Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові дорожчає бензин та інші товари. На що навесні виростуть ціни?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Підвищення ціни на пальне спричинить подорожчання продуктів харчування та ін.

Ціни пішли вгору. У Харківській області, як і в інших регіонах України, ростуть ціни на товари першої необхідності. Найбільше подорожчали бензин і хлібобулочні вироби.

На заправках стрімко дорожчає пальне. У п'ятницю, 12 березня, бензин А-95 в Харкові продавали по 27-30 гривень за літр, А-92 годі й шукати дешевше, ніж по 25 грн / літр, а газ продають в середньому по 15 гривень.

Бензин дорожчає через епідемію коронавірусу

Останній раз такі ціни на заправках були в 2018 році, потім пальне подешевшало. Але наприкінці минулого року почало непомітно дорожчати. Спочатку зміни цін на заправках були незначними, але в лютому ціни пішли вгору.

Харківські продавці бензину і газу із запізненням зреагували на світові ринки. У всьому винен злощасний коронавірус. У 2020-му році через карантин людство стало споживати менше нафтопродуктів. Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) ввела обмеження на видобуток сировини. Це позначилося на цінах. За останні 4 місяці нафта на світових ринках подорожчала на 81%, нафтопродукти виросли в ціні на 76%. Бензин і газ на українських АЗС водночас подорожчали на 18-20%.

"На бензоколонках далі буде тільки зростання, тому що ще навіть не надолужили те, що вже відбулося. А потім залишиться лише сподіватися, що нафта не буде повзти далі. А повзти буде: ОПЕК з Росією, Казахстаном та іншими неОПЕКами минулого тижня пролонгували обмеження з видобутку, всупереч очікуванням", — вважає експерт з ринку палива, директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

графика
За даними "Консалтингової групи А-95".

З одного боку, зростання цін могла б обмежити купівельна спроможність, яка ніяк не виросла за останні місяці у стомлених карантином українців. З іншого — попереду посівна, яка завжди піднімає ціни на пальне, тому що істотно збільшує попит. За інформацією Сергія Куюна, в Кабміні думають над тим, як би мотивувати власників заправок знизити ціни. Ходять чутки, що міністри розмірковують навіть над держрегулюванням ринку, як це трапилося з ринком газу.

Поки цього не сталося, подорожчання бензину потягне за собою зростання цін на інші товари і послуги, які від нього залежать.

Хліб і масло дорожчають, проїзд поки ні

Традиційно після подорожчання пального ціни на проїзд теж йдуть вгору. У собівартості однієї поїздки на таксі 40% — це бензин або газ. Проте, харківські служби, за даними голови Харківського обласного відділення профспілки таксистів України Сергія Старцева, про підвищення цін на проїзд поки не заявляли.

"Фірми повинні дивитися на ринок — як підвищити ціну так, щоб не втратити клієнтів. Підвищення може і буде, але воно буде відкладеним", — розповів Старцев KHARKIV Today.

Згідно з логікою, повинні підняти ціни і автоперевізники. У місті їм навряд чи дадуть це зробити напередодні виборів міського голови. У будь-якому разі, Ігор Терехов обіцяв тримати ціни.

"Ні по міському електротранспорту не повинно бути збільшення, ні по міських маршруток. Я знаю, що в Харківській області є підвищення цін якихось. Але це не повинно стосуватися Харкова. У Харкові я не буду допускати", — заявив секретар міськради, який напевно буде балотуватися в мери.

У деяких приміських маршрутках ціни виросли на початку лютого, навряд чи перевізники підуть на те, щоб підняти їх ще раз. А ось проїзд залізницею подорожчає незалежно від ціни бензину — просто така політика "Укрзалізниці". З березня і до кінця 2021 року щомісяця ціна на пасажирські перевезення буде підвищуватися на 2%. Про це в ефірі 1 + 1 заявив міністр інфраструктури Владислав Криклій. Виручка від подорожчання піде на оновлення рухомого складу.

Подорожчали і продовжують рости в ціні деякі продукти харчування. Експерти Держстату порахували, що протягом року, з лютого 2020 року по лютий 2021 року, споживчі ціни зросли майже на 7%. Найбільше подорожчали яйця (+ 66%), цукор (+ 58%), соняшникова олія (+ 30%) і хліб (+ 10%).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За доставку "Новою поштою" доведеться платити більше

Подорожчання цукру безпосередньо пов'язано з коронавірусом, карантином, квотами на видобуток нафти. У Бразилії, яка є основним постачальником продукту в світі, більше цукрової тростини пустили на етанол, і в цьому році тенденція збережеться, вважають  аналітики The Food and Agriculture Organization.

Харків'яни хоча і не їдять тростинний цукор, але залежать від світового ринку, тому що виробник продає продукцію на внутрішній ринок за тими ж цінами, що і на світовий. Хліб теж залежить від світових ринків. Минулого року через посуху був невеликий урожай зернових, який, до того ж, не весь зібрали — через карантин не всі збирачі приїхали на сезонні роботи.

У Мінекономіки пообіцяли, що в цьому році будуть стимулювати українських виробників укладати форвардні контракти на покупку кормових культур на початку сезону, поки ціни невисокі. А з нинішніми цінами вже нічого зробити не можна. Їх зростання традиційно зупиниться після Великодня, коли виробництво молока і яєць зросте природним чином, а попит на борошно і цукор впаде.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.