Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

02 лютого, 2021 - 19:06

Потрібна ввічлива охорона. Хто і як буде патрулювати зелені зони Харкова?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Тендер на охорону парків відбудеться 12 березня.

Комунальне підприємство "Харківзеленбуд" оголосило тендер на охорону кількох парків. До 4 лютого претенденти повинні подати документи. Фірма "Антирейдер ГО "Ветеран", незважаючи на участь в скандальних історіях, має всі шанси знову отримати цю роботу.

12 березня відбудеться тендер на охорону саду Шевченка, скверу "Стрілка", Саржиного яру, бульвару Юр'єва і парку Квітки-Основ'яненка. У міськраді поки що не зізнаються, чи буде "Антирейдер", помічений в перевищенні службових повноважень, брати участь в конкурсі. Мовчать про це і в охоронному підприємстві. Тендерна документація при цьому складена таким чином, що охоронна фірма буде мати переваги перед будь-якими конкурентами.

"Репутація міськради теж зачеплена"

Контракт на охорону парків на 2021 рік — вельми ласий шматочок. Фірма, яка його отримає, заробить майже 14 мільйонів бюджетних гривень. За годину роботи одного охоронця комунальне підприємство буде платити 44 гривні.

Зараз парки охороняє фірма "Антирейдер ГО "Ветеран". Вони виграли тендер навесні минулого року, але термін дії договору в січні закінчився. Комунальне підприємство і охоронна фірма уклали додатковий договір без тендера — допоки не буде проведено новий конкурс.

Після кількох скандальних випадків в саду Шевченка, коли відвідувачі парку звинуватили охоронців в рукоприкладстві, студенти на мітингу зажадали у секретаря міськради Ігоря Терехова розірвати договір з фірмою і не допускати її до наступних торгів. Терехов ухильно відповів, що провів бесіду з керівництвом. Пізніше на офіційній сторінці міськради з'явилася інформація про те, що "міськрада вирішила переглянути питання охорони саду Шевченка".

Заступник керівника "Антирейдер ГО "Ветеран" Олег Черкашин вважає, що міськрада не може одноосібно припинити співпрацю з охоронною компанією. Він підтвердив, що бесіда з Тереховим після інформації про побиття в парку відбулася.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Охорона проти народу. Від кого "Антирейдер" оберігає парки Харкова?

"Міськрада дуже трепетно ​​і болісно ставиться до подібного роду інцидентів і завжди вимагає пояснень. Міськрада від нас жорстко вимагає пояснень, репутація міськради теж зачеплена. Ці пояснення ми надали. Ми не обговорювали подальшу співпрацю. Є тендер — це не забаганка когось. Міськрада не може безпосередньо брати і укладати договори. Тендер — це переможець, який пропонує максимальну кількість плюсів", — розповів Олег Черкашин KHARKIV Today.

Сама тендерна документація складена таким чином, що очевидну перевагу має саме компанія "Антирейдер ГО "Ветеран". Переваги будуть віддавати тим охоронним компаніям, які мають досвід патрулювання парків. У Харкові його має тільки "Антирейдер ГО "Ветеран" — до того, як "Харківзеленбуд" підрядив їх на охорону, парки в Харкові, як і звичайні вулиці, патрулювали поліцейські.

"Витягли, викинули і гуляй"

У тендерній документації сказано, що переможець конкурсу повинен буде патрулювати парки і охороняти їх територію і ті об'єкти, які там розташовані. У документі немає ні слова про те, що охоронці можуть затримувати правопорушників, застосовувати до них силу або втручатися в конфлікти між відвідувачами парку.

Олег Черкашин вважає, що без силового впливу іноді неможливо обійтися. Він наводить як приклад парк Перемоги, де не було охорони: там були поламані багато лавочок і урн, витоптані клумби. За його словами, проблеми з відвідувачами виникають тільки в саду Шевченка. В інших зелених зонах відпочивальники не буянять, а охоронці теж поводяться чемно.

Черкашин
Олег Черкашин. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"Днями в саду Шевченка двоє неповнолітніх напали на чоловіка, 20 секунд охоронці бігли до них, за ці 20 секунд людину перетворили на шматок м'яса, його забрали до лікарні швидкої допомоги. Протягом грудня ми передали до поліції 21 порушника з саду Шевченка. Якихось дрібних порушників ми не віддаємо: витягли, викинули і гуляй. Решта об'єктів благополучні, там публіка інша. Саржин яр — там Павлове Поле, інтелігенція. Навіть якщо вони там п'ють, ховають в пакетиках і вдають, що не п'ють. Ми коли бачимо таку культуру, закриваємо на це очі", — пояснює заступник. директора охоронної фірми.

За словами Олега Черкашина, кожен співробітник фірми зобов'язаний підписати інструкцію, де мова йде не тільки про посадові обов'язки, а й про моральне обличчя. Охоронцям, наприклад, заборонено приходити на роботу з перегаром.

"Вони знахабніли, пресуйте їх"

Колишній охоронець саду Шевченка Ярослав Яковлєв розповів KHARKIV Today про внутрішню кухню "Антирейдера". Ексветеран АТО і поліцейський влаштувався до охоронної фірми наприкінці 2019 року, пропрацював там кілька місяців і звільнився. За цей час Ярослава офіційно не працевлаштували.

Він знайшов вакансію охоронця на сайті безкоштовних оголошень. Як такої співбесіди не було, здобувачів запитували, де вони раніше працювали. Перевагу віддавали ветеранам АТО і спортсменам. Всім новачкам видали форму, гумові кийки та газові балончики. За словами Яковлєва, ніякої інструкції і в помині не було.

яковлев
Ярослав Яковлєв. Фото: Харківська правозахисна група

"Тоді не було навіть інструкції з використання спецзасобів — гумового кийка і газового балончика. Було багато питань до старших, але вони навіть не знали, як на них відповісти. Я раніше працював у поліції, тому знав, як поводитися зі спецзасобами, але багато хто не мали такого досвіду. Там були люди просто з вулиці", — говорить Ярослав.

Він сам жодного разу за час роботи кийок і балончик не застосовував, його колеги теж, але він неодноразово ставав свідком сцен, коли охоронці били і штовхали відвідувачів. Найбільше діставалося людям напідпитку і тим, хто залазив на парапети. Побиття в саду відбувалися, за словами Яковлєва, кожну другу добу.

"Коли люди залазять на парапет, починають сперечатися — була така неофіційна команда: "Вони знахабніли, пресуйте їх". Мало хто скаржився: деякі були в стані сп'яніння, інші не хотіли витрачати на це час і гроші. Зрідка бували випадки, коли у свідків побиттів забирали телефон і видаляли відео".

За словами Яковлєва, спочатку співробітники охорони не завжди носили форму. Це робилося навмисно: наприклад, для того, щоб вистежити хуліганів, які ламали штучні ялинки.

Навесні минулого року Ярослав пішов з роботи. Він був не згоден з постійним застосуванням насильства, крім того, в охоронця вийшов конфлікт з колегами, які звинуватили його в отриманні хабара від порушника.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.