Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

25 лютого, 2021 - 18:27

Вимираючий Харків: у минулому році в області різко зросла смертність

Фото: Сергей Козлов
Люди помирали від хвороб системи кровообігу та пневмоній.

У 2020-му році в Україні і в Харківській області померло набагато більше людей, ніж в попередні роки. Народжуваність, навпаки, впала до рекордно низького рівня. KHARKIV Today дізнавався, чи винен в цьому коронавірус.

Смертність в Україні перевищує народжуваність з початку 90-х. Єдиним винятком був 2012 рік, але не для Харківської області, а для країни в цілому. Але такого розриву між кількістю померлих і народжених, як в 2020-му році, не було ніколи.

Помирали від інсультів та пневмоній

Минулого року в Харківській області народилося в 2,6 раза менше людей, ніж померло. Це — дуже великий розрив у порівнянні з іншими роками. П'ять років тому смертність в регіоні теж перевищувала народжуваність, але всього в 1,8 раза.

У 2020 році, за даними обласного управління статистики, Харківщина втратила більше 44 тисяч чоловік. Це як Мерефа і Пісочин разом узяті. У той же час додалося всього 16 тисяч 729 нових людей — трохи більше Богодухова.
Смертність перевищує народжуваність в усіх областях України, але східні і північні вимирають швидше за інших. Наприклад, в середньому по країні в 2020-му померло в два рази більше людей, ніж народилося. А ось в Луганській, Донецькій, Сумській і Чернігівській областях — більше, ніж в три рази. Мінімальний розрив між народженими і померлими — в західних областях. Рекордсмен зі знаком плюс — Волинь, там смертність перевищує народжуваність всього в 1,3 раза. Харківська область — в середині цього списку, на 8-му місці.

В Інституті демографії та соціальних досліджень основною причиною "вимирання" вважають саме високу смертність, а не низьку народжуваність.

"Як правило, основна увага у нас приділяється народжуваності, але основна наша проблема ще з радянських часів — коротка тривалість життя, і немає стабільної динаміки зростання, на жаль. Багато людей помирають навіть в працездатному віці, особливо чоловіки", — говорить ведуча наукова співробітниця інституту Лідія Ткаченко.

Тривалість життя харків'ян і правда невисока. Жінки у нас живуть в середньому 76 років, чоловіки так і зовсім на 9 років менше. Не порівняти з жителями країн Євросоюзу, де чоловіки живуть в середньому 78 років, а жінки — 84.

статистика

У 2020 році українці найчастіше вмирали від серцево-судинних захворювань і пневмоній. Розбивки по областях Держстат не дає, але тенденції — загальні для всіх регіонів. Смертей від хвороб системи кровообігу стало більше на 15 тисяч, ніж в минулому році, пневмоній — на 4 тисячі.

"Зайві смерті в 2020 році обумовлені безпосередньо COVID, пневмоніями без підтвердження COVID і погіршенням якості медичної допомоги хворим із захворюваннями системи кровообігу (інфаркти, інсульти)", — вважає лікар-імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський.

Помирати від інших інфекційних захворювань стали менше, рівень самогубств останні кілька років не змінюється +/- 6 тисяч в рік. У 2020-му Харківська область за цим показником займала друге місце в Україні після Дніпропетровської.

Мало весіль — мало дітей

Народжуваність в Харківській області падає давно, ще з початку 1990-х років, і це — всеукраїнська тенденція. У 2020 році дітей в регіоні народилося вдвічі менше, ніж в 1989 році. До цього гіршим для демографії роком вважався 2001-й, коли в області народилося трохи більше 19 тисяч дітей. Були і сплески народжуваності. У 2012-му і 2014-му році в області народжувалося більше 27 тисяч діток. Демографи пояснюють це тим, що в ці роки вступили у дітородний вік люди, народжені під час бебі-буму кінця 80-х.

Різке зниження народжуваності можна пояснити кількома причинами. Головна з них — демографічна яма, в яку потрапила Україна. Зараз саме вступили у дітородний вік люди, народжені в середині дев'яностих-кінці двохтисячних. Їх було мало, відповідно, їх первістків теж народжується небагато.

Крім того, в 2020 році жителі Харківської області дуже неохоче створювали сім'ї. У порівнянні з 2019 роком кількість одружень зменшилася на третину. Демографи кажуть, що у високосні роки люди завжди одружуються менше — існує забобон, що такий шлюб буде нещасливим, і багато молодят його дотримуються.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фуджі і Парижан: які імена давали дітям в Харківській області в цьому році

Внесла свої корективи і пандемія. Мало кому сподобається розписуватися в медичних масках, та й весілля зіграти було важко: більшу частину року ресторанам забороняли влаштовувати банкети і вечірки, тому багато людей перенесли весілля на 2021 рік.

Не тільки в Харківській області в минулому році народилося мало дітей. В Італії, як і в Україні, смертність удвічі перевищила народжуваність, в сусідній Польщі в 2020 році народилося на 20 тисяч менше дітей, ніж в 2019-му, і навіть в Китаї за рік народжуваність знизилася на 30%. Карантин, всупереч прогнозам, призвів не до збільшення народжуваності, а до протилежних результатів. Виявилося, що людина неохоче розмножується в неволі.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.