Після тортур: співробітників Олексіївської колонії не звільнятимуть
У Міністерстві юстиції вважають, що Олексіївська колонія працює в нормальному режимі, тому приймати управлінські рішення щодо її співробітників не будуть, а дочекаються результатів розслідування.
Заступник міністра юстиції України Віталій Василик під час візиту до Харкова заявив, що у Міністерства юстиції немає претензій до роботи Олексіївської колонії №25, де поліція розслідує тортури над ув'язненими. Про це повідомили у Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жгут костры на людях. В харьковской колонии №25 применяли пытки к заключенным
В Олексіївській колонії №25, де після заколоту стало відомо про тортури над ув'язненими, Віталій Василик оглянув приміщення та поспілкувався з ув'язненими, а після заявив: за формальними і статистичними показниками Міністерство юстиції претензій до колонії не має, тому звільняти нікого не буде, а у конфлікті повинна розібратися поліція.
"Ця колонія наповнена, тут працює виробництво, за всіма формальними і статистичними показниками у керівництва Міністерства юстиції немає питань. Є багато питань до уповноваженого з прав людини, правозахисників щодо методів і умов роботи. Зараз я не бачу підстав для того, щоб приймати якісь управлінські рішення, але ми знаємо, що в правоохоронних органах є відповідні кримінальні виробництва і чекаємо їх результатів ",— заявив заступник міністра.
Як повідомили KHARKIV Today в Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань, начальника Олексіївської колонії Едуарда Риженка вже усунули з посади.
"Відсторонений від посади. Призначено Сергія Дмитренка", — сказали в прес-службі.
За словами координатора регіональної мережі правової допомоги в області ВІЛ/СНІД, члена обласної комісії з моніторингу виправних установ Айгуль Муканової, з приходом нового начальника в Олексіївській колонії пом'якшили режим, але правозахисники підозрюють, що це зроблено з певною метою.
"Начальника вже поміняли. Тільки там шило на мило поміняли. Поставили більш, скажімо, тактовного і жорсткого. Допускати до ув'язнених правозахисників дозволили. Адвокатів з Харківської правозахисної групи точно. Але проблема в тому, що засуджені стали відмовлятися від своїх слів. Адвокати Харківської правозахисної групи про це говорять. Можливо, це — тиск. Але я так підозрюю, що прийшов новий начальник колонії і трішки пом'якшив режим за умови, що вони не будуть обурюватися, а якщо будуть, повернуть старий режим.Там були страшні речі — одяг на собі змушували сушити, не давали ложок. Ложки їм видали нарешті ", — сказала KHARKIV Today Айгуль Муканова.
За словами Муканової, Міністерство юстиції повинно було б провести внутрішнє розслідування після заяв про тортури.
"Там ще кількох співробітників звільнили. Вони такі речі роблять — показово усувають, переміщують їх на інші посади, але насправді ... Тут же питання не в усуненні, а в покаранні. Таких людей просто не можна пускати більше працювати в колонію. А вони продовжують працювати, тільки в інших колоніях,— пояснила Муканова. — Мін'юст повинен був проводити внутрішнє розслідування. У них позиція, на мою думку, така: вони робили все, щоб запобігти заколоту, тому діяли в рамках закону, а те, що їх співробітники порушили закон, перевищили свої службові повноваження — це повинен довести суд. Але насправді мали б провести службове розслідування.і покарати людей, які реально були задіяні в тому процесі. У них більше можливостей для такого розслідування. Кримінальне розслідування — це зовсім інше. Воно затягнеться на роки і швидше за все буде упередженим".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пытки в 25-й колонии: как продвигается следствие
Також Василик відвідав Харківський слідчий ізолятор, недобудований 70-квартирний житловий комплекс в Подвірках (Дергачівський район) та Темнівську виправну колонію.
Нагадаємо, в харьковской колонии во время несостоявшегося бунта 10 января пострадали 22 заключенных. Представник уповноваженого з прав людини Сергій Красноперов відправився в Олексіївську колонію № 25 з'ясовувати наслідки конфлікту між адміністрацією та засудженими. За підсумками візиту Красноперов заявив, що до ув'язнених застосовували спеціальні засоби і заходи фізичного впливу, а саме гумові кийки і наручники, в результаті чого засуджені отримали садна і синці.
Як писав KHARKIV Today, прокуратура открыла три дела по факту пыток в харьковской колонии №25.
Слідчі Державного бюро розслідувань відкрили кримінальні провадження у ч. 2 ст. 127 (повторні тортури за попередньою змовою), ч. 2 ст. 365 (перевищення службових повноважень правоохоронцем із застосуванням насильства чи погрозою насильства) і ч. 1 ст. 172 (грубе порушення законодавства про працю) КК України.