Повернути гроші за лікування коронавірусу вдома: що робити жителям Харкова
У контакт-центрі Міністерства охорони здоров'я України говорять про можливість отримання компенсації на витрачені ліки. Однак в Податковій службі Харківської області про механізм нічого поки не знають.
Пацієнти з коронавірусом, які лікувалися вдома під наглядом сімейного лікаря, можуть отримати компенсацію при наявності чеків на ліки. Для цього потрібно звернутися до Податкової служби за місцем реєстрації. Гроші прийдуть протягом двох місяців. Про це KHARKIV Today повідомили в контакт-центрі Міністерства охорони здоров'я України. За нашою інформацією, вже кілька жителів області, отримавши негативний тест, зібрали документи і зайнялися отриманням грошей. Але поки фактів виплат в нашій області немає.
Що кажуть в контакт-центрі МОЗ
"З вашої заробітної плати відраховується відсоток податків, і з цих податків, які ви відрахували за попередній рік роботи, вам можуть повернути ту кількість грошей, яку було витрачено на ваше лікування, але воно має збігатися зі списком життєво необхідних ліків. Податкова розглядає відповідні документи, саме вона вирішує, повернути чи ні", — сказав KHARKIV Today оператор контакт-центру Максим.
У контакт-центрі попереджають: отримати компенсацію не зможуть безробітні жителі і приватні підприємці. Одержувачем можуть бути тільки офіційно працевлаштовані фізособи, стаж повинен бути не менше року.
"Якщо за вас платять податки, ви працюєте за трудовим договором, то передбачена податкова знижка — це повернення частини сплаченого податку. Отримати її можуть тільки звичайні фізичні особи, для ФОП така можливість не передбачається", — пояснили в контакт-центрі.
Податкова знижка передбачена для оплати лікування самого працівника або члена його сім'ї. Обов'язкова умова — наявність в чеку життєво необхідних ліків. У контакт-центрі Міністерства охорони здоров'я України порекомендували ознайомитися з такими ліками в Податковому кодексі України — пп. 166. 3. 4. (Стаття 166 — податкова знижка). Однак в підпункті цієї статті немає ні слова про засоби від коронавірусу.
До переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки, входять донорські компоненти, протезно-ортопедичні пристрої, вироби медичного призначення для індивідуального використання осіб з інвалідністю.
Але в контакт-центрі кажуть: з чеком за ліки потрібно йти до Податкової служби за місцем реєстрації. Документи можна подати в паперовому вигляді (віднести особисто) або відправити поштою.
Які потрібні документи:
- копія паспорта та ідентифікаційний код. Якщо компенсувати просите лікування члена сім'ї, то подаєте копію його паспорта;
- декларація про доходи за минулий рік;
- довідка з місця роботи про зарплату, форма №3;
- довідка з місця роботи, яка підтверджує це
- копія квитанцій, виписок на придбання ліків;
Як пояснили в контакт-центрі, можуть знадобитися документи, які підтверджують ступінь споріднення (свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб), довідка про склад сім'ї (її видає Центр надання адміністративних послуг).
До цих документів підкріплюється заява на ім'я начальника того управління Податкової служби, яке знаходиться за місцем вашої реєстрації. У ньому потрібно вказати номер рахунку для перерахування компенсації, гроші можна отримати і за допомогою поштового переказу. Якщо все в порядку з документами і є підстави для нарахування компенсації, гроші надійдуть протягом двох місяців. Компенсувати вартість аналізу на виявлення коронавірусу не будуть.
Важлива деталь: якщо ви лікувалися від коронавірусу вдома під чуйним керівництвом сімейного лікаря, можуть знадобитися записи вашого лікаря в єдиній системі EHEALTH: діагноз, призначення.
"Якщо з документами все добре, протягом 60 календарних днів після подачі декларації гроші перерахують на рахунок, який вказаний в заяві. Якщо рахунку немає, гроші можна отримати і за поштовим переказом. Цей спосіб потрібно вказати в заяві, — пояснив оператор контакт-центру МОЗ Максим. — Я думаю, що ні, за тестування, напевно, не буде компенсації".
ЩО ГОВОРЯТЬ У ПОДАТКОВій І УПРАВЛІННІ СОЦЗАХИСТУ
Однак з'ясувалося, що про механізм нарахування компенсацій харків'янам, які лікувалися від коронавірусу вдома, в Податковій службі не знають. Там кажуть, що зараз не передбачена компенсація не тільки для коронавірусу, а й інших хвороб — чекають старту медичної реформи. Якщо буде команда від Кабінету міністрів, готові приймати заяви про компенсації.
"Медичну реформу ще не прийняли, і за лікування не повертаються зараз прибуткові. Це не тільки коронавірус. Тобто вона (прим. — медична реформа) як би прописана, але на практиці ще не застосована. Чекаємо медичну реформу, і тоді буде можливість повернення прибуткового податку. Зараз не приходило нам ніяких розпоряджень з приводу коронавірусу і повернення прибуткового в зв'язку з цим. Тому зараз немає можливості. Може, трохи пізніше, коли до нас прийде якесь розпорядження або указ Кабінету міністрів, або Податкової служби. Тоді вже будемо повертати", — пояснив інспектор Київського управління Головного управління Податкової служби України в Харківській області Руслан Шовкун.
Чи не чули про компенсацію для харків'ян, які лікувалися від коронавірусу вдома, і в департаменті соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації. У департаменті передбачена допомога для малозабезпечених громадян, в тому числі вона може стосуватися лікування коронавірусу.Однак на сьогоднішній день таких заяв до департаменту не надходило.
"У нас не передбачена допомога по COVID, це по лінії охорони здоров'я. Але є матеріальна допомога з обласного бюджету за умови, що це — малозабезпечені громадяни, тобто це не обов'язково стосується COVID. Поки по COVID не надходило", — пояснив KHARKIV Today директор департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА Юрій Шпарага.