Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Російські пропагандисти "перевезли" чорних трансплантологів до Харкова

Посіпаки окупантів ігнорують той факт, що трансплантація у польових умовах неможлива.

Кремль знову розповсюджує багаторічні фейки. 

Російська пропаганда в черговий дістала старий фейк, який переробили на новий лад. Цього тижня російські ЗМІ поширюють інформацію нібито про переїзд "чорних трансплантологів з Луганської області до Дніпра та Харкова". Про це повідомив Харківський антикорупційний центр

"Народна міліція Луганської Народної Республіки (ЛНР) має в своєму розпорядженні інформацію про те, що після звільнення Сєвєродонецька, Лисичанська і Рубіжного чорні хірурги, що базувалися там, займалися трансплантацією людських органів, перебралися до Харкова і Дніпра", — саме такий меседж поширюють у російських ЗМІ та соціальних мережах.

Скрін: ХАЦ
Скрін: ХАЦ

В соцмережах фейк про трансплантологію постять з різними варіаціями.

Скрін: ХАЦ
Скрін: ХАЦ

Антикорупційники розповіли, це не перший раз, коли російська пропаганда регулярно повертається до брехні, якій вже багато років. Так, хмельницький "Сайт Є" раніше писав, що разом з фейками про біологічні лабораторії в Україні російська пропаганда роками поширює фейки про нібито центри "чорної трансплантології". Вже у квітні 2022 року, російська пропаганда запускала вигадку, що начебто українські військові "торгують органами загиблих і поранених українських солдатів".

"Тоді російський пропагандист Соловйов поширив чергову брехню, що українські військові начебто вирізають органи у поранених солдатів, щоб продавати їх на Заході. Він посилався на ексдепутата від "Партії регіонів" Олексія Журавка, який у 2015 році втік до Росії, де з того часу і живе. Фейк про продаж Україною органів полонених, вбитих та поранених під час війни — один з найстаріших. Пропаганда Росії не гидує навіть такими відверто карикатурними фейками, щоб дискредитувати Україну", — поінформували вони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Морг на Харківщині забитий окупантами

У ХАЦ додали, цей фейк поширювали ще в 2015 році, але тоді в ньому йшлося про українських бійців та мирних громадян, які загинули в зоні бойових дій на Донеччині та Луганщині. Тоді російські пропагандисти навіть змонтували відео, на якому буцімто колишній працівник СБУ розповідав про "організацію спеціальної медичної бригади, яка отримувала замовлення від країн Заходу на продаж органів загиблих у зоні бойових дій військовослужбовців та цивільного населення". Служба безпеки України таку "інформацію" заперечила, зазначивши, що деякі кадри із відео вже зустрічались в мережі раніше.

"А просування зараз таких вигадок у Росії, схоже, стало черговим трендом, бо у квітні голова російської компартії Геннадій Зюганов уже говорив схожу брехню. Але фейки про нібито центри "чорної трансплантації" в Україні продовжують поширювати", — повідомили антикорупційники.

Вони пояснили, чому діяльність так званих чорних трансплантологів неможлива в принципі. У 2020 році директор Національного інституту хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова Олександр Усенко розповідав, що для операції з трансплантації мають бути задіяні не одна-дві людини, а понад 150 професійних і досвідчених лікарів. Крім того, слід обладнати відповідне високотехнологічне забезпечення, умови зберігання і консервації органів.

“Безумовно, самі лікарі не зможуть розвінчати ці міфи. Цим мають займатися і уряд, і соціальна реклама, і церква”, — підкреслював Усенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти продовжують депортувати жителів Харківської області

Тоді це була реакція на фейки, які вже поширювалися. Львівський хірург Гнат Герич для "Громадського" пояснював, що етап забору органів в трансплантації передбачає також підбір сумісності. Це надзвичайно складні історії, які потребують високоточного, дорогого обладнання. Цілої великої лабораторії, яка повинна дослідити завчасно, за кілька місяців, а інколи років, аналізи. Аби зрозуміти, чи це підходить для реципієнта. Для того, щоб забрати в людини орган, потрібно пройти величезну кількість рівнів. Для того, щоб констатувати смерть людини й підтвердити те, що в людини можна робити так звану посмертну трансплантацію, потрібні близько десяти медичних спеціалістів різних напрямків. Вони проводять огляд, фактично, всіх систем. Лише потім підтверджують, що людина — в клінічній смерті, смерті головного мозку. Тоді приймають рішення про те, що людина може бути підготовлена як донор. Команда, яка виконує забір органу — це щонайменше шість-вісім хірургів, в залежності від того, які органи потрібно забирати.

"Тобто для того, щоб зробити трансплантацію потрібно завчасно знати й донора, й пацієнта, зробити купу аналізів, провести складні операції, виконати умови щодо перевозки органів і так далі. Зробити це у польових умовах неможливо в принципі", — уточнили у ХАЦ. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.