У Харкові представили дорожню карту реформи "гроші ходять за студентом"
У вузах пропонують ввести грантову систему — коли студенту буде виділятися певна сума на навчання у залежності від підсумків його ЗНО.
25 травня харківський Офіс простих рішень і результатів презентував концепцію реформи фінансування вищої освіти. У презентації взяли участь голова виконавчого комітету Національної ради реформ України Михайло Саакашвілі, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Роман Семенуха, перший заступник голови Харківської облради Альберт Кононенко, нардепи і представники вищих навчальних закладів.
Харківський Офіс простих рішень раніше провів два засідання робочої групи, де напрацювали концепцію реформи освіти, зробили висновки і рекомендації. Саме за цими рекомендаціями можуть підготувати відповідні законопроєкти. Як пояснив керівник харківського відділення Офісу простих рішень Євген Шаповал, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет пообіцяв моделювання ваучерного підходу, який лежить в основі концепції реформи освіти.
Що передбачає ця концепція:
- уряд фіксує максимальну ціну навчання у державному університеті;
- для розподілу грантового фінансування студенти зараховуються до списку відповідно до обраних програмам і академічних результатів;
- гранти можуть бути надані на навчання у державних, приватних університетах, за кордоном;
- гранти будуть надавати тільки на очну форму навчання;
- сума коштів, що отримується закладом вищої освіти, безпосередньо залежить від кількості зарахованих студентів.
Михайло Саакашвілі підкреслив: необхідно реформувати систему вищої освіти в Україні.
"Загальна ситуація з вищою освітою в Україні — плачевна, відверто скажемо. Є тенденція погіршення якості освіти. За міжнародними опитуваннями, 70% українців вважають рівень освіти в Україні незадовільним. 50% безробітних — це люди з вищою освітою. Водночас, частина безробітних з професійною освітою склала 30%. В Україні 51% молоді працює не за фахом, — зазначив Саакашвілі. — Працюємо зараз з Міністерством освіти і науки. Моделюємо ситуацію з тієї моделі, яку ми пропонуємо".
В Офісі простих рішень вважають, що систему потрібно демократизувати, а саме дозволити за рахунок грантів студенту вступати до вишу в залежності від отриманих результатів зовнішнього незалежного оцінювання. Гранти можуть становити 100%, 70%, 50% від вартості навчання. Подібну систему раніше ввели у Грузії. За словами Саакашвілі, вона дала хороші результати.
"Студент бере свої 60 тисяч і домовляється з університетом. Університет оплачує йому 40 тисяч. Вони ставляться у рівне становище. Ми провели свого часу цю реформу в Грузії. У Грузії з 10 перших університетів зараз в рейтингу сім — це приватні виші. Це сталося протягом 12-14 років, коли ми зрівняли права державних вишів, і самі студенти змогли визначати, куди йти", — говорить голова виконавчого комітету Національної ради реформ України.
У Офісі простих рішень відзначають: концепція унеможливить корупцію у системі вищої освіти, сприятиме конкуренції між університетами, дасть більше можливостей студентам для вибору вишу.
Як зазначив заступник голови ХОДА Роман Семенуха, реформа освіти в Україні сьогодні необхідна. Її не варто боятися, але важливо звертати увагу на деталі концепції. Як приклад наводить медреформу: після реформування зарплата сімейного лікаря зросла втричі. Принцип діє подібний — "гроші ходять за пацієнтом".
"Я нагадаю: тоді з неймовірним шумом виходили у містах, у Верховній Раді, говорили, що первинна ланка ляже, нічого не буде. Сімейний лікар отримував 6-7 тисяч гривень. На сьогодні реформа завершена. 18-20 тисяч гривень — середня заробітна плата. Я категорично підтримую [концепцію "гроші ходять за студентом — ред.]. Але все криється у деталях. Ще у 2017 році Верховна Рада проголосувала за принцип у Законі про повну загальну середню освіту, що гроші також ходять за дитиною. Але протягом трьох років, на жаль, кількість приватних шкіл не виросла. Неймовірно важливо, що напишуть депутати Верховної Ради (я сподіваюся, дев'ятого скликання), які це приймуть, і що саме буде прописано у тій законодавчій базі", — підкреслив Семенуха.
Перший заступник голови облради Альберт Кононенко додав: сьогодні потрібно думати про те, що зможуть принести країні і, зокрема регіону, студенти завтра. Михайла Саакашвілі вважає саме тим реформатором, який зможе впровадити дерегуляцію. Також допомогти у реформуванні освіти закликає нардепів.
"Подивіться, ми знаходимося у будівлі. Це була будівля Науково-дослідного інституту, його немає. Скільки таких будівель? Коли ми говоримо про освіту, давайте думати, що далі буде відбуватися з цими студентами. Що вони принесуть нашій країні, що зроблять для нашого регіону? Що стосується грошей, потрібно думати також про поповнення бюджету. Ви як фахівець у цій області, думаю, будете дуже корисні нашій країні як людина, яка дійсно перетворила Грузію з країни, в якій процвітала корупція ... Я за дерегуляцію повністю", — сказав Кононенко.