Вимираюча Харківська область. За рік рівень смертності зріс на 20%
Смертність у Харківській області перевищує народжуваність майже у три рази. У 2021-му померло набагато більше людей, ніж у минулому і позаминулому роках, а дітей народжується на третину менше, ніж п'ять років тому.
Населення Харківської області стрімко скорочується. Причин тому кілька: демографічна яма, загальносвітова тенденція зниження народжуваності і коронавірус.
Втратили цілу Мерефу
З січня до серпня включно Харківська область втратила населення, яке практично дорівнює кількості жителів Мерефи — 32 539 чоловік, по чотири тисячі щомісяця. Це — набагато більше, ніж за такий же період часу всі попередні п'ять років. З 2016 до 2020 за вісім місяців область втрачала 26-28 тисяч чоловік (див. Інфографіку), але у цьому році смертність досягла небувалих показників. І, ймовірно, за підсумками цілого року розрив буде ще більшим, адже у статистику не увійшли вересень і жовтень, коли в області тільки від коронавірусу і пов'язаних з ним наслідків гинуло по 20-40 чоловік щодня.
Найбільший спад населення експерти статистики зафіксували у Харківському і Чугуївському районах, найменша різниця між кількістю померлих і народжених — в Основ'янському і Холодногірському районах Харкова, де розрив не перевищує 1000 чоловік.
Тенденція ця стосується не тільки Харківської області. У всій країні у 2021 році збільшилася смертність. За вісім місяців, за даними Укрстату, Україна втратила майже півмільйона жителів. Різниця між кількістю померлих і народжених величезна: з січня до серпня природний спад склав 258 тисяч жителів. Країна стала меншою на Хмельницький або Рівне.
Однією з причин різкого зростання смертності став коронавірус. Українці частіше вмирають від цієї хвороби, ніж від нещасних випадків, включаючи автомобільні катастрофи — понад 37 тисяч життів забрав COVID-19, водночас у ДТП загинули трохи більше двох тисяч чоловік. Але головною причиною смерті українців, як і раніше, залишаються серцево-судинні захворювання, які забрали життя 276 тисяч чоловік. Па другому місці серед причин смерті — онкологічні захворювання.
Немає дітей
Висока смертність — не єдина причина того, що Харківська область втрачає жителів. У регіоні народжується дуже мало дітей. Якщо ще 5 років тому на 8 місяців року народжувалося більше 15 тисяч нових жителів, то у 2021 році народжуваність рекордно впала (див. Інфографіку).
Ця проблема теж — не тільки харківська, а всеукраїнська. За останнє десятиліття — якщо порівняти з 2010 роком, народжуваність зменшилася на 40%. Населення скорочується в усіх областях країни, але найбільше — у Дніпропетровській (- 26 тис. чол.), Харківській (- 22 тис. чол) і Донецькій (- 20 тис. чол.).
Демографічна яма початку 20-х років стала результатом різкого зниження народжуваності у 90-х. У дітородний вік вступають люди 1995-2001 року народження, а їх мало, тому що з початку 90-х народжуваність в Україні падала, поки не досягла дна у 2001 році. Тоді на одну жінку припадало 1,09 дітей. З тих пір і до 2021 року народжуваність знову зростала, тому що у дітородний вік вступило численне покоління народжених у 80-і роки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Байдужі харків'яни. Жителі області розповіли про своє ставлення до вакцин і політики
Що ж стосується другої і третьої дитини, то багато хто не наважується її заводити через нестабільну економічну ситуацію, а в останні півтора року ще й відкладають через епідемію коронавірусу.
Уся надія на міграцію, яка у Харківській області поки що позитивна. За даними Укрстату, з січня до серпня тих, хто приїхав до області, було на 668 чоловік більше тих, хто виїхав.
Позитивний міграційний приріст спостерігається далеко не у всіх регіонах. Експерти служби статистики зафіксували масовий вихід людей зі столиці: за 8 місяців тих, хто виїхали, було майже на півтори тисячі чоловік більше, ніж тих, хто приїхали. Це пояснюється тим, що багато киян перебираються у передмістя, Київська область за рахунок таких мігрантів приросла на 19 тисяч чоловік. А ось Донецька область втратила найбільше за рахунок міграції — 2294 людини.