Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Топ-5 головних студентських пам'ятників Харкова

Фото: соцсети.
KHARKIV Today зібрав найвідоміші історії про харківські студентські пам'ятники.

День студента — чудова нагода згадати головні "студентські" монументи Харкова та веселі історії, з ними пов'язані.

Харків — місто студентів і університетів, і майже в кожному харківському виші є свій пам'ятник та пов'язані з ним прикмети, звичаї та забави. Студенти обливають кулю пивом, переодягають батька-засновника у мантію та труть різні місця на удачу. KHARKIV Today зібрав найвідоміші історії про харківські студентські пам'ятники.

Пам'ятник-мандрівник

До переїздів бувають схильні не лише люди, а й пам'ятники. Монумент засновнику Харківського національного університету Василю Каразіну відрізняється непосидючістю та частими переїздами.

Один із перших пам'ятників Харкова урочисто відкрили 1907 року, гроші на нього збирали три десятки років. Першою адресою бронзового Каразіна стала кругла клумба на початку головної алеї Університетського саду (саду Шевченка), де зараз стоїть пам'ятник Кобзарю. Саме пам'ятник Шевченку 1934 року потіснив Каразіна на Університетську вулицю. У 1937 році монумент став жертвою репресій: його хотіли переплавити і для цього відправили на Тракторний завод — та й забули на два десятки років.

У 1958 році Каразіна повернули до саду, там він десятки років простояв з тильного боку університету, поки у 2004 році не переїхав востаннє до фасаду Головного корпусу, де й стоїть понині.

Студенти-каразінці люблять одягнути свого батька-засновника. У 2019 році пам'ятник до дня студента вбрали у мантію, а навесні 2020-го на початку карантину Каразін, як і належить, носив маску.

"Шара всім задарма"

шара
Фото: kharkov.wiki

Який студент не мріє про те, щоб здати сесію "на шару". Саме цій загадковій шарі у 1994 році й поставили пам'ятник на території аерокосмічного університету. Цікаво, що ініціатором були зовсім не студенти, а професор Микола Белан.

Шару супроводжує табличка з написом: ""Шара всем даром, и пусть никто не уйдет обиженным!" Прикмет, пов'язаних із кулею, багато. Одні студенти перед сесією обливають пам'ятник пивом, інші несуть йому підношення — монетки та консерви, а третім для впевненості в успішній сесії достатньо потерти кульку.

Чарівний носок та пам'ятник-двійник

хнуба
Фото: KHARKIV Today

Якщо придивитися до пам'ятника архітектору Бекетову на Сумській, то можна помітити, що носок одного черевика у нього натертий до блиску. Це тому, що студенти Харківського національного університету будівництва і архітектури мають прикмету: перед сесією треба потерти черевик архітектора на удачу.

У вересні, коли студенти ХНУБА протестували проти приєднання ВНЗ до університету міського господарства, пам'ятник Бекетову теж залучили до протесту, вбравши у жилет. Забавно, що у ХНУМГ, з яким так не хотіли з'єднуватися архітектори та будівельники, теж є свій пам'ятник архітектору Бекетову. Хнубівці називають його "молодший Бекетов": їхній пам'ятник поставили 2004 року, а в університеті міського господарства — 2016 року.

Студент з блискучим взуттям

студент
Фото: KHARKIV Today

У 2010 році в університеті радіоелектроніки вирішили: у найбільш студентському місті України має бути пам'ятник студенту. Його зробили буквально за чотири місяці на благодійні гроші, і з того часу справжніх студентів зустрічає біля входу до університету студент бронзовий.

Коли пам'ятник встановлювали, тодішній ректор запропонував студентам нову традицію: перед іспитом терти тачпад ноутбука на вдачу. Але прикмета не прижилася, студенти труть пам'ятнику носок черевика — так само, як і пам'ятнику Бекетову.

Пам'ятник студента

влюбленные
Фото: KHARKIV Today

Пам'ятник закоханим не має безпосереднього відношення до університетів і нічим не допоможе перед сесією. Але його теж можна сміливо зарахувати до студентських пам'ятників, бо робив його студент.

У 2002 році голова обладміністрації Євген Кушнарьов оголосив конкурс на кращий пам'ятник закоханим серед студентів трьох архітектурних факультетів. Переміг проєкт студента Академії дизайну та мистецтв Дмитра Іванченка.

Спочатку пам'ятник трохи постояв на площі Свободи, але незабаром закоханих перемістили на Пушкінську. Не звиклі до сучасного мистецтва харків'яни не відразу прийняли закоханих, і жартома називали пам'ятник "камасутра з Освенцима", але незабаром він теж обріс прикметами. Зараз відома така: якщо закохані перед тим, як поцілуватися, змочать губи водою з фонтану навколо Закоханих, їхній роман триватиме довго.

Плюс барельєф

татьяна
Фото: KHARKIV Today

У 2011 році на виході зі станції метро "Університет" з'явився барельєф святої Тетяни. Ця свята вважається покровителькою московського студентства, але у Російській імперії і потім у Радянському Союзі її день, 25 січня, був святом для студентів усіх областей і республік.

У 2011 році старі звичаї ще не забулися, тому у вестибюлі з'явилася бронзова свята з хрестом у руці. Пов'язана з барельєфом прикмета свідчить: щоб успішно скласти іспит, потрібно торкнутися руки святої Тетяни. Але поступово вона забувається: бо день українського студента святкується 17 листопада, а не 25 січня.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.