Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Садиба Сомових на Катеринославській вулиці

Бывший усадебный дом Сомовых по улице Полтавский шлях, 30. Фото: В. Горбоносов, 2018 год
У похмурій зараз будівлі на Полтавському шляху влаштовували перші в Харкові сімейні танцювальні вечори.

Сьогодні будинок на вулиці Полтавський шлях, 30 — похмура і страшненька будівля, між іншим, пам'ятка архітектури ... У 1880-і роки вона виглядала значно привабливіше. Саме тут власник будинку дворянин Седлецький заснував сімейні танцювальні вечори, які відкрилися під Різдвяні та Новорічні свята 1889 року.

Комплекс садибних будинків був побудований в середині XIX століття дворянами Сомовими. Мова, очевидно, йде про генерал-майора Олександра Григоровича Сомова, який володів маєтками в Харківській губернії. Щільну забудову в його садибі видно вже на плані Харкова 1846 року. В основі її лежить типовий проєкт, який втілив професор архітектури Андрій Тон.

Усадьба Сотовых на плане 1846 года
Частина плану міста Харкова 1846 року з садибою Сомових на розі вулиць Катеринославської і Ярославської

Вважається, що саме в цій будівлі була резиденція генерал-губернатора Сергія Олександровича Кокошкіна в 1847-1855 роках. Діяльність цього адміністратора у нас в Харкові оцінюється двояко, хай там що, слід визнати, що саме завдяки йому Харків позбувся застою в справі благоустрою і рушив вперед на шляху до сучасного європейського міста. Замощення вулиць каменем почалося саме завдяки тому, що Кокошкін, розібравшись у фінансовому становищі міста, побачив, що податок від масштабного продажу коней не стягується. Він відновив податок, що дозволило збирати значну суму в справу благоустрою міста.

Сергей Александрович Кокошкин
Сергій Олександрович Кокошкін (1795/96-1861)

Після від'їзду з міста генерал-губернатора Кокошкіна в садибі знову оселилися Сомови, господарем на той час був штабс-капітан Михайло Олександрович Сомов, поміщик Зміївського повіту, який володів, до речі, маєтками в Рогані та Володимирівці. Після його смерті будинком володіла його дружина Марія Павлівна. Набагато відоміша їхня дочка Євдокія, яка в 1872 році вийшла заміж за французького принца Луї-Наполеона Мюрата, від цього шлюбу було четверо синів і дві дочки.

Марія Павлівна Сомова померла 9 липня 1883, і спадкоємці продають садибу на Катеринославській вулиці капітану Т. Н. Седлецькому. Невідомо, хто подав йому ідею організації сімейних танцювальних вечорів, хоча слід сказати, що Седлецький здавав в оренду приміщення будь-кому, хто готовий був платити пристойні гроші. Водночас, у садибному будинку були створені усі можливості для влаштування танцювальних вечорів.

6 січня 1889 року будинок Седлецького орендували чиновники поштово-телеграфного відомства. Вони запросили оркестр військової музики, організували буфет з прохолодними напоями і ласощами, і вечір пройшов блискуче. Харків'яни, дізнавших про таку подію, були зачаровані ідеєю, і хвиля сімейних вечорів прокотилася містом, навіть Дворянське зібрання пішло назустріч побажанням і влаштовувало сімейні танцювальні вечори в своєму будинку на Миколаївській площі.

У 1891 році Седлецький продає садибу дирекції Харківського відділення Російського музичного товариства, яке заснував Ілля Ілліч Слатін за сприяння композитора Антона Григоровича Рубінштейна. У цій будівлі побував 15 березня 1893 року композитор Петро Ілліч Чайковський.

Здание на плане Харькова 1896 года
Частина плану міста Харкова 1896 року, де показано  під № 30 на Катеринославській вулиці Харківське відділення Російського музичного товариства

Чудовий будинок прекрасної архітектури, не менш прекрасний своїм історичним минулим, маючи статус пам'ятки архітектури, отримав жахливі металопластикові вікна, покрився моторошного кольору штукатуркою і втратив всі свої привабливі риси.

Усадебный дом Сомовых на Екатеринославской улице, 1880-е годы
Садибний будинок Сомових на Катеринославській вулиці, 1880-ті роки

 

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.