Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Що зміниться в Харкові і Україні з 1 вересня

Фото: city.kharkov.ua
Діти повернуться до школи, а депутати — на роботу.

Нові зарплати і штрафи, повернення за парти і закордонний паспорт для поїздки до Білорусі.

З 1 вересня харків'яни, як і інші українці, отримають підвищення мінімалки і пенсій. У цей день закінчиться карантин для шкіл і університетів, який тривав з березня, а також вступлять в силу деякі нові закони.

Повернення за парти

Навчальний карантин закінчився — школярам і студентам дозволили повернутися до нормального життя. Правда, лише частково. Тільки учні молодших класів зможуть проводити в школах всі уроки, для інших передбачили змішану систему освіти: класи можуть ходити до школи по черзі: наприклад, у вівторок за парти сідає паралель "А", а "Б" і "В" вчаться дистанційно вдома, у вівторок настає черга йти до школи класам "Б" — і так далі. Це рішення повинні прийняти в школах.

школа
Учням молодших класів дозволили ходити без масок. Фото: KHARKIV Today

Молодших школярів звільнили від масок, іншим обіцяли раздати по кілька штук. Заради того, щоб школярі рідше зустрічалися один з одним, деяким школам довелося перебудовувати будівлі.

"Ми розділили входи і виходи, відремонтували один з виходів, який раніше був закритий, зробили там ганок, поставили нові двері", — розповіла директор школи №11 Світлана Проценко.

За такою ж системою навчатимуться і студенти. Практичні і лабораторні заняття будуть проводитися в аудиторіях, а теорію викладачі продовжать давати віддалено. Крім того, першокурсники почнуть навчання не 1 вересня, як завжди, а з 15 вересня — 1 жовтня, в залежності від навчального закладу. Цього року через карантин вступна кампанія запізнилася в часі, тільки минулого тижня абітурієнти дізналися, чи зараховані вони на бюджет.

Зростання зарплат і штрафів

З 1 вересня мінімальна зарплата в Україні вирасте до 5 тисяч гривень. Зараз вона становить 4 723 грн. Це буде не останнє підвищення в цьому році. На початку наступного року мінімалку знову трохи піднімуть — до 6 тисяч, а з 1 липня 2021 року платити менше 6500 буде не можна.

Разом з мінімальною зарплатою виросте і розмір ЄСВ для підприємців. З 1 вересня мінімальна сума внеску для самозайнятих — 1100 грн, а максимальна — 16 500 грн.

деньги
Від нової зарплати будуть рахувати і штрафи. Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today

Збільшуються і штрафи за порушення трудового законодавства, які прив'язані до мінімальної зарплати. Наприклад, якщо на фірмі знайдуть неоформленого співробітника, роботодавець повинен буде заплатити 10 мінімалок — тобто 50 тисяч гривень, а не 47 230, як зараз. А за порушення термінів виплати зарплати доведеться розщедритися на 15 тисяч гривень (три мінімальні зарплати).

З 1 вересня обіцяють підвищити зарплати і медикам. Таке рішення Кабмін прийняв ще в червні. Державні витрати на ці цілі збільшили на 8 млрд грн. Доплати будуть різними. Лікарям заплатять 70% від посадового окладу, медсестрам — 50%, молодшому медперсоналу — 25%.

Підвищення пенсій

У вересні незначне підвищення виплат очікує і пенсіонерів — але не всіх, а тільки тих, кому призначена мінімальна пенсія, хто старше 65 років і має повний стаж — 35 років для чоловіків і 30 —для жінок. Таких в Україні —1,5 мільйона чоловік.

Якщо зараз пенсіонери цієї категорії отримують щомісяця 1889 гривень, то з 1 вересня їх пенсія зросте до 2 тисяч гривень.

У планах Мінсоцполітики — проіндексувати пенсії і для інших категорій непрацездатних громадян. Але термінів поки не називають.

Закордонний паспорт для Білорусі

Харків'янам, чиї родичі живуть в Білорусі, вже не вдасться з'їздити до них в гості за внутрішнім паспортом. Буде потрібний закордонний. Виняток зробили тільки для жителів прикордонних територій — вони, як і раніше, будуть проходити кордон з внутрішніми паспортами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Живе Білорусь": харків'яни підтримують білорусів віршами і піснями

У Держприкордонслужбі кажуть, що із закордонним паспортом українці будуть краще захищені в Білорусі, тому що в разі втрати внутрішнього паспорта ідентифікація громадянина проходить довше і важче, ніж тих, хто втратив закордонний паспорт.

До того ж, із закордонними паспортами обіцяють швидше пропускати через прикордонні пункти, тому що інформація з них прочитується швидше, ніж з внутрішніх документів.

Новий політичний сезон

1 вересня Верховна Рада повертається з канікул. У вівторок стартує четверта сесія IX скликання. В першу чергу, парламентарії розглядатимуть бюджет на 2021 рік. Крім того, в перший пленарний тиждень будуть розглядати законопроєкти про звільнення переселенців від сплати туристичного збору, про підтримку електротранспорту та удосконалення механізму нарахування акцизного збору.

газетка
5 вересня офіційно стартує передвиборча кампанія. Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today

З 5 вересня офіційно стартує виборча кампанія. Партії повинні з дня на день провести з'їзди і представити своїх кандидатів в мери Харкова та інших міст області, а також в депутати обласної та інших рад. Політична осінь обіцяє бути спекотною.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.