Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Собаки з Норвегії шукають вибухонебезпечні предмети у Харківській області

Фото: ГУ ДСНС у Харківській області
Дві вівчарки вже працюють у регіоні.

Собаки вміють знаходити вибухові речовини.

Норвезька організація NPA подарувала Міжрегіональному центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій шість бельгійських вівчарок. Дві з них, Альф і Квад, уже працюють на деокупованих територіях Харківщини. Вони обстежують поля на наявність вибухонебезпечних предметів. 

Як розповів заступник начальника Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Пачковський, у системі ДСНС з 2006 року існує єдиний кінологічний центр, де готують людей і собак. Міністерство освіти та науки України надало відповідну ліцензію, у центрі готують рятувальників-кінологів. Кінологічний центр знаходиться у місті Ромни (Сумщина).

Спочатку у кінологічному центрі було два лабрадори. До 2014 року центр працював за пошуково-рятувальним напрямком. Проте зараз займається новим — підготовкою мінно-пошукових собак, які працюють на відкритій місцевості. Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України звернувся по допомогу в освоєнні нового напрямку до норвезької організації NPA.

Після цього українські фахівці відправилися у Боснію на навчання. Там їм показали центр підготовки мінно-пошукових собак та лабораторію. Іноземних фахівців запросили до кінологічного центру у Ромни. Улітку минулого року Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України та NPA підписали меморандум про співпрацю. Норвезька організація подарувала Україні вівчарок, українські кінологи рік проходили навчання за програмою цієї організації. В українському кінологічному центрі створили базу для роботи з вівчарками. Наразі центр уже отримав сертифікацію.

"По цьому напрямку з цього часу ми почали інтенсивно з ними працювати. Ми пройшли курс підготовки. Вони нам подарували шість підготовлених собак породи бельгійська вівчарка малінуа. І ми зробили у парі з кінологами. Тобто вони пройшли, кінологи у нас, річний курс підготовки за їхньою програмою. Ми побудували матбазу, яка містить бокси і подібні елементи, які у подальшому ці собаки зустрічали під час пошуку вибухонебезпечних предметів. І перед залученням ми їх, провели сертифікацію із залученням інструкторів NPA. І відповідно ось це перший раз ми їх залучили до виконання робіт, пов'язаних із гуманітарним розмінуванням", — розповів заступник начальника Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Пачковський.

За словами начальника відділення мінно-пошукових робіт Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України Олександра Журіда, металодетектори погано відшукують пластикові міни. Тому до цієї роботи залучають мінно-пошукових собак. Вони реагують на вибухову речовину, а не на запах пластику чи металу.

Спочатку на ділянці робить позначки кінолог. За цими позначками собака має обстежити територію. Кінолог слідкує за собакою, і якщо вона втомилася чи хоче попити води, переводить її у безпечне місце, де вона відпочиває.

"Мінно-пошукова собака — це не активний пошук, це пасивний, це спокійна врівноважена робота. Ретельна робота з пошуку. Собака повинна по маршруту проходити десять метрів і по тому ж самому маршруту повертатися назад, охоплюючи зону шириною 0,5 метрів. І так поетапно вона повинна проходити квадрати, які провів і позначив сапер, який пройшов, безпечні проходи провів і зробив квадрат для пошуку мінно-пошукових собак", — пояснив Пачковський.

Як писав KHARKIV Today, харківський вокзал охоронятимуть бельгійські вівчарки. "Укрзалізниця" відкрила кінологічний центр.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.