Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Прибутковий будинок архітектора Бориса Покровського

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Зовнішній вигляд старого будинку на площі Фейєрбаха, 19 псують відсутність ремонту і сучасні прибудови.

Борис Семенович Покровський відноситься до тих архітекторів Харкова, ім'я яких рідко згадується в краєзнавчій і науковій літературі, і навряд чи його ім'я буде увічнено меморіальною дошкою або провулочком.

Олександр Под'яков, Григорій Стрижевський, Олександр Раков, Борис Йогансон, Захар Колодяжний, Олександр Ткаченко, Андреа-Моріц Томсон — на долю цих архітекторів та інженерів випали найважчі часи, коли в Харкові почалося активне будівництво. Тим, хто перебував на посаді городового архітектора, доводилося проектувати не тільки відомі й вагомі об'єкти в Харкові, а навіть найменші міщанські і селянські будиночки. Більшість вагомих і значних державних будівель, приватних садиб та особняків, які вони проектували, були перебудовані на рубежі XIX і XX століть або знищені в роки Другої світової війни. Саме тому імена цих архітекторів не так часто доводиться чути навіть з вуст тих, хто цінує харківську старовину.

Борис Семенович Покровський (1836-1903), походить з потомствених дворян, в 1857 році закінчив Петербурзький інститут цивільних інженерів. У тому ж році він приступив до служби помічником харківського городового архітектора, потім був городовим і губернським архітектором, а в кінці 1871 року вийшов у відставку в чині надвірного радника.

Залишити казенну службу Покровський вирішив через велику кількість приватних замовлень. Кам'яними будинками обзавелися чиновники і викладачі навчальних закладів, місцеве купецтво і міщанство, місто наповнювали іноземні піддані з торговими і промисловими інтересами. Приїжджі купували дворові місця зі старими будинками і перебудовували їх або будували нові, Харків розширювався в усі сторони, поступово почала забудовуватися найзручніша, нагірна частина Харкова. І досвідчений архітектор був дуже доречним.

На сьогоднішній день відомо вже більше 60 кам'яних будинків в Харкові, побудованих за типовими проектами Бориса Покровського. Він перебудував будівлю Духовного училища, врятував Вознесенську церкву, яку "спроектував" за типовим проектом землемір Карпович, побудував караїмську кенасу, Олександро-Невську каплицю і торгові ряди на Сергіївській площі. Але найбільша кількість проектів Бориса Покровського пов'язана з приватними житловими будинками. З найбільш відомих сьогодні: будинки купців Контрольского і Буткова, дворян Колокольцових на Катеринославській, купчихи Лисикової, дворян Бразоль на Сумській, будинок дворян Назарових на Різдвяній вулиці, флігель Юліана Борткевича по Вознесенській вулиці, особняк купця Григорія Єнуровського на Садово-Куликівській вулиці.

Архітектор проживав з дружиною Софією Петрівною і дітьми в своїй садибі по Гімназійній набережній № 6. У 1885 році він купує дворове місце міщанки Марії Іванівни Голубової на Вознесенській площі (Фейєрбаха) № 19. У 1887 році будує кам'яний двоповерховий прибутковий будинок на підвальному поверсі, звичайно, за своїм власним проектом. На той час йому вже важко було конкурувати з молодими архітекторами Харкова, ось і вирішив він скористатися новим джерелом доходів.

Доходный дом архитектора Бориса Покровского. Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Прибутковий будинок архітектора Бориса Покровського. Фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today

Вознесенська площа відносилася до елітної частини міста, можна навіть охарактеризувати її розхожою фразою "тихий центр". Поруч садиби відомих городян, губернаторський будинок, поштово-телеграфна контора, 1-а поліцейська і пожежна частини, що було вагомим плюсом в частині безпеки.

У будинку Покровського було чотири квартири, по дві на кожному поверсі, вартість оренди була чималою, не менше 3000 рублів за кожну на рік. І хоча дозволити собі таке житло могли вельми забезпечені люди або великі чиновники, проблем з ними було чимало. Майже десять років витримав Борис Семенович витрати прибуткового бізнесу і в кінці XIX століття продав його дружині інженера шляхів сполучення Жозефіні Францівні Маєвській. Вона надбудувала в будинку ще один поверх і володіла ним до націоналізації більшовиками в 1920 році.

Сьогодні колишній будинок Бориса Покровського має не дуже привабливий вигляд: фасад давно не ремонтували, підвальний поверх "прикрашений" різного роду навісами і входами, безглуздий "сучасний" офіс на першому поверсі лівого крила спотворив весь вигляд старого будинку.

Автор: Андрій Парамонов

Доходный дом архитектора Бориса Покровского. Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Доходный дом архитектора Бориса Покровского. Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today

 

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.