Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

05 лютого, 2021 - 19:19

Прогулянки по Харкову з Андрієм Парамоновим. Будинок Івана Раппа в Харінському провулку

Дом Ивана Раппа. Фото: В. Горбоносов, 2018 год
Чудовий старовинний будинок, побудований ще в позаминулому столітті, зберігся до наших днів.

Велике дворове місце в глибині Харінського провулка (зараз Людмили Гурченко) належало з початку 1840-х років харківському купцеві 2-ї гільдії Сергію Кіндратовичу Костюріну. Після його смерті 12 серпня 1866 року воно перейшло до його дружини — Олени Іванівні, яка вийшла вдруге заміж за купця Корещенка.

У 1881 році дворове місце Костюріних купує штабс-ротмістр у відставці Іван Кирилович Рапп (1827 року народження). Він походить з потомствених дворян Орловської губернії, а родоначальник — до баронського роду фон дер Рапп, що отримав ім'я від замку в Вестфалії, побудованого в 1183 році. Іван Кирилович, мабуть, повертався на службу, оскільки пізніше ми його бачимо в чині підполковника. До речі, його рідний брат — Євген Кирилович Рапп, офіцер-артилерист, писав оповідання та публіцистичні нариси, видавав газету "Русский Мир" випускав літературний збірник "Романіст". Найбільш відома його книга "Сербські розповіді".

Дворове місце в Харінському3 провулку в 700 сажнів було забудоване мало, при Костюріних тут був збудований кам'яний двоповерховий будинок (сьогодні під № 8 у провулку Л. Гурченко), де, власне, і жили власники, спочатку Костюрін, потім Рапп. Дерев'яний флігель в глибині двору і дерев'яний будинок на кам'яному напівповерсі, мабуть, були побудовані ще до Костюріних, і чудово, що збереглися до наших днів. Крім цих, були ще службові будівлі як кам'яні, так і дерев'яні: стайня, каретний сарай, погріб, льодовик, кухня, але до кінця XIX століття все це було перебудовано під звичайні сараї.

Дворовое место Раисы Андреевны Рапп, 1886 год. Фонды Государственного архива Харьковской области
Дворове місце Раїси Андріївни Рапп, 1886 рік. Фонди Державного архіву Харківської області

Місце розташування садиби Раппів було надзвичайно вигідним: все-таки центральна частина міста, примикала до саду Комерційного клубу. Тому власник в 1886 році збудував новий кам'яний двоповерховий будинок на підвальному напівповерсі з 21 кімнатою, які були розбиті на 5 квартир. Будинок повністю здавався в оренду під житло і приносив більше 2500 рублів доходу в рік. 

Проект постройки двухэтажного с подвальным этажом дома, 1886 год. Фонды ГАХО)
Проєкт споруди двоповерхового з підвальним поверхом будинку, 1886 рік. Фонди Державного архіву Харківської області

Після смерті Івана Раппа домоволодіння перейшло у спадок його другій дружині Раїсі (за православним хрещенням отримала ім'я Ірина) Андріївні Рапп (1835 р.н.) і їх дітям: Андрію (1868 року народження), Євгену (1871 року народження), Віктору (1876 року народження) і Раїсі. Діти не жили у цьому домоволодінні, старший син Андрій віддалився від сім'ї після смерті батька через політичні погляди своїх молодших братів. Дочка Раїса отримала медичну освіту, працювала лікарем і жила з чоловіком, штабс-капітаном Сергієм Миколайовичем Милькевичем.

Євген Рапп закінчив Імператорський Харківський університет і мав велику практику присяжного повіреного, одружився на Євгенії Юдифівні Трушевій і слідом за дружиною приєднався до Російської соціал-демократичної партії (РСДРП). Обидва були під наглядом поліції і Охоронного відділення, були під арештом як активні члени Харківського комітету РСДРП. Пізніше Євген Рапп перейшов до партії соціалістів-революціонерів і при Керенському був комісаром військового міністра у Франції.

Парадная лестница в доме Раппов. Фото: В. Горбоносов, 2018 год
Парадні сходи в будинку Раппів. Фото: В. горбоноса, 2018 рік

Не менш відомий як революціонер і молодший син Віктор Рапп, який закінчив харківське реальне училище, одружився з сестрою Євгенії Трушевої Лідії Юдифівні, пізніше вона його покине і вийде заміж за філософа Миколу Бердяєва.

Молодший Рапп служив ревізором в Харківській контрольній палаті, в 1900 році заснував видавництво книг для народу "Книговидання В. І. Рапп і В. І. Потапов". Крім цього, Віктор Іванович був з 1900 року членом правління Харківської громадської бібліотеки, перебуваючи ним з перервами до 1918 року. Також він організовував першу маївку в Харкові, за що, як і брат, був арештований.

Фасад дома Раппов со двора. Фото В. Горбоносов, 2018 год
Фасад будинку Раппів з двору. Фото В. Горбоноса, 2018 рік

Сім'я Раппів постійно відчувала нестачу грошей, так що домоволодіння у Харінському провулку знаходилося в заставі, а в 1917 році Раїса Андріївна Рапп продала його полтавському 1-ї гільдії купцю Шавелю Хаімовичу-Лейбовичу (він же Савелій, Саул Якимович) Чудновському. У 1920 році будівлю націоналізували, і зараз домоволодіння розділене між №№ 8 і 10 у провулку Людмили Гурченко.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.