Відключення світла за борги: чого чекати жителям Харкова та області
"Харківенергозбут" постачає електричну енергію для 1 250 000 побутових споживачів у Харківській області.
У компанії запевняють, що попри зняту заборону на відключення споживачів за борги, говорити про імовірні відключення ще зарано. Нагадаємо, від початку 2024 року Уряд дозволив відключати комунальні послуги споживачам, які за них не платять. Стягувати борги за комуналку зможуть через суд, а за невчасну оплату послуг чекатимуть штрафи й пеня. Упродовж майже двох років на все це діяв мораторій, але компанії-постачальнику електрики й газу скаржаться, що за майже два роки мораторієм почали зловживати. Тільки в Києві та Дніпропетровській області загальний борг за світло перевищує 1,246 млрд гривень. Аналітики Центру спільних дій підкреслюють, що найдисциплінованіше за комуналку платили люди на субсидіях та пенсіонери. А ті, хто реально може оплачувати рахунки, почали їх ігнорувати. Тому через накопичені борги відключити електрику можуть понад 70 000 абонентів у Києві та на Дніпропетровщині.
Скільки споживачів можуть через борги залишитися без світла на Харківщині, у "Харківенергозбуті" на запит KHARKIV Today не повідомили і не назвали загальну суму боргу.
"За період повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України заборгованість побутових споживачів за спожиту електричну енергію перед ПрАТ "Харківенергозбут" виросла втричі, хоча сама кількість споживачів-боржників виросла у півтора рази. До списку боржників на відключення відносяться абсолютно всі споживачі, у яких наявна заборгованість. Але пріоритетом для формування списків споживачів-боржників на відключення буде розмір боргу та його термін. Чим більше борг та давніший його термін, тим вище споживач-боржник буде у списку на відключення", - йдеться у відповіді.
У компанії нагадали, що обмеження на відключення стосуються лише тих побутових споживачів, які проживають на окупованих територіях, територіях, на яких ведуться активні бойові дії/території можливих бойових дій та нерухоме майно яких пошкоджено внаслідок бойових дій. Проте перелік зазначених обмежень на відключення побутових споживачів може змінюватись.
"На даний час інформація по боржникам розглядається та формується, тому говорити про ймовірні відключення споживачів та їх терміни ще зарано", - повідомила компанія "Харківенергозбут".
Варто зауважити: якщо ваше житло пошкоджене або ж знаходиться на тимчасово окупованих територіях чи на лінії зіткнення - боргів, штрафів чи пені вам нараховувати не будуть. Перелік таких громад затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Борги й штрафи перестають нараховувати не автоматично, а лише за особистим зверненням. Наприклад, якщо громадянин пішов на фронт чи навчається за кордоном і відсутній вдома понад 30 днів, він може повідомити про це свого надавача послуг. І тоді штрафів чи боргів не буде.
Що для цього треба? Подати заяву надавачу комунальних послуг. Можна як в електронній, так і паперовій формі. До неї додати довідки з місця тимчасового проживання, роботи, служби чи лікування – будь-що, що підтвердить вашу відсутність. Підійдуть і довідки з іншої держави. Надати все це і після того, як ви повернулися. Тоді оплату за комунальні перерахують, нагадують у Центрі спільних дій.
Нагадаємо, з початку 2024 року в Україні скасували заборону на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів і пені та стягнення боргів із жителів за "комуналку". Відповідну постанову №1405 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг" від 29 грудня 2023 року підписав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Постанова опублікована на сайті Кабінету міністрів України. Пеню не будуть нараховувати тільки за борги, які виникли у зоні бойових дій або на ТОТ.
У січні 2024 року Ігор Терехов пообіцяв, що у місті не відключатимуть комунальні послуги боржникам. Це стосується не тільки міських комунальних підприємств, які надають послуги: КП "Жилкомсервіс", "Харківводоканал", "Міськліфт" та "Харківські теплові мережі".