську область закріпили за Олександром Ярославським.

За три місяці до цього олігарх закопав сокиру війни з мером Геннадієм Кернесом і вперше за сім років почав з'являтися з ним на публіці, друзі-вороги разом відзначили Новий рік. Зараз, коли Ярославський призначений президентом "головним по коронавірусу", Геннадію Кернесу це перемир'я виявилося дуже до речі. Він все ще ображений за те, що його не запросили на представлення Олексія Кучера в листопаді минулого року, він так і не знайшов виходів на Офіс президента, тому Олександр Ярославський може стати для мера своєрідним провідником до тіла Зеленського.

Кернес і Ярославський вже колись були в одному човні, тобто, в одному штабі. У 2010-2012 роках вони разом готували місто до Євро-2012. Олександр Ярославський побудував новий термінал в аеропорту і реконструював стадіон. Оскільки Ярославський, а не мер, був тоді головним координатором підготовки, це не могло не викликати роздратування і заздрість у мера. Він звинуватив генерального інвестора в манії величі.

"Звідки я можу знати, що в голові у людини, яка живе за принципом "хто похвалить мене краще за всіх, той отримає смачну і солодку цукерку", і при цьому називає яхту "Кайзер", в перекладі з німецької — "Імператор", — так в 2012-му коментував своє ставлення до Ярославського мер Харкова.

Головний спонсор єврочемпіонату не залишився в боргу. А коли дізнався, що Кернес планує забрати у нього команду і стадіон, розлютився.

"Скажіть, що це за поп-зірка така? Може, пора йому вуха надерти? Команда грає, виступає в єврокубках, все прекрасно і добре. Так ні, якась незрозуміла істота влазить і починає колошматити всю країну. Клуб грає на стадіоні. Якщо завтра клуб піде, стадіон просто перетвориться в руїни ", —обурювався Ярославський.

Команду і стадіон за допомогою Геннадія Кернеса все-таки "віджали" і передали молодому олігарху Сергію Курченко, після його втечі все занепало.

Зараз Геннадій Кернес і Олександр Ярославський зайшли на друге коло співпраці, вони знову разом керують підготовкою: вже не до футболу, а до епідемії. Так само, як і в 2010-му, вони демонструють дружбу і одностайність, які триватимуть рівно до того часу, поки не настане черга ділити гроші.

І Кучер збоку

Співпраця Ярославського із Зеленським та його дружба із Кернесом поставили голову облдержадміністрації Олексія Кучера в патову ситуацію. Минулого тижня Ярославський скликав антикризовий штаб під своїм головуванням та покликав на нього губернатора. У Кучера було два варіанти: піти на засідання і продемонструвати тим самим, що він — людина в регіоні другорядна, після "шанованих людей" і у них на поводу, або не піти на засідання, показавши Кернесу, що він — "хлопчик сам по собі хлопчик, свій власний ". Губернатор вибрав другий варіант і в день засідання показово тиснув руку Олександру Фельдману, якого в компанію не покликали, а тому він сам вирішив допомагати і возить містян на роботу й додому автобусами екопарка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Засідання штабу по боротьбі з коронавірусом в Харкові: про що говорили і до чого тут рай і "яйця"

Реакцію Кернеса і Ярославського Харків спостерігав у всій красі: "шановані люди" обізвали губернатора нікчемою, клопом і міллю. Кучер теж відповів різко, але, оскільки, на відміну від Кернеса і Ярославського, не проходив школу вуличного бізнесу в лихі 90-і, а навчався в університеті, обмежився постом з байкою Крилова про собачу дружбу. А через два дні пост видалив і написав, що мав телефонну розмову з Ярославським і продовжує співпрацю. Як стало відомо KHARKIV Today з власних джерел у фракції "Слуга народу", Кучеру особисто зателефонував Володимир Зеленський і зажадав,щоб той вибачився перед Ярославським.

"Кучер міг бути покараний по адміністративній лінії за те, що він відсторонився від прийняття рішень в регіоні. Як людина президента, який представляє владу, він змушений співпрацювати і брати хоча б показову участь в нарадах так званих шанованих людей. У Харкові — особлива ділова і політична культура, тому всі ці збори важливі, щоб показувати, що ти теж входиш в число шанованих. Для команди президента, де сам Зеленський заявляв, що він не лох, ця культура дуже близька ", — говорить політолог Юлія Біденко.

 

 

І ось 24 березня Олексій Кучер вже сидить на нараді між Кернесом і Ярославським, а після губернатор і мер завзято стукають кулаками, як нерозлучні приятелі, немов і не було два дні тому всіх цих "молей, злодіїв і собак". Слова свої назад ніхто не взяв.

"Олексій Володимирович Кучер в той час, коли ми зустрічалися, повів себе ... тому я сказав те, що сказав", — пробурмотів Кернес.

"Зараз ми всі разом працюємо. Ми провели певну межу і працюємо далі", — все, що сказав Кучер. До слова, на прес-конференцію після засідання вийшов спочатку мер, а лише потім — голова ХОДА. Схоже, поки позиція не ведучого, але послідовника закріпиться за Олексієм Кучером. Він прийшов у велику політику менше року назад, п'ять місяців як став губернатором, і для того, щоб змагатися із Кернесом, ще не нагуляв політичний жирок.

Парад олігархів

Олександр Ярославський, який довгі роки не з'являвся в інформаційному просторі, зараз повернув собі позиції одного із найвпливовіших людей в області. Такий самий підйом відчувають і інші "гості Зеленського", яким доручено було включитися в боротьбу із коронавірусом. Є навіть ризики, що вони частково замінять офіційну вертикаль влади.

"Такі ризики є, оскільки інститути державної влади в Україні дуже слабкі, громадянська культура контролю влади не сформувалася. Для великих бізнесменів, які зараз у фаворі, цей час — вікно можливостей для того, щоб повернутися в політику", — говорить Юлія Біденко.

Її колега Володимир Фесенко, навпаки, впевнений, що підміни інститутів влади олігархами не відбудеться.

"Володимир Зеленський, при всіх його особливостях, не збирається ні з ким ділитися владою. До того ж, це не перший такий досвід у нас. У 2014 році окремим олігархам віддавали цілі регіони під пряме управління. Ігор Коломойський був губернатором Дніпропетровської області, Тарута керував Донецькою областю і так далі. Зараз такого немає, мова про те, щоб вони підключилися ресурсно ", — вважає політолог.

На його думку, якщо хто і зміцниться у владі під час карантину і боротьби із коронавірусом, так це мери великих міст. Поки ж героїчна покупка ШВЛ-апаратів і масок для лікарень — хороша піар-кампанія для осінніх виборів, про скасування яких ніхто поки серйозно не говорить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тести приїхали, ШВЛ застрягли на кордоні, засобів захисту не вистачає: підсумки наради Кернеса, Кучера, Ярославського.

Це добре видно з поведінки Геннадія Кернеса. Якщо мова йде про популярні заходи боротьби із пандемією — видачею грошей на закупівлю масок і спецзасобів для лікарень, домовленістю про постачання тестів — мер оголошує ці новини сам. Про непопулярні рішення —- карантинні обмеження або зупинку метро — делегує говорити заступників.
Політичну вагу Кернеса, яка невпинно зростає, може підкосити або надзвичайний стан, при якому робота місцевих органів влади буде дуже обмежена, або провал протиепідеміологічних заходів.

Автор: Олена Павленко