Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Смог і пилова буря у Харкові. Як захиститися від брудного повітря?

Фото: Суспільне"
До міста долетів пил із Центральної Азії.

Харків затягнуло димкою. До смогу із передмість, де понад місяць горять ліси та поля, додався пил із Центральної Азії. Продукти горіння та дрібні часточки у повітрі можуть впливати на здоров'я людей так само, як паління, тому лікарі радять відмовитися від прогулянок та зачиняти вікна.

Увечері над Харковом стелиться дим, зранку у місті не видно сонця через пил у повітрі. За прогнозами синоптиків, у таких умовах східні та центральні області України житимуть до п'ятниці.

Пил із Каспію, смог із Мерефи

В останній день вересня харків'яни спостерігали незвичайне явище: схожа на туман завіса не давала пробитися сонячним променям, вулиці виглядали так, наче були оповиті димом. Усі автомобілі, припарковані на вулиці та садові меблі припорошило дрібними часточками пилу. Удень у більшості районів міста та області розвиднілося, проте сонце все одно здавалося тьмяним.

Це — пилова буря, що залетіла в Україну аж із Каспійського моря. Про неї напередодні попереджали синоптики.

"Оскільки вітер зараз переносить повітря з того регіону, тобто з південного сходу, то піднятий в Каспії пил у вигляді найдрібніших його частин переноситься в Україну у верхніх шарах атмосфери", — розповіли в Українському гідрометеорологічному центрі.

Поки що від пилу страждають східні області: Харківська, Полтавська, Донецька, Луганська, Сумська та Дніпропетровська. Ситуацію погіршує ще й сухе повітря — великого дощу на Харківщині не було з липня, ґрунт пересох, а досить сильний вітер — 15-20 м/сек — легко здіймає дрібні часточки землі, додаючи рідні чорноземи до каспійської пилової хмари.

За прогнозами синоптиків, 1 і 2 жовтня піщана хвиля докотиться до Києва та центральних областей, вируватиме вона орієнтовно до п'ятниці 4 жовтня. Тоді вітер зміниться на західний та південний.

На видимість та якість повітря в Харкові впливає не лише буря, а й постійні пожежі в екосистемах передмістя. Ліси та поля на Харківщині масово горять із середини серпня. Кількість пожеж зросла у 5 разів порівняно з таким самим періодом минулого року. У неділю, 29 вересня, горіла суха трава у Новобаварському районі, через це димом затягнуло Холодну Гору, Полтавський Шлях та частину Центру. Також велика пожежа в екосистемі сталася поблизу Мерефи. Смог, на відміну від пилу, вже становить досить серйозну загрозу для здоров'я харків'ян.

Краще зачинити вікна

Тривалий час дихати повітрям, яке забруднене продуктами горіння та пилом, так само шкідливо для здоров'я, як і палити. Про це попереджає лікарка-пульмонологиня Євгенія Блокадзе, кандидатка медичних наук та доцентка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Харківського національного медичного університету. Вона помітила, що пацієнти з хронічними захворюваннями легень та бронхіальної астмою останнім часом мають більше скарг та відчувають погіршення здоров'я.

"Пацієнтам важко дихати, може загострюватися хронічна патологія бронхо-легеневої системи. Іде більше навантаження на бронхи, легені, страждає слизова оболонка носа", — пояснила лікарка KHARKIV Today.

поради

Погіршення самопочуття та втому від тривалого дихання забрудненим повітрям можуть відчувати і люди без хронічних захворювань. Тому в цей період, коли Харків накриває пилом, Євгенія Блокадзе радить не відкривати вікна і частіше робити вологе прибирання. Також варто скоротити час перебування на відкритому повітрі. 

"На період активного пиління варто вживати більше рідини, воду з лимоном, наприклад. Рекомендую зволожувати повітря в кімнаті — буде комфортніше дихати", — радить Євгенія Блокадзе.

Також можна пошукати в шухлядах старі-добрі маски, що лежать там з часів останнього коронавірусного карантину. Варто лиш пам'ятати, що їх слід змінювати кожні дві години. Практика носити маски на вулиці прижилася в Пекіні та деяких інших містах Азії задовго до епідемії коронавірусу — смог та пилові бурі там не рідкість. Тривала посуха та східні вітри роблять слобожанський клімат ближчим до різко континентального.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.